BBC vesti na srpskom

Košarkaška reprezentacija Srbije: Kraj Đorđevićeve „srebrne ere“ - koga za selektora

Nakon tri osvojene medalje Đorđević je napustio reprezentaciju Srbije, pa mnogi spekulišu ko će ga naslediti, a najviše se pominju dva imena.

BBC News 17.09.2019  |  Slobodan Maričić - BBC novinar
Sale
Fonet
Đorđević je na klupi Srbije bio od novembra 2013. godine

Već danima se spekuliše ko bi mogao da postane novi selektor reprezentacije Srbije - mediji kandiduju i nominuju, a ljubitelji košarke čekaju, dok se priča o Svetskom prvenstvu u Kini privodi kraju.

„Bilo je ekstra... Ćao", rekao je Đorđević uz kiseo osmeh, napustivši posle meča sa Češkom konferenciju za medije i mesto selektora reprezentacije.

Naravno, već posle nekoliko sekundi krenule su spekulacije ko će ga naslediti.

U medijima se kao glavni kandidati pominju nekadašnji reprezentativac Saša Obradović i Igor Kokoškov, pomoćni trener Sakramento Kingsa.

Ipak, Obradović za BBC na srpskom kaže da još nije bilo kontakata između njega i Košarkaškog saveza Srbije.

„Stvarno mislim da je rano, a verovatno postoji i neka procedura, razgovor sa kandidatima i slično", ističe Obradović.

Kako navodi, ne pita se samo on, već i klub za koji radi - Monako.

A njegova želja da bude selektor Srbije se ne dovodi u pitanje.

„U dresu reprezentacije sam ispunio igračke snove, kada bih to uradio i kao trener to bi bilo ostvarenje svih mojih snova", izjavio je nešto ranije u velikom intervjuu za BBC.

Igrači
Fonet
Pobedama nad Amerikom i Češkom reprezentacija je na Svetskom prvenstvu osvojila peto mesto

Koga?

Da, nije lako biti selektor reprezentacije Srbije.

Pred novog selektora Srbije biće postavljena ogromna očekivanja sedam miliona selektora, tako da nema mesta za grešku i uvek mora da cilja sam vrh.

Čak se ne računa ako pobediš Ameriku ukoliko to nije u borbi za medalju...

Sportski novinar portala B92 Spasoje Veselinović kaže za BBC da su medijske spekulacije o novom selektoru bile „veoma neodgovorne", jer su „počele dok se turnir maltene još nije završio".

„Mislim da je pominjanje Igora Kokoškova potpuno nerealno, zbog posla kojim se trenutno bavi, a i imajući u vidu kalendar takmičenja FIBA, popularne prozore i kompletnu zavrzlamu koja postoji u odnosima košarkaških organizacija.

„Vremena u kojima su Bora Stanković sa jedne, a Dejvid Štern sa druge strane, imali dovoljno razumevanja za interes širi od sopstvenog su daleko iza nas... U eri malih privrednika i profesionalnih menadžera nije izvesno da može da dođe do bilo kakvog razumnog dogovora".

S druge strane generalni menadžer Kingsa je Vlade Divac, tako da Kokoškov tu sigurno ne bi imao problema, kao što nisu košarkaši Kingsa Bogdan Bogdanović i Nemanja Bjelica pred odlazak u Kinu.

„Ipak, lično verujem da Kokoškov ne želi da svoju karijeru gradi u tom smeru, bar u ovom trenutku", navodi Veselinović.

I Kokoškov je ranije izjavio da „ima želju da radi sa nacionalnim timom, ali da ona nije u kratkoročnom planu".

„Što se Obradovića tiče, on je trenersku reputaciju izgradio relativno ispod radara šire sportske javnosti i uspeo je da se pozicionira kao respektabilno ime u trenerskom esnafu", navodi Veselinović.

Kako kaže, Obradović bi verovatno bio dobro rešenje, ukoliko angažman u Monaku bude mogao da uskladi sa selektorskim poslom.

„Za 14 godina trenerske karijere je izgradio autoritet i zadobio poštovanje, a igračka iskustva iz reprezentacije Jugoslavije i učešće u osvajanju brojnih velikih takmičenja govore o tome da on vrlo dobro zna šta znači dres nacionalne selekcije i kako se treba odnositi prema njemu".

Saša Obradović
Getty Images
Obradović navodi da bi voleo da jednog dana bude selektor Srbije i trener Zvezde

Ko je Igor Kokoškov

  • Rođen je u Banatskom Brestovcu 1971. godine
  • Bio je deo juniorskog tima Crvene zvezde, ali ga je saobraćajna nesreća tokom služenja vojnog roka sprečila da se profesionalno bavi košarkom
  • Trenersku karijeru počeo je tokom devedesetih u mlađim kategorijama OKK Beograda i Partizana, nakon čega odlazi u Ameriku, gde radi i danas
  • Prvi je strani stručnjak u istoriji na mestu pomoćnog trenera neke NBA ekipe (LA Klipers) i trenera (Finiks Sans), dok sa Detroit Pistonsima ima i jedan šampionski prsten. Radio je još u Klivlendu, Orlandu i Juti
  • Dve godine je bio pomoćni trener u reprezentaciji Srbije i Crne Gore (2004-2005), kada je selektor bio Željko Obradović
  • Bio je selektor Gruzije i Slovenije, sa kojom je osvojio zlato na EP 2017. godine
  • Trenutno je pomoćni trener u Sakramento Kingsima

Ko je Saša Obradović

  • Rođen je u Beogradu 1969. godine
  • Profesionalnu igračku karijeru počeo je u Crvenoj zvezdi, sa kojom osvaja dve titule. Nastupao je još za Limož, Albu iz Berlina, Virtus, Budućnost i Keln
  • Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je 1995. i bio deo svih velikih uspeha plavih tokom devedesetih i početkom dvehiljaditih - ima tri zlata i jednu bronza sa EP, jedno zlato sa SP i jedno srebro na Olimpijskim igrama
  • Trenersku karijeru počeo je u Kelnu, a najuspešniji je bio kao trener Albe iz Berlina i Lokomotive iz Kubanja
  • Trenutno je trener Monaka

Bogdan
Fonet
Bogdan Obradović je ubedljivo bio najbolji igrač Srbije u Kini i nalazi se u idealnoj petorci turnira

Srebrna era

Đorđević je bio treći trener reprezentacije Srbije, pre njega su taj posao obavljali Zoran Moka Slavnić i Dušan Duda Ivković.

Ima tri osvojena srebra - sa Svetskog prvenstva 2014, Olimpijskih igara 2016. i Evropskog prvenstva 2017 - od čega je u finalima dva puta poražen od moćne Amerike.

Onda je došla Kina i svi su videli Srbiju na tronu, ali se to završilo tako kako se završilo.

Nekadašnji reprenzetativac Milan Gurović ističe da će se Đorđevićeva era ipak pamtiti po „više nego dobrom uspehu".

„Mi smo mala zemlja, a napravili smo veliki uspeh na tri takmičenja... Te tri srebrne medalje znače da je Đorđević obavio izvanredan posao", navodi Gurović za BBC.


Nije debakl, ali je neuspeh"

Tim rečima je predsednik Košarkaškog saveza Srbije Predrag Danilović ocenio nastup reprezentacije u Kini.

Kako kaže, neće žuriti u izboru novog selektora.

„Ostaje da razmislimo narednih mesec, dva. Ne treba seći preko kolena. Savez je vrlo stabilan. Videćemo, pa ćemo reći. Bilo bi veoma neodgovorno i neozbiljno da dva dana posle prvenstva kalkulišemo sa raznim imenima", naveo je Danilović na konferenciji za medije, prenosi Beta.

Istakao je i da niko još nije kontaktiran, da nije bilo sukoba u reprezentaciji tokom turnira, kao i da će on doneti konačnu odluku o izboru novog selektora.

„Ja ću da presečem", rekao je.


Mnogi danas Đorđevićev mandat nazivaju srebrnom erom.

„Može se govoriti o srebrnoj eri i velikoj propuštenoj šansi u Kini, ali se i mora istaći da je Srbija pod Đorđevićem dva puta bila najbolja reprezentacija ostatka sveta", smatra Veselinović.

„Košarka koja se igra u Americi i košarka na drugim delovima planete su jednostavno dva različita sporta".

Ipak, on kaže da je Đorđević ostavio nešto mnogo vrednije od medalja - mantru mir u glavi, vatra u srcu, osmeh na lice.

„Neki od tih postulata nisu ispoštovani u Kini i zato je rezultat takav kakav jeste", ističe on.

Veselinović dodaje da Đorđeviću nijedna od pet godina mandata nije prošla bez „velikih lomova, problema, promena u pravilima i formatima, otkaza, odustajanja, povreda i okolnosti na koje ne može da se utiče".

„Njegova era verovatno nije trebalo da se završi na ovakav način", navodi.

„Verujem da na nju nije stavljena tačka, već neki drugi znak interpunkcije, koji nam daje za pravo da kažemo da će se Đorđević jednom vratiti da završi započeti posao".

Šta je bio problem u Kini?

Pa, na neki način dosta toga, ali Srbija na većinu nije mogla da utiče, samo da se prilagodi - što nije uspela.

A nije prvi put da košarkaška reprezentacija na veliko takmičenje ode kao favorit, pa bude problema - dovoljno je setiti se Evropskog prvenstva 2005. na domaćem terenu.

„Nešto slično se dogodilo ove godine", ističe Veselinović.

„Svi su već videli našu selekciju kako se igra sa Amerima u finalu, ali nisu shvatali težinu turnirskog takmičenja i puta koji je neophodno preći da bi se stiglo do finala.

„Na turnirima je neophodno da se poklopi milion kockica, a ukoliko ispadnu dve, tri... Ceo sistem može da se raspadne".

Gurović jedino zamera što nije bilo više energije.

„Naročito protiv Argentine - nedopustivo je da Skola od 40 godina ima više energije od naših igrača koji imaju 23, 24... Ali imaju i oni pravo na loš dan", ističe on.

Veselinović kaže da je jedan od problema bio i prošireni format takmičenja, na kojem su učestvovale 32 ekipe.

„Prvi mečevi su dobijani nestvarnom razlikom koja može da zavara", navodi Veselinović.

„Čini mi se da je utakmica protiv Italije ubacila raznorazne crve u glave naših košarkaša, jer, zaboga, nije dobijena sa ogromnom razlikom".

Na kraju je, ističe, nedostajao vođa među igračima.

„Da, to jeste na neki način Bogdan Bogdanović, ali na striktno igračkom i poenterskom nivou, daleko od mogućnosti da psihološki utiče na ekipu.

„To je umeo da radi Miloš Teodosić - jednim kapitenskim krikom na tajm-autu da probudi ekipu i stavi joj do znanja da nešto mora da se promeni", ističe novinar B92.

„Hvala, Sale"

Nakon Đorđevićevog podnošenja ostavke na mesto selektora društvene mreže su bile pune zahvalnica velikanu srpske košarke.

Ipak, među njima je bilo i onih koji su mu se zahvalili što ide.

Jokić
Fonet
Nikola Jokić bi trebalo da bude okosnica reprezentacije Srbije u budućnosti

Šta dalje?

Već sledeće godine su Olimpijske igre u Tokiju i očekivanja su, naravno, velika.

Ipak, košarkaši Srbije će prethodno morati da prođu kroz kvalifikacije koje počinju u februaru 2020. godine.

„Dobra stvar je što je Đorđević nasledniku ostavio kostur tima, 40 odsto igrača će biti u zrelim igračkim godinama i to je naše blago", kaže Gurović.

„A ne sumnjam da će se pojaviti neki novi Bogdanović, mi smo takvo podneblje... Jedino što treba dosta truda i rada da bi se to ostvarilo", dodaje on.

Veselinović smatra da rezultat iz Kine može da bude i lekovit, pošto će „očekivanja javnost oboriti na razuman nivo".

„A postoji i teorija da baš kada ne očekuje ništa onda može da dođe do najveće radosti... Bar je naša košarkaška reprezentacija kroz istoriju dokazala da je to moguće".


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 09.17.2019)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Sport, najnovije vesti »