BBC vesti na srpskom

Зашто сам узео супругино презиме

Тројица мушкараца о томе зашто разбијају конвенције узевши презимена својих супруга

BBC News 04.07.2018
Rori i Lusi Dirlav
ББЦ

Ових дана многе жене задржавају своје презиме кад се удају, а парови се све више одлучују за двоструко или спојено презиме. Али мушкарци који узимају женино презиме и даље су прилично ретки. Кирсти Бруер је причала са тројицом.

Рори, учитељ у основној школи из југоисточног Лондона, отишао је на летњи распуст 2016. године као господин Кук, а за нову школску годину вратио се као господин Дирлав. То је изазвало одређену количину збуњености у његовом одељењу седмогодишњака и осмогодишњака. Неколико учитељица је променило своје презиме кад се удало - али никада мушкарац.

„Зашто сте променили презиме у Дирлав?&qуот;, питала је једна девојчица из одељења док је Рори био дежурни на одмору. „Зашто што сам се оженио. Гледај!&qуот;, рекао је Рори, показујући јој своју бурму. „Али зашто?&qуот;, инсистирала је она.

„Зато што кад се ожениш можеш да изабереш презиме које желиш. Можеш да задржиш своје или да обоје узмете исто или да изаберете неко ново. Ја сам изабрао женино презиме, Дирлав&qуот;, објаснио је Рори.

„Ствари које деца виђају у школи прихватају као нормалне - промена мог презимена била је добра прилика да им представим нове идеје&qуот;, каже Рори, који је упознао супругу Линду пре четири године преко дејтинг апликације Тиндер.

Мењање свог презимена за Лусино није била тешка одлука за Рорија. „Нисам био нешто посебно везан за презиме Кук и није ми било битно на послу&qуот;, каже он. Није му било тешко да он буде тај који ће увежбавати нов потпис. „Мислио сам да би било лепо да обоје имамо исто презиме, а мислим да је Дирлав боље.&qуот;

Riri i Lusi Dirlav na venčanju
ББЦ

Луси, радијска продуценткиња, већ му је јасно ставила до знања да не намерава да промени своје презиме, баш као и у случају све већег броја британских жена. Али је очекивала и да Рори задржи своје.

„Испочетка сам мислила да се шали&qуот;, каже она. „Не би ми било битно - има право да задржи своје, као што ја имам право да задржим своје.&qуот;

Јесте, међутим, освојио поене код њених пријатеља.

„Рекли су да је то заиста освежавајуће и веома лепо.&qуот;

И док су осмогодишњаци прихватили новост о Роријевом новом презимену у ходу, било је подсмеха међу тридесетогодишњим мушкарцима са којима Рори рекреативно игра фудбал. „То је баш чудно&qуот;, рекао је један од њих погледавши га испод ока. „Модерни мушкарци&qуот;, рекао је други преврнувши очима. Али то је било отприлике то што се тиче критике и Рори је све брзо заборавио.


„Још једна неједнакост у браку&qуот;

Džon Lenon i Joko Ono
Гетти Имагес

У Енглеској и Велсу, венчани листови наводе само очеве пара који се венчава. Мајке се уопште не помињу. Неки активисти тврде да ови венчани листови нису у складу са модерним временима.

„То је огроман прст у око мајкама&qуот;, рекао је посланик Френк Филд, члан међустраначке групе на челу са Каролином Спелман, која је прошле године предложила закон да се уврте имена оба родитеља.

Након легализације истополних бракова 2014. године, премијер Дејвид Камерон обећао је да ће се позабавити „још једном неједнакошћу у браку која се није променила од почетка владавине краљице Викторије.&qуот; Посланици су 2015. и 2016. године предлагали законе који нису били изгласани.

Нови предлог закона имаће друго представљање наредног месеца.


Ово, међутим, уме да изазове већи проблем. Знам човека чији су родитељи одбили да иду на венчање кад су сазнали да ће њихов син узети презиме своје веренице. За њих је то било несхватљиво и доказ да је њихов син марионета чврсто под контролом будуће супруге.

Рејчел Робнет, истраживачица са Универзитета у Невади, недавно је анкетирала групу људи у Сједињеним Државама и Уједињеном Краљевству и открила да се мушкарац чија жена задржи своје презиме често сматра „женскастим&qуот;.

„Људи су им придавали негативне конотације као што су 'пасиван' и говорили ствари као што су: 'Очигледно је она та која носи панталоне у кући'&qуот;, каже Робнет. Али су људи наводили и позитивне описе као што су „великодушан&qуот; и „брижан&qуот;.

Жене у вези су, с друге стране, доживљаване као мање посвећене, амбициозне, пуне самопоуздања и снажне.

Први кораци с татом

Мајке које се кају због тога што су родиле децу

Иако су људи спремни да попусте кад су у питању родне норме у неким областима - на радном месту, на пример - и даље се чврсто држе традиције у романтичним везама, примећује Робнет.

Како би људи доживели мушкарца који је узео женино презиме, питам. „Прилично сам сигурна да би налази које сам добила с овом последњом студијом били још наглашенији&qуот;, каже она.

Ипак, сви знакови указују на то да је број мушкараца који узимају презиме своје супруге у порасту. Анкета коју је прошле године спровео Опинијум на 2.000 британских одраслих људи за Лондон Минт показује да један на сваких 10 миленијумских мушкараца (узраста између 18 и 34 година) спада у ту категорију. (Било је немогуће одредити колико је тачно мушких испитаника спадало у ову старосну групу.)

Чарли Шо, инструктор тибетанско-будистичке медитације, који је узео женино презиме кад су се венчали прошле године, каже да је „смешно&qуот; што се и даље прихвата здраво за готово да жена узима мужевљево презиме.

„Није то био никакав грандиозни феминистички гест, већ само исказивање верности - искористио сам прилику да покажем да у нашем друштву постоји невидљива патријархална пристрасност и сексизам, и да ствари можемо да радимо другачије.&qуот;

Džejd i Čarli Šo na budističkom venčanju
ББЦ
Тренутак када је Чарли Морли постао Чарли Шо (Фото: Милу Робсон)

Сасвим случајно, то није било први пут да је то урадио неки мушкарац у његовој породици. Чарлијев прадеда био је Грк и презивао се Аспиотис - што је некога навело да му разбије прозор циглом у ратном Лондону. Променио је своје име у женино - Морли - да би био мање упадљив. Чарли наставља да користи презиме Морли у професионалне сврхе.

Неке младожење, пак, искористе ову прилику да се реше родитељског презимена са болним асоцијацијама.

„То што носим његово презиме дуго ми је сметало и никад се нисам осећао као да је моје&qуот;, каже двадесетдеветогодишњи Кајо Ланглоа из Сао Берндардо до Кампа у Бразилу, која с оцем не говори 10 година.

Džil i Kajlo Langloa
ББЦ
Кајо је једва дочекао да се реши свог презимена и постане Кајо Ланглоа

Као Луси Дирлав, Кајова жена Џил, канадска новинарска, саопштила му је да намерава да задржи своје презиме након што су се венчали пре седам година, а Кајо је ту прилику искористио да замени своје презиме Переира њеним.

„Кад смо се венчали, била је то сјајна прилика да узмем Џилино презиме и коначно постанем свој као одрасла особа&qуот;, каже Кајо. „Џил је једна невероватна жена и њено име са собом носи само позитивне, добре конотације.&qуот;


'„Једно за обоје, обоје за свако од нас&qуот;

Joko Ono i Džon Lenon
Гетти Имагес

Кајо је велики обожаватељ Битлса и свидела му се идеја да су Џон Ленон и Јоко Оно узели презиме једно другог као своје средње кад су се венчали.

„Јоко је променила своје име због мене. Ја сам променио своје име због ње. Једно за обоје, обоје за сваког од нас. Она носи прстен. Ја носим прстен. Заједно имамо девет слова 'О', што доноси срећу. Десет не би било срећно&qуот;, тврди се да је Ленон рекао ономад.


Џил каже да би многи Бразилци сматрали знаком слабости кад би се мушкарац оглушио о мачо традицију своје земље, али нико од њихових пријатеља и рођака није довео ту одлуку у питање.

„Моја мушкост није у мом имену. Мушкост се заснива на вашем карактеру, поштовању које указујете другима и свести о томе ко сте као особа&qуот;, објашњава Кајо.

„Људи се понекад смеју кад чују да сам променио презиме, обично се веома шокирају и питају ме зашто - али у 21. веку смо, ми смо нова генерација и ствари можемо да радимо другачије.&qуот;

Дан после венчања Кајо каже да се пробудио осећајући се као други човек. „Осетио сам велико олакшање&qуот;, каже он. „Постигао сам нешто што ме је мучило дуго времена.&qуот;

(ББЦ Невс, 07.04.2018)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Забава, најновије вести »