NUNS i NDNV: Cinizam Ministarstva u vreme medijskog mraka

Beta 07.04.2017

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ocenili su danas da je u najmanju ruku cinično da Ministarstvo kulture i informisanja optužuje novinarska udruženja da se zalažu za gašenje medija u državi u kojoj, kako smatraju, vlada potpuni medijski mrak. 

U zajedničkom saopštenju, NUNS i NDNV to ministarstvo optužuju da snosi ogromnu krivicu za katastrofalno stanje u medijskoj sferi.

"NUNS i NDNV ostaju na stanovištu da je jedini smisao vladine uredbe da lokalne samouprave mogu ponovo biti osnivači medija – reetatizacija medija, a o toj nameri svedoči i činjenica da će Tanjug, protivno zakonu, ostati u državnim rukama i nastaviti da deluje kao propagandna mašinerija vlasti", navodi se.

Ta dva novinarska udruženja takođe su ocenila da država i dalje želi da bude ključni faktor na medijskom tržištu i da je dokaz za to činjenica da niko ne saopštava šta se dešava s državnim kapitalom u listovima Politika i Večernje novosti, kao i ko je partner državi u tim medijima. 

"Osim ovih pitanja, još nema odgovora ni na to ko su ljudi koji pišu nove medijske zakone i novu Medijsku strategiju i po čijem to nalogu rade", dodaje se.

Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je juče da je iznenađeno zalaganjem NUNS i NDNV za gašenje medija, nakon što su ta medijska udruženja kritikovala odluku da se lokalnim samoupravama prenesu akcije medija u kojima je privatizacija poništena i nakon što su ocenili da je država tako odustala od medijskih reformi i najavila svoj povratak u medije. 

"Ministarstvu je dobro poznato da su se reprezentativna novinarska udruženja zalagala za to da novinari budu vlasnici svojih medija, kao i da je država učinila apsolutno sve da to spreči, želeći da zadrži kontrolu nad njima. Zbog toga su, kao oblik organizovane kriminalne delatnosti, SNS tajkuni pokupovali medije i od njih napravili partijska glasila, čiji je jedini smisao da 'raspamećuju' građane", navode NUNS i NDNV.

Oni su, takođe, kritikovali to što ministarstvo nije reagovalo na drastična kršenja zakona u procesu konkursnog sufinansiranja, koje se pretvorilo u "hranjenje partijskih medija", niti je reagovalo na katastrofalnu zloupotrebu medija i kršenje etičkih normi, instrumentalizaciju medija u predizbornoj kampanji, ugrožavanje bezbednosti novinara i medija i protivzakonito delovanje Regulatornog tela za elektronske medije. 

"Ali zato, očigledno uspešno, sprovodi politički nalog da se zaokruži državno-partijska medijska struktura i uguši svaka alternativa", dodaju NUNS i NDNV. 

(Beta, 07.04.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »