Snažan rast američke ekonomije u drugom tromesečju

Beta 28.09.2018

Američka ekonomija porasla je za značajnih 4,2 odsto u drugom ovogodišnjem tromesečju, april-jun, što je najbolji rezultat za gotovo četiri godine, a stručnjaci ukazuju da se u tekućem, trećem tromesečju rast usporio zbog sporog napredovanja trgovine.

Prema podacima koje je danas objavila američka vlada, bruto domaći proizvod (BDP) nepromenjen je u odnosu na prošlomesečnu procenu ministarstva trgovine SAD.

Predsednik SAD Donald Tramp je dobar rezultat BDP istakao kao dokaz ispravnosti njegovog ekonomskog programa.

"Ide nam mnogo bolje nego što je iko mislio da je moguće", rekao je Tramp novinarima u sredu.

Međutim, veliki deo tog rasta potiče od žurnog naglog povećanja izvoza soje i druge robe pre no što su stupile na snagu kaznene tarife koje je uveo Tramp.

Ekonomisti veruju da se rast usporio u tekućem kvartalu na između tri i 3,5 odsto, što je takođe solidno. Iako je trgovina u drugom kvartalu povećala BDP za 1,2 procentna poena, zbog povećanja izvoza, očekuje se da će u trećem tromesečju taj porast biti oko jednog procentnog poena. Nešto od toga mogu kompenzovati nabavke preduzeća da obnove zalihe.

"Rast i dalje izgleda prilično jak", rekao je Džim O Saliven, ekonomista koji predviđa rast u trećem i četvrtom kvartalu od oko tri procenta "pre nego što zamah počne da bledi 2019. godine".

Prosečan rast od tri odsto u drugoj polovini ove godine doneo bi ukupan ovogodišnji na tri odsto. To bi bilo najbolje od 2005. godine, tri godine pre no što je finansijska kriza 2008. gurnula SAD u najgoru recesiju od tridesetih godina prošlog veka.

SAD su sada u desetoj godini ekonomske ekspanzije, drugoj po dužini u istoriji. Međutim, rast je u proseku iznosio mlakih 2,2 odsto, što je period najslabijeg oporavka još od Drugog svjetskog rata.

Tramp je često naglašavao te performanse kada je vodio kampanju za predsednika, okrivljujući slabost ekonomske politike Obamine vlade. Tramp je kroz Kongres prošlog decembra progurao smanjenje poreza od 1,5 biliona dolara i naglasio nužnost deregulacije, a obećao strožu primenu trgovinskih sporazuma kao načina za podsticanje rasta.

Vlada projektuje da će se u narednoj deceniji rast vratiti na održive stope od tri procenta ili veće. Međutim, drugi se ne slažu s tom procenom, predviđajući da će se rast prihoda u narednim godinama ubrzano usporiti s obzirom da će ove godine početi da nestaje uticaj smanjenja poreza i povećanja državne potrošnje. Takođe se očekuje da će porast kamatnih stopa smanjiti rast.

Tako su Federalne rezerve u sredu po osmi put ključnu kamatnu stopu podigle na novi raspon od dva do 2,25 odsto.

Kao i nedavno, Tramp je kritikovao taj potez, ali predsedavajući Fed-a Džeroum Pauel je rekao novinarima u sredu da kritika neće imati uticaja na napore Fed-a da sprovodi svoj mandat jačanja zaposlenosti i stabilnih cena.

Fed je nagovestio da planira da se pridržava svog plana za povećanje kamatne stope još jednom ove godine, a još triput 2019. godine.

Podaci vlade o BDP u drugom tromesečju pokazuju da se potrošačka potrošnja, koja čini 70 odsto ekonomske aktivnosti, nije promenila i da i dalje ima solidnu stopu rasta od 3,8 odsto. Poslovna ulaganja su porasla snažnom stopom od 8,7 odsto, što je nešto više u odnosu na prošlogodišnji procenat od 8,5 odsto rasta.

(Beta, 28.09.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »