MekŠejn: Mogerini u nemogućoj misiji na Zapadnom Balkanu
Nekadašnji britanski ministar za Evropu i Balkan, labuirista Denis Mekšejn (MacShane), ocenio je danas da je pokušaj šefice evropske diplomatije Federike Mogerini da doprinese stabilizaciji na Zapadnom Balkanu "teža misija od sklapanja dogovora Irana i SAD o nuklearnom programu".
U tekstu za briselski EurAktiv, Mekšejn je naveo da je Zapadni Balkan "20 godina nakon najgoreg masovnog ubistva nedužnih civila posle Drugog svetskog rata, u Srebrenici, i dalje najproblematičniji region Evrope" i da su ministri spoljnih poslova i lideri velikih zemalja EU postepeno izgubili interesovanje da pomognu tom regionu da nađe izlaz iz dugotrajnih sukoba.
"Sve dok nema rata ili nasilja, Berlin, London, Pariz i Rim prekidaju aktivnosti. Na Federiki Mogerini je da pokuša da pokaže da Evropa ima spoljnu politiku koja može da donese trajno uspostavljanje mira u tom regionu Evrope", naveo je on.
U okolnosti koje otežavaju posao visoke predstavnice EU, ubrojao je odluku nekih zemalja EU, među kojima Španije, koje odbijaju da priznaju Kosovo, što je do sada učinilo 120 zemalja sveta, kao i ponašanje Grčke koja iz nacionalističkih pobuda, uskraćuje Makedoniji pravo da pod tim nazivom postoji kao država, a pomenuo je i Makedoniju gde se odvija "apsurdna nacionalistička predstava", uz pretenzije o ulozi Aleksandra Velikog.
"Za Mogerini glavni problem je srpski revanšizam. Uz podršku Kremlja koji preko Beograda želi da postane glavni igrač na Zapadnom Balkanu, srpski nacionalisti podstiču srpske manjine i u Bosni i na Kosovu da odbiju svu saradnju na osnovu koje bi te male zemlje nastale raspadom bivše države, ispravno funkcionisale", naveo je on.
(Beta, 03.03.2017)