Bivši šampion Evrope prvi put će igrati u Ligi šampiona, poslednji put među elitom je bio davne 1992. godine.

BBC News 30.08.2018  |  Slobodan Maričić - BBC novinar
Ekipa Crvene zvezde u Austriji
Getty Images
Zvezda će za plasman u Ligu šampiona dobiti 15 miliona evra

Mnogo toga je prolazilo kroz glavu navijača Crvene zvezde u poslednjih desetak minuta meča protiv Salcburga.

Tragedija u Bordou i penal u 90. minutu, pa Naćo Novo u 90. minutu u Glazgovu i gol Gameira u 90. minutu u Strazburu.

A Salcburg je sve više napadao.

Bili su tu negde u glavama i nesrećni poraz od Bajerna iz Minhena 3:2 u Beogradu, Dinamo Kijev i kako se Marko Perović okliznuo protiv Rozenburga.

Kao i svi porazi od Černomoreca, Libereca, Sasuola, Ksamaksa, Apoela...

Nekadašnji šampion Evrope i sveta u poslednjih dvadeset i kusur godina se nije mnogo radovao u Evropi i uglavnom je, na kraju, izvlačio deblji kraj.

Čak i u situacijama u kojima je bio bolji i u kojima su svi videli uspeh i prolaz dalje.

„Mnogo je Zvezda propatila godinama unazad. Drago mi da joj je ova generacija bar donekle povratila dostojanstvo, jer je Crvena zvezda ipak veliki klub", izjavio je trener Vladan Milojević posle meča sa Salcburgom.

Semafor na stadionu Salcburga
Poslednji put crveno-beli su poraženi 21. februara od CSKA

26 godina van elite i uspon

Fudbaleri Crvene zvezde odigrali su 2:2 protiv Salcburga u gostima, što im je bilo dovoljno da se prvi put plasiraju u Ligu šampiona od kada takmičenje postoji u tom formatu.

Poslednji put Zvezda je u najelitinijem klupskom takmičenju igrala 1992, godinu dana nakon osvajanja Kupa šampiona.

Klub je od tada prolazio kroz mnogo toga, dugovi su se taložili i delovalo je da je Zvezda od Evrope kilometrima daleko.

Onda je na mesto trenera 2017. došao Vladan Milojević.

Prošle godine Zvezda je izbacila bogati Krasnodar i plasirala se u Ligu Evrope, nakon čega joj je obezbeđeno i prvo proleće u međunarodnim takmičenjima od te 1992. godine.

Ove godine cilj je bila Liga šampiona.

Prvo je savladala letonski Spartaks, pa litvansku Suduvu, nakon čega je u tvrdoj borbi izbacila i Spartak iz Trnave, a na kraju bogate Austrijance.

Zvezda pritom nijednom nije poražena, dok je poslednji put izgubila 21. februara ove godine, kada je CSKA iz Moskve slavio u nokaut fazi Lige Evrope.

Vladan Milojević
Milojević u Zvezdi do sada ima samo pet poraza

Kako?

Ključ je u Milojeviću.

Statistika kaže da je Zvezda od kako je on u klubu samo četiri puta poražena u 90 minuta - od Krasnodara 3:2, a Arsenala, CSKA i kruševačkog Napretka 1:0 - dok je šabačka Mačva u kupu bila bolja posle produžetaka.

Milojević je od Zvezde napravio ozbiljnu i disciplinovanu ekipu koja ima samopouzdanje i ne plaši se protivnika.

Često smo viđali da klubovi sa ovih prostora plašljivo ulaze u mečeve protiv evropskih rivala, a onda zbog nesrećnih i glupih grešaka ispaštaju.

Toga pod Milojevićem nema i uz malo sreće klub je za kratko vreme napravio velike korake.

Reč je o treneru koji zna da igra takmičarske utakmice i koji ništa ne prepušta slučaju, pa se nije dešavalo da se igrači opuste i bude „lako ćemo" - što je česta boljka domaćih ekipa.

Od svake utakmice zna šta hoće - da napada ili da se brani i čuva rezultat - ne plaši se protivnika i napravio je sasvim respektabilnu ekipu.

Filip Stojković na meču protiv Salcburga
Salcburg je u poslednjih nekoliko godina u kvalifikacijama za Ligu šampiona ispao dva puta od zagrebačkog Dinama, a jednom od Rijeke i Zvezde

Odbrana bez koje ništa ne bi bilo isto

Navijači Zvezde će ovu generaciju crveno-belih pamtiti po Ligi šampiona, ali i po tome što je među njima dosta velikih zvezdaša.

U poslednje dve godine viđeno je nekoliko ključnih poteza bez kojih bi mnogo toga bilo drugačije.

Gol Aleksandra Pešića u Krasnodaru za 3:2, gol Kange u Beogradu protiv istog protivnika i neverovatna odbrana Borjana u 90. minutu tog meča.

Da, Novak se vratio!

Više nije bitno šta Novak jede

Zašto Federer nema lek za Đokovića

Intervju petkom: Džon Mekinro o tenisu, Novaku i rivalstvima

Da je ta lopta ušla u gol - a svi su je već videli u mreži - Zvezda ne bi igrala Ligu Evrope prošle godine i ko zna šta bi danas bilo.

Na pitanje ko je najbolji igrač Zvezde mnogi bi odmah istakli Nemanju Radonjića, koji će karijeru nastaviti u francuskom Marseju, ali on nije jedini.

Uigrana odbrana - Rodić, Degenek, Savić, Stojković - teško prima gol, dok je Borjan jedan od najboljih golmana crveno-belih u poslednje vreme.

Motori ekipe su Branko Jovičić i Nenad Krističić, dok je među najboljima Ben, strelac šest golova u ovim kvalifikacijama.

Sedmi pokušaj

Zvezda je iz sedmog pokušaja uspela da se plasira u Ligu šampiona. Evo ko je do sada bio bolji od nje: