Opozicija: Nacionalna akademija za javnu upravu nepotrebna

Beta 04.10.2017

Poslanici opozicije ocenili su danas da je osnivanje Nacionalne akademije za javnu upravu nepotrebno i da će biti pod uticajem politike, dok su poslanici vladajuće većine naglasili da je ta akademija veliki korak ka profesionalizaciji i unapređenju javne uprave.Tokom načelne skupštinske rasprave o Predlogu zakona o nacionalnoj akademiji šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj ocenio je da je nacionalna akademija institucija koja nikom nije potrebna.

"Ništa još nemamo nazvano nacionalno, ali imamo Nacionalnu akademiju. Dali ste joj više ingerencija nego što ima Srpska akademija nauka i umetnosti", rekao je Šešelj i dodao da je plan enormno širenje državne uprave.

Prema njegovim rečima, problem srpske državne uprave je prebukiranost, nizak nivo stručnosti i male plate. 

"Na ovaj način šire državnu upravu, a niko živ ne zna koliko je šire, ovo je rupa bez dna", rekao je Šešelj.

Naglasio je da je potrebno paralelno sprovesti proces uvođenja platnih razreda, da se zaštiti zvanje državnog činovnika.

On je upitao i koji će biti zadaci te akademije i koliko će zaposlenih akademija imati.

Poslanik Dosta je bilo Dušan Pavlović rekao je da će ako se Predlog zakona o Nacionalnoj akademiji usvoji u ovom obliku omogućiti da na ceo proces obuke i školovanja državnih službenika bude preveliki uticaj politike.

On je dodao da takva vrsta obuke jeste neophodna, ali da  način na koji je koncipirana nije dobar.

"Pogrešno je da se koncept usmeri samo na javnu upravu i potrebno je da se obrazovanje usmeri i na oblast javnih politika i da poboljšamo stručna znanja ljudi u javnoj upravi", rekao je on.

Pavlović je kazao da je potrebno dok se ne steknu uslovi da akademija bude posebna ustanova, to bude program na visokoškolskim ustanovama, čiji je osnivač Republika Srbija.

Upitao je i kako se bira direktor te akademije i zašto je sistem akreditacije te ustanove izmešten iz postojećeg sistem akreditacije.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić je rekao i da je naziv Nacionalna akademija potpuno neprimeren onome što ovaj zakon donosi i koje novine uvodi i dodao da se čitajući taj zakon vidi da je on pisan van vlade.

Ukazao je i da u obrazloženju zakona piše da će troškovi za 2018. godinu biti 31 miliona dinara za 30 zaposlenih. Kao zamerku je izneo i što članovi Programskog saveta nemaju trajanje mandata.

Poslanica Liberalno demokratske partije Nataša Mićić rekla je da su ključni problemi reforme javne uprave organizacija i koordincija državnih organa, partijsko zapošljavanje, korupcija i nepotizam.

Dijana Vukomanović iz poslaničke grupe Nova Srbija-Pokret za spas Srbije istakla je da nema dovoljno političke opredeljenosti za reformu javne uprave.

"Mi kao poslanička grupa sumnjamo da će akademija zaživeti i da će moći da uradi stručno usavršavanju", rekla je ona i dodala da je nedovoljno je rečeno o tome kako će se vrštii selekcija kandidata i kako će biti utrošen novac.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović rekao je je zakon o elektronskom dokumentu običan prevod uredbe Evropskog parameta i upitao čemu usklađivanje naših zakon sa zakonima EU, kada Srbija nije član EU.

Rekao je i da je da će ideja nacionalne akademije biti zlouptrebljena da se napravi SNS i SPS akademija za partijske kadrove u državnoj upravi i da će se ti kadrovi obrazovati o državnom trošku.

"Ovo je za nas partijska akademija za usavršavanje partijskih kadrova SPS i SNS", rekao je Obradović.

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Neđo Jovanović odbacio je tvrdnje opozicije ističući da neće biti partokratije odnosno stranačkog uticaja, jer će se na "pijedastal" staviti struka i zapošljavanje prema zaslugama.

Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije Branimir Jovanović rekao je da je Predlog zakona o Nacionalnoj akademiji sastavni deo reforme javne uprave i da će se kroz akademiju sticati znanja da se elektronska uprava primeni u punom kapacitetu.

On je ocenio da je osnivanje akademije potrebno da bi se što pre dostigao viši nivo znanja i stručnosti u javnim službama.

"Nacionalna akademija  omogućiće na drugačiji način napredovanja u službi. Ne smemo dozvoliti da budu na jedom radnom mestu. Službenik mora biti depolitizovan, obrazovan i samostalan, a da napreduje u skaldu sa zaslugama i mogućnostima", rekao je on.

Poslanici opozicije su govoreći o Predlogu zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju o kom se objedinjeno raspravlja zajedno sa osnivanjem Nacionalne akademije za javnu upravu i još dva predloga zakona su ocenili da će biti poteškoće sa primenom zakona u praksi, ali i sa zaštitom podataka građana.

Taj predloga zakona omogućava da se elektronski dokumenti priznaju kao i papirni, a predviđa i različite nivoe identifikacije fizičkih i pravnih lica.

(Beta, 04.10.2017)

Vojislav Šešelj »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »