Извршитељи и борба против исељења: Чиме се бави и како ради Здружена акција Кров над главом
Ови активисти спречили су исељења 150 пута у последње три године.

Активиста организације Кров над главом Миран Погачар, који је приведен у Новом Саду током протеста против власти и метода борбе против ширења вируса корона у среду, пуштен је да се брани са слободе у два дана касније.
„Оптужбе су више него смешне&qуот;, рекао је по изласку из притвора Погачар, који се терети за „насилничко понашање&qуот;.
Он је приведен док је одлазио са протеста, и неколико сати након хапшења није било познато шта му се десило и где се налази.
Из организација Здружена акција Кров над главом кажу да они нису организатори протеста.
Чиме се баве активисти Крова над главом?
- Протести у Србији: Када акција полиције постаје бруталност
- Заборављена радничка класа: Музеј који није музеј
- Ко све (не) може да добије стан у Србији
Када јавни извршитељи, уз асистенцију полиције, покушају да заплене нечији стан због дугова, активисти Крова над главом су они који покушавају да спрече исељење.
Саша Перић из београдског огранка ове организације за ББЦ на српском каже да на тај начин помажу онима који су или „жртве преваре&qуот;, или им је то „једини дом&qуот;.
Ово су два главна критеријума да неко добије помоћ Крова, чији су чланови спречавали принудна исељења више од 150 пута за нешто више од три године постојања.
Организацију су, кажу, основали они који су се и раније бавили пружањем помоћи социјално угроженим, избеглицама, сиромашнима, радницима који су остали без посла због приватизација, када су почела прва присилна исељења.
Огранке имају у Београду, Новом Саду и Суботици.
Пажњу јавности привукли су на исељењу станова које су мимо процедуре запоселе породице избегле из Босне и Херцеговине и Хрватске, у Устаничкој улици у Београду, 2018. године.
Комесаријат за избеглице и миграције тада је захтевао да се „нелегално запоседнути станови ослободе и у њих уселе они којима по закону припадају&qуот; - избеглице којима су станови додељени у редовној процедури.
Тада је полиција привела 15 активиста Крова над главом, али је исељење спречено.
Пре само неколико дана, десети пут спречили су покушај исељења породице Лаловић, за чији стан на Бежанији Министарство одбране тврди да га „бесправно користе&qуот;.
Спречавање исељавања довео их је у сукоб са Комором јавних извршитеља, чија је председница Александра Трешњев 2019. године рекла да су активисти ометањем извршења потенцијално починили кривично дело.
Међутим, Перић каже да до сада ни једна кривична пријава није поднета против ове организације.
- Ко помаже гладнима у Србији током епидемије корона вируса
- Протести у Београду: „Није ово због нових мера - то је кап која је прелила чашу, али не може да се живи овако&qуот;
- Пола милиона становника Србије нема ни за основне потребе
Кров над главом се бави и пружањем подршке и саветодавном помоћи људима око проблема са високим дуговима за комуналне услуге.
„Јављају нам се преко друштвених мрежа, мејла, телефона организације. Телефон звони неколико пута дневно&qуот;, објашњава Перић.
Током ванредног стања уведеног због корона вируса помагали су бескућницима, а план им је да са другим организацијама покрену прихватилиште које ће им свакодневно пружати помоћ.
Финансирају се сами и новчаним прилозима симпатизера, каже Перић.
Понекад организују хуманитарне журке, од чије зараде покривају мањи део трошкова.
Број активиста варира, од неколико десетина до више од сто људи.
„Покрет расте одоздо и како се нови људи прикључују мења се карактер борбе и начин функционисања&qуот;, каже Перић.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 07.10.2020)
