Pariz želi da mere budžetske discipline EU budu van snage i 2021.

Beta 21.05.2020

Francuska traži da budžetska disciplina članica Evropske unije (EU) koja je privremeno suspendovana zbog pandemije, bude van snage i iduće godine, izjavio je večeras ministar privrede, Bruno Le Mer.

"Želimo da pravila Pakta stabilnosti, suspendovana za ovu godinu, tako ostanu i 2021.", rekao je Le Mer francuskom listu "Figaro".

Ministri finansija EU 23. marta odobrili suspendovanje budžetske discipline čime je dozvoljava članicama EU koje koriste zajedničku valutu - evro, da potroše koliko treba za ublažavanje ekonomskih posledica pandemije.

"Ništa ne bi bilo gore od pokretanja privredne mašine uz pritiskanje kočnice za javnu potrošnju. Ta greška je napravljena 2009. godine i nećemo je ponovo učiniti", dodao je ministar.

Međutim, to nije prihvatila predsednica Evropske centralne banke Kristin Lagard, koja je početkom ove nedelje pozvala na "modernizaciju" Pakta o stabilnosti i rastu, i da se ne vraća kakav je bio pre krize.

Taj pakt utvrđuje budžetska pravila za države koje koriste evro da im javni deficit bude niži od tro dlsto bruto domaćeg proizvoda.

Lagard je takođe pozdravila projekat stimulacije privrede sa 500 milijardi evra koji su u ponedeljak predložili francuski predsednik Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel, a koji još nisu odobrile ostale članicea Unije, od kojih neke oklevaju.

Le Mer je rekao da su Austrija, Holandija, Švedska, Danska izrazile rezerve, "međutim, privrede tih država imaju koristi od jedinstvenog tržišta: stoga im je u interesu da oživi među privreda svih njihovih partnera u Evropi".

"To ponovno pokretanje privrede zavisi od plana stimulacije, a podizanje zajedničkog duga najjeftiniji je instrument, jer su kamatne stope niske i dug ćemo vraćati dugo, deset godina, te je to stoga najplodnije rešenje", dodao je on.

"Evropa se ne može graditi samo na nacionalnim interesima, ona se može graditi samo na solidarnosti", rekao je Le Mer.

U poreskoj oblasti, ministar je ponovio želju da se "međunarodnim sporazumom oporezuju digitalni divovi koji iz krize izlaze jači, da im se uvede minimalno oporezivanje... i da se uvede porez na ugalj".

Le Mer je u intervjuu Figarou rekao i da nije zabrinut za francusku privredu jer "krenula je industrija, a do kraja maja očekuje se pokretanja 60 odsto aktivnosti građevinskih preduzeća. Ponovo se pokreće i industrija čelika".

Francuski ministar je dodao da je cilj njeglove vlade da se ohrabri "povratak na posao".

(Beta, 21.05.2020)

Pročitajte još

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »