Može li NATO da preživi Donalda Trampa?
Zašto Trampova administracija stavlja Severnoatlantski savez na muke.
Ovaj NATO samit nije ni nalik na prethodne. Sve je drugačije zbog jednog čoveka - Donalda Trampa. Tokom njegovog mandata, povremene razmirice među članicama pretvorile su se u pukotine koje, ako se prošire, stavljaju pod znak pitanja budućnost Saveza.
Čemu služi NATO?
NATO je od početka bio zamišljen kao obrambreni pakt namenjen odvraćanju Sovjetskog Saveza.
Nakon završetka Hladnog rata, NATO se posvetio novim zadacima: širenju bezbednosti širom Evrope kroz prijem novih članica, stvaranjem partnersih odnosa sa drugim zeljama, ali i upotrebi sile - na primer na Balkanu - kako bi zaustavio agresiju i genocid.
Savez je, međutim, od početka predstavljao nešto više od vojne organizacije.
NATO je jedna od centralnih institucija "Zapada", deo širokog spektra međunarodnih tela kroz koje su SAD i saveznici pokušavali da upravljaju svetom koji je nikao nakon sloma nacizma 1945.
Ali u osnovi, NATO je savez zajedničkih vrednosti i transatlantskog jedinstva. Upravo zbog toga je Trampov dolazak u Belu kuću izazvao toliku pometnju.
Pucaju li transatlantske veze?
Povšinski gledano, napetost između predsednika SAD i evropskih NATO saveznika narasla je zbog novca.
Podela troškova je već godinama među glavnim temama na samitima NATO, a Tramp nije prvi američki predsednik koji ju je potegao.
On međutim, i po formi i po suštini predstavlja nešto novo.
Debata se vrti oko dogovorenog cilja da sve NATO članice do 2024. godine počnu da izdvajaju najmanje dva procenta svog bruto društvenog proizvoda (BDP) za troškove odbrane.
Mnoge zemlje su zaista povećale budžet za vojsku, i Tramp je donekle zaslužan za to.
Mnoge druge države, međutim, imaće muke da dostignu prag.
Tramp smatra da je Nemačka, jedna od najbogatijih članica, glavni „grebator".
Tramp: Nemačka je pod ruskom kontrolom
NATO će se baviti konfliktom u Avganistanu
Početkom meseca je nemačkoj kancelarki Angeli Merkel uputio sledeće reči: „Ne znam koliko zaštite mi dobijamo time što štitimo vas".
A o nemačko-ruskom energetskom aranžmanu je rekao: „Nemci plaćaju milijarde dolara Rusiji, a mi smo budale koje svakog finansiraju".
Dovođenje u pitanje značaja NATO za SAD duboko zabrinjava sve partnere Vašingtona.
Koliko je ozbiljna ruska pretnja?
NATO se suočava sa izmenjenim strateškim izazovima.
Oni su istovremeno složeniji i teže ih je definisati.
Raspon ide od sve agresivnije Rusije do informatičkog i hakerskog rata, od terorizma do masovnih migracija.
I priroda ruske pretnje se promenila, To nije onaj stari SSSR.
Glavna opasnost više nisu ruski tenkovi, nego ceo niz strategija, od hakerskih napada do informatičkih operacia usmerenih da destabilizuju zapadne demokratije.
Zapadne zemlje čvrsto veruju da je Rusija spremna i na likvidacije - setite se ubistva Aleksandra Litvinenka 2006, ili pokušja ubistva Sergeja i Julije Skripalj u Salzberiju ove godine.
Rusija je relativno slaba, ali je pokazala da je spremna da primeni vojnu silu - naročito u susednim zemljama kao što su Gruzija i Ukrajina - da obezbedi strateške interese.
Ona, naravno, vidi širenje NATO kao bezbednosnu pretnju.
Može li NATO da nadživi Trampa?
Na jednom nivou, Trampova grubost je osvežavajuća.
SAD su supersila sa strateškim interesima širom sveta.
Suprotstavljanje ruskoj pretnji više ne zahteva masivnu vojnu silu.
Evropa bi mogla više da poradi na svojoj odbrani.
U stvari, i pored svega što je Tramp rekao SAD su danas više vojno angažovane u Evropi nego do pre par godina.
Neke ključne figure u njegovoj administraciji, kao što je ministar odbrane Džon Matis, su žestoke pristalice sevenoatlantskog saveza.
Ali deli li i sam Tramp, lično, vrednosti evropskih i kanadskih saveznica SAD? Mnogi tvrde da ne deli. Da li priznaje vrednost saveza kao što je NATO za SAD. Mnogi će ponovo reći da ne.
Tramp će se nakon samita sresti sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Mnoge članice NATO od tog susreta podilazi jeza. Šta će sve Tramp otkriti? Šta će Moskva izvući iz nesuglasica u NATO?
NATO diplomate su se pomirile sa tim da će odnos sa Trampom biti problematičan. Sada se, međutim, ozbiljno pribojavaju da će NATO dočekati drugi Trampov mandat marginalizovan, sa teško oštećenom transatlantskom kičmom.
(BBC News, 07.12.2018)