Председник ДР Конго Чисекеди разговарао са Вучићем: Узјамно поштовање за територијални интегритет

На заједничкој конференцији за новинаре после састанка у Палати Србија, Чисекеди је захвалио председнику Србије што "држи до суверенитета и територијалног интегритета ДР Конго који је нападнут из Руанде", рекавши да "такав вид подршке значи утеху" за његову земљу.
"Други пут је председник Чисекеди у посети Србији и увек нам из Киншасе доноси разумевање за Србију, поштовање њеног територијалног интегритета и суверенитета и подршку у међународним институцијама као што ми пружамо Конгу на сваком месту. Уз захвалност председнику за оно што су учинили за нас у УН и другим међународним институцијама, како су чували Повељу УН и територијални интегритет Србије, могу да кажем да ћемо ми да штитимо територијални интегритет ДР Конго, да поштујемо Повељу и резолуције УН и увек да будемо на страни права и правде", рекао је Вучић.
Чисекеди је рекао и да ДР Конго и Србија имају бројне могућности за билатералну сарадњу нарочито у рударству, пољопривреди и заштити животне средине.
Додао је да су на састанку разматране кључне области од заједничког интереса, укључујући и одбрану, безбедност, образовање, здравство и инфраструктуру.
"Разговарали смо веома заинтересовано о тим темама. Председник Вучић је исказао жељу да се Србија још више зближи са нашом земљм и да поделимо заједничка искуства", рекао је Чисекеди на заједничкој конференцији за новинаре.
Вучић је после састанка оценио да су односи Србије и Конга "искрено пријатељски", да их карактерише "изузетно међусобно поштовање" и да је сарадња две земље "више од интересних односа".
Вучић је додао да је са председником ДР Конго разговарао о конкретној сарадњи у више области, од пољопривреде, војно-тенхничке сарадње до размене студената, као и да су разговарали о геополитичкој ситуацији у свету.
"Људи из Африке су на европском тлу увек били најпопуларнији у Србији, због нашег односа с Покретом несврстаних и зато што смо увек имали само добро искуство с афричким земљама", рекао је Вучић.
Претходно су ресорни министри у присуству двојице председника разменили билатерална документа о сарадњи у областима унутрашњих и спољних послова, као и спорта.
Двојица председника претходно су присуствовали размени четири потписана билатерална документа о сарадњи министарстава унутрашњих и спољних послова, миистарстава спорта и дипломатских академија две земље.
Чисекеди је синоћ почео званичну посету Србији, а Вучић му је данас испред Палате Србија приредио свечани дочек уз највише државне почасти, интонирање хумни и почасни строј гарде.
(бета/цмг)
(Бета, 28.11.2025)












