Decenija članstva Bugarske i Rumunije u EU
Ambasade Bugarske i Rumunije u Srbiji obeležile su danas svečanim prijemom 10. godišnjicu članstva te dve zemlje u Evropskoj uniji (EU), na kojem su predstavljene prednosti, ali i izazovi procesa pristupanja Uniji.
Svečanom prijemu, koji je u saradnji sa Delegacijom EU održan u Ambasadi Bugarske u Beogradu, prisustvovale su ministarka u Vladi Srbije zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović, predsednica srpskog parlamenta Maja Gojković i direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević.
Jadranka Joksimović je čestitala Rumuniji i Bugarskoj na jubileju, odnosno 10. godišnjici članstva u EU, dodajući da "mi kao dobre komšije smatramo" da je to dobro i za Srbiju, i "nešto što može da doprinosi boljoj ekonomiji, političkim odnosima u regionu i jednom važnijem odnosu koji bi cela EU trebalo da ima prema jugoistočnoj Evropi".
Kako je navela, koncept EU ne bi bio potpun bez jugoistočne Evrope.
Joksimović je rekla i da ekonomski i politički okvir EU daje stabilnost i sigurnost, a da sam proces reformi ne prestaje onog trenutka kada država postane članica.
Ona je izrazila divljenje ambasadorki Rumunije zbog načina na koji čuva rumunsku tradiciju svaki put kada se pojavi u odeći koja podseća na rumunsku tradicionalnu nošnju, rekavši da je to dokaz i Srbiji da se nacionalni identitet ne gubi zbog članstva u EU, već, kako je navela, da se stalno doprinosti raznolikosti.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport izjavio je da Bugarska i Rumunija daju "ogroman doprinos projektu Evropske unije" i da se ukupna trgovinska razmena te dve zemlje sa drugim državama članicama u proteklih deset godina udvostručila.
"U okolnostima političke nesigurnosti sa kojom smo suočeni u Evropi, a i drugde, treba da se podsetimo na transformacijske moći EU, a vaša desetogodišnjica je prava prilika za to", rekao je on.
Devenport je rekao da Bugarska i Rumunija snažno podržavaju proces proširenja, koji uključuje i Srbiju, dodajući da su te aktivno uključene u programe prekogranične saradnje koje finansira EU, a koji "združuju i približavaju zajednice triju zemalja".
Ambasador Bugarske u Beogradu Radko Vlajkov izjavio je da je pridruživanje EU njegovoj zemlji omogućilo da postane deo najvećeg trgovačkog bloka na svetu - jedinstvenog tržišta sa 500 miliona evropskih građana, a da su stabilnost i sigurnost propisa i standarda Unije stvorili povoljne uslove za povećanje stranih investicija u bugarsku privredu.
"Evropska unija je ono što njene države članice žele da ona bude. Ona je delotvorna u onoj meri u kojoj su delotvorne i države članice. Razumevanje koje postoji među nama je ključ uspeha u različitim sektorima", rekao je on.
Vlajkov je naveo da će Bugarska za 11 meseci biti istovremeno pred "velikim izazovom i velikom prilikom" jer će od 1. januara 2018. godine prvi put predsedavati Savetom EU, a da će to biti ključni period u pregovorima Srbije i EU.
Ambasadorka Rumunije Oana Kristina Popa kazala je da je Rumunija članstvom u EU i početkom aktivnog učešća u procesu donošenja odluka u Evropi obeležila "konačni i trajni povratak domokratskim vrednostima posle višedecenijskog mraka komunizma i diktature".
"EU, međutim, nije donela samo promene na makro nivou. Život svakog Rumuna je danas, na jedan ili drugi način, rezultat evropskih integracija Rumunije", navela je ona.
Prema njenim rečima, članstvo u EU svakoj zemlji donosi ono što ona od tog članstva želi.
Prijem je počeo evropskom himnom "Oda radosti", uz prisustvo brojnih predstavnika diplomatskog kora, a time je obeležen i početak niza zajedničkih događaja i debata koje će tokom ove godine organizovati ambasade Bugarske i Rumunije u celoj Srbiji kako bi obeležile 10. godišnjicu.
Bugarska i Rumunija su 1. januara 2007. postale 26. i 27. članica Evropske unije.
(Beta, 31.01.2017)