Rastu napetosti! Japan digao uzbunu, uočeni kineski ratni brodovi kod ostrva senkaku! 30 vojnih aviona i sedam plovila delovalo oko Tajvana u protekla 24 sata!
Kurir pre 7 sati | Jutarnji.hr/Preneo: V.M.)

Formacija brodova kineske obalske straže prošla je u nedelju kroz vode ostrva Senkakuu "patroliranju za sprovođenje prava", saopštila je kineska obalska straža, dok Pekingpojačava napetosti s Japanomzbog izjava njegove premijerke o Tajvanu.
Diplomatski spor između Kine i Japana pojačao se otkako je japanska premijerka Sanae Takaiči 7. novembra rekla parlamentu da bi hipotetički kineski napad na Tajvan mogao da izazove vojni odgovor Tokija. Izjave su izazvale ljutit odgovor Pekinga, koji je signalizirao da očekuje da će ih Takaiči na neki način povući. Kina tvrdi da je Tajvan njena teritorija i nije isključila upotrebu sile kako bi preuzela kontrolu nad ostrvom, koje se nalazi samo 110 km od japanske












