Ponoš: Otkazivanje vojne vežbe u Belorusiji je rezultat spoljnopolitičkog ćorsokaka

Beta 11.09.2020

Potpredsednik Narodne stranke i bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš izjavio je da je otkazivanje učešća na vojnoj vežbi u Belorusiji rezultat spoljnopolitičkog ćorsokaka u koji je Srbiju uvela vlast koja "očigledno nema spoljnu politiku".

"Reč je o 'rikošet spoljnoj politici', odnosno kontroli štete kontrole štete napravljene prethodnim potezom potpisivanjem papira u Beloj kući, čime se režim zamerio EU, pa je morao da ode korak u drugu stranu i otkaže vežbu. To je 'spoljna politika povuci-potegni' u kojoj je Srbija predmet tog natezanja", rekao je Ponoš za Newsmax Adria.

Ponoš je dodao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić je "dao neviđen doprinos teoriji i praksi međunarodnih odnosa, jer je uveo novu kategoriju - kontrola štete kontrole štete".

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije je istakao da svakako nije bilo vreme da Srbija učestvuje u vežbi, jer Belorusija ove godine nije država u koju bi trebalo otputovati ni turistički, a kamoli na vojne vežbe.

"Trenutak za otkazivanje je, međutim, nesrećan i iznuđen. Optimalan momenat za otkazivanje učešća na vežbi je bio 11. avgust, kada je Srbija podržala stav EU o izborima u Belorusiji, a sve posle toga pokazuje asihnronizam u režimu u kojem se ključne odluke donose u kabinetu predsednika Republike, a potom ministar odbrane Aleksandar Vulin to pravda na način da je bolje da to ne čini", rekao je Ponoš.

Ponoš je istakao da se tako urušava spoljnopolitički potencijal i ugled države "do nivoa irelevantnosti", jer svaka naredna kontrola štete znači zatezanje u drugu stranu i tako ukrug.

"Ovo izgleda kao da je Vučić odlučio da postigne neutralnost tako što će Srbija postati irelevantna", naveo je Ponoš.

Ponoš je istakao da je Vulinova najava da se "otkazuju sve vojne vežbe" obmana, jer Srbija zbog epidemije virusa korona od početka godine nije imala druge vežbe, a nove nisu ni planirane do kraja godine.

Ponoš je kritikovao Vulinovu najavu preispitivanja učešća Srbije u UN međunarodnim mirovnim operacijama, što se opravdava pritiskom da se otkaže učešće na vežbi u Belorusiji.

"Pravi razlog trebalo bi tražiti u činjenici da je režim kasno shvatio da je napravio strahovit faul sa nekim elementima sporazuma iz Vašingtona koji se pre svega tiču Hezbolaha koji je snažan politički faktor u Libanu, gde Srbija u UN mirovnoj mirovnoj misiji ima kontigent od 170 ljudi. Pristajanje da se i političko krilo Hezbolaha tretira kao teroristička organizacija je vrlo kratkovido i rizično", rekao je on.

Ponoš je dodao da bi poseban problem bilo narušavanje ugleda Srbije u UN koje bi bilo prouzrokovano naglim istupanjem iz planskog angažovanja u mirovnim operacijama.

Potpredsednik Narodne stranke je ocenio da su pregovori u Beloj kući posledica neznanja, loše namere i iznude.

"Neznanja, jer kako može Marko Đurić da uđe u cipele Slobodana Samardžića i Leona Koena, koji su ranije pregovarali o Kosovu? Loše namere, jer je to način da se otkupi još par godina na vlasti. Iznude, jer ko je sa đavolom tikve sadio, o glavu mu se obijaju - ko je pravio dilove sa Grenelom u Berlinu i ljudima koji kontrolišu transport neke robe preko okeana ili sa pravim vlasnicima 'Jovanjice', dođe u situaciju da vuče iznuđene korake", rekao je Ponoš.

Upitan o inicijativi predsednika SDS-a Borisa Tadića za razgovore opozicionih stranaka, Ponoš je odgovorio da ne razume tu inicijativu do kraja.

"Inicijativa je stigla preko medija, a kancelarije su nam udaljene nekoliko stotina metara, pa smo mogli da razgovaramo", rekao je Ponoš.

Ponoš je istakao da je Narodna stranka svoju spremnost za saradnju opozicije manifestovala ulaskom u Udruženu opoziciju Srbije i da je to format u kojem će se prvo konsultovati o eventualnim razgovorima u nekim drugim formatima.

(Beta, 09.11.2020)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »