BBC vesti na srpskom

Amerika i prava žena: Autor serije „Žica" neće snimati novo ostvarenje u Teksasu zbog zakona o abortusu

Dejvid Sajmon kaže da „neće tražiti od glumica i drugih saradnica na setu da se odreknu građanskih sloboda kako bi snimale u Teksasu".

BBC News 23.09.2021
David Simon
Getty Images
Dejvid Simon kaže da „neće tražiti od glumica i drugih saradnica na setu da se odreknu građanskih sloboda kako bi snimale u Teksasu"

Dejvid Sajmon, autor serije „Žica" koja je bila nominovana za prestižnu nagradu Emi, odustao je od snimanja svoje nove serije u američkoj državi Teksas zbog novog zakona koji ograničava pravo na abortus.

Zakon zabranjuje abortus posle šeste nedelje trudnoće.

„Kao poslodavac, smatram da je ovo iznad politike", napisao je Sajmon na Tviteru.

„Ne mogu i neću tražiti od glumica i drugih saradnica na setu da se odreknu građanskih sloboda kako bi tamo snimale", dodao je.

Takođe je zamolio svoje pratioce da predlože lokacije za snimanje.

Novi zakon o abortusu, koji stupio je na snagu 1. septembra, zabranjuje da se zahvat obavi pošto se pojavi ono što borci protiv abortusa nazivaju „otkucajima srca fetusa", dok se medicinski stručnjaci ograđuju od tog naziva.

Lekari i borci za prava žena kritikuju ovaj zakon, koji je jedan od najstrožih u Americi, a stupio je na snagu pošto Vrhovni sud nije odgovorio na zahtev za urgentno razmatranje koji su uputili lekari.

Detalji o Sajmonovom novom ostvarenju još uvek nisu poznati, ali je otkrio da se radi o „seriji zasnovanoj na stvarnim događajima koji su se odigrali u Teksasu".

„Znate li neki grad koji liči na Dalas?", pitao je Tviteru, tražeći pomoć pratilaca.

Međutim, produkcijska kuća Dallas Film & Creative Industries Office nije podržala Sajmonovu odluku.

„Zakoni jedne države ne odražavaju stavove svih njenih stanovnika, a odustajanje od snimanja doprinosi njihovoj daljoj marginalizaciji", naveli su na Tviteru.

„Talentovani ljudi, producenti i kreativci treba da ostanu u Teksasu i glasaju, a ne da budu primorani da se sele zato što ne mogu da zarade za život".

Pro-choice protesters march outside the Texas State Capitol on Wednesday on 1 September
Getty Images
Protesti protiv novog Zakona održani su ispred zgrade Vlade države Teksas u Ostinu, njenom glavnom gradu

Sajmon je odgovorio da ga je produkcijska kuća pogrešno razumela, te da njegova odluka nije „zasnovana na debati o političkoj efikasnosti ili korisnosti bojkota".

Kako smatra, njegova „jedina odgovornost" jeste da „omogući pristup građanskim slobodama za sve zaposlene".

„Kao poslodavac, prvo imam obavezu prema zaposlenima koji rade u produkciji - ne mogu od njih tražiti da se odreknu građanskih sloboda da bi došli u Teksas. To nije etički. Nikada", dodao je Sajmon u novom tvitu.

Veći deo ranijih ograničenja po pitanju abortusa propisivao je krivične ili prekršajne kazne.

A sada, teksaški zakon predviđa „pravo na privatnu tužbu" za sprovođenje zakona, koju građani mogu podneti čak i ako nisu oni sami žrtve.

U septembru 2019, američki savezni sudija privremeno je blokirao novi zakon o abortusu u američkoj državi Džordžiji koji je trebalo da zabrani prekid trudnoće posle šeste nedelje.

U maju te godine, glumci i producentske kuće pozvali su Holivud na bojkot.

Brojni američki medijski giganti rekli su da bi dvaput razmislili da li da snimaju u Džordžiji ako novi Zakon o abortusu stupi na snagu.

Dizni, Netfliks i Varner midia (WarnerMedia) su se takođe usprotivili zakonu.


Abortus u Italiji: „Pronašla sam grob sa svojim imenom na krstu"


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 09.23.2021)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »