BBC vesti na srpskom

Сексуално насиље у Србији: Шта су рекли Данијела Штајнфелд и Бранислав Лечић и каква су реаговања после одбацивања пријаве

Више јавно тужилаштво је у јулу 2021. године одбацило кривичну пријаву за силовање коју је глумица Данијела Штајнфлед поднела против колеге Бранислава Лечића.

BBC News 14.07.2021
lečić, štajnfeld
ББЦ/Владимир Живојиновић и Инсајдер/скриншот
Бранислав Лечић и Данијела Штајнфелд

Глумац Бранислав Лечић поручио је да се „не осећа као победник&qуот; после одбацивања пријаве коју је против њега поднела млађа колегиница Данијела Штајнфелд, оптужујући га за силовање, а она је истакла да се „осећа као победница&qуот; и да јој „уста више нису запушена&qуот;.

Више јавно тужилаштво у Београду у уторак је одбацило кривичну пријаву Штајнфелд против Лечића, оцењујући да нема основа за покретање поступка против њега.

Лечић је навео да је такав исход очекивао и додао да је то „чекана правда&qуот;, али и да му је нанета ненадокнадива штета и да су га „многи пожурили да га осуде&qуот;.

Данијела Штајнфелд је на налозима на друштвеним мрежама написала да „не мора никоме ништа да доказује&qуот;.

„Немам ниједан мотив да лажем или измишљам приче о тако страшној трауми, најстрашнијем нападу на моје људско биће&qуот;, поручила је она на Твитеру.

„Све што сам урадила у последњих девет година, свака одлука, свака патња, мој одлазак, мој филм, сваки напор да преживим је доказ трауме тог силовања&qуот;, додала је.

Глумица је оценила да је Тужилаштво „под притиском насилника и да их се тужилац боји&qуот;.

Шта је рекао Лечић?

Да се „не осећа као победник, иако је овакав исход и очекивао&qуот;.

„Штета која је нанета мени, мојој породици и пријатељима, никада и никако не може бити надокнађена&qуот;, навео је у писаној изјави достављеној ББЦ на српском.

Глумац оцењује да је штета нанета и „свим правим жртвама насиља у Србији и региону јер ће после оваквог епилога имати још мање смелости да се за помоћ обрате надлежним институцијама&qуот;.

„Разлоге због којих се све ово десило баш мени још не могу да разумем, нити могу да разумем мотиве оних који су ме осудили пре него је било какав поступак против мене и покренут.

„Иако сам пред полицијом и тужилаштвом имао статус грађанина, а не оптуженог нити чак осумњиченог, многи су пожурили да изнесу завршну реч и донесу осуђујућу пресуду&qуот;, навео је Лечић у писаној изјави.

Шта је рекла Данијела Штајнфелд?

Да се „осећа као победница&qуот;.

„Уста ми више нису запушена. Како год да окренеш, истина ће победити&qуот;, написала је на Твитеру у одговору на Лећићево саопштење.

„На нама је да сада коначно разумемо све разлоге ћутања жртава које су свуда око нас, а које би, да их упитате, негирале све трауме које су проживеле или их још увек проживљавају, лагале Вас у очи, само да не доживе ово сто сам ја данас доживела&qуот;.

Шта после одбачаја пријаве?

Одлука којом је одбачена пријава још није правоснажна, јер Штајнфелд има право да поднесе приговор Апелационом јавном тужилаштву, рекла је портпаролка Вишег јавног тужилаштва Ивана Ракочевић.

Заступник глумице, адвокат Божо Прелевић, најавио је да ће предузети даље кораке.

„Видећемо на чему базира тужилац закључак и у том смислу ћемо поднети приговор&qуот;, изјавио је.

Реакције

Независна женска група, чије су чланице и активисткиње феминистичког културног центра Бефем, „најоштрије&qуот; је осудила одбацивање пријаве Данијеле Штајнфелд против Бранислава Лечића.

„Још једном сведочимо да се процес доказивања пребацује на жртву, да институције не желе да улажу додатне напоре у процес расветљавања случаја како би заштитиле жене, без додатне стигматизације, а почионице казниле&qуот;, навеле су.

Оне су изразиле бојазан да ће „овај начин институционалног деловања и одсуства подршке обесхрабрити друге жене у борби за правду&qуот;.

„Институције у Србији су пропустиле историјску шансу да пошаљу поруку да треба пријавити насиље над женама и да ће правовремено реаговати&qуот;, сматрају активисткиње.

Аутономни женски центар захвалио се Данијели Штајнфелд и поручио да „ово друштво мора и може боље него што је до сада пружило девојчицама и женама&qуот;.

„Заједно нећемо стати!&qуот;, поручили су.

Поједини корисници друштвених мрежа упутили су речи подршке глумици.

Али има и оних који подржавају Лечића.

„Ниси сама&qуот;, поручио је један корисник Данијели Штајнфелд.

Поједини сматрају да је одбачај пријаве „доказ да власт није на страни жена&qуот;.

„Наклон до пода због храбрости и желим да зна да се ово неће заборавити&qуот;, написала је корисница.


Помоћ жртвама насиља

СОС телефон Аутономног женског центра је 0800 100 007 и доступан је радним данима од 10 до 20 часова. Позиви су бесплатни.

Одсек за сексуалне деликте СУП Београда, Булевар деспота Стефана улица 107. 011/3292-622 - локал 3541 - дежурни телефон за сексуално насиље (24 часа доступно)

011/2682-522 - Институт за судску медицину - преглед, потврда о телесним повредама

Национална СОС линија за жене жртве насиља је 0800-222-003.



Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 07.14.2021)

BBC News

Прочитајте још

Кључне речи

Друштво, најновије вести »