BBC vesti na srpskom

Феликс Брих, фудбал и Србија: „Ваљда је ово доказ да је правда спора, али достижна"

После 14 година, немачки арбитар неће судити на међународним утакмицама. „Неке утакмице је судио сјајно, али је увек у себи имао дозу нарцисиодности", каже бивши судија Рака Ђуровић.

BBC News 08.10.2021  |  Марко Протић и Слободан
Aleksandar Mitrović i Feliks Brih
Андреи Богунов/Анадолу Агенци/Гетти Имагес
Александар Митровић и Феликс Брих

Пријатно јунско поподне у Калињинграду, благи ветар доноси мирис Балтичког мора на локални стадион, а Александар Митровић надире као тенк ка голу Швајцарске.

Корнер са леве стране - Душан Тадић као руком погађа Митровића „у трепавицу&qуот; и овај главом тресе мрежу - Србија води 1:0 и има отворена врата нокаут фазе Светског првенства у Русији.

Мало ко од играча и навијача Србије могао да је помисли да ће после последњег судијског звиждука највише речи бити управо о човеку који је дунуо у ту пиштаљку.

Човек у плавом, Немац Феликс Брих, пропустио је прилику да у финишу утакмице, код резултата 1:1, свира пенал за Србију после дуела Митровића са одбраменим играчима Швајцарске.

„Судија је требало да свира пенал, Митровића су држала двојица играча, ово је нечувено&qуот;, каже коментатор ББЦ Спорта у преносу уживо.

Три године касније, дошло је време да Брих оде у међународну фудбалску пензију, пошто га Фудбалски савез Немачке није уврстио на листу судија за 2022.

„Не можемо рећи да Брих није био добар судија, неке утакмице је сјајно судио, али увек је у себи имао дозу нарцисоидности и заслужује да се његова каријера заврши&qуот;, каже Рака Ђуровић, бивши судија, за ББЦ на српском.

„Чак и ако је до Мундијала у Русији био један од најбољих судија, после тог такмичења није заслужио ни другу категорију у Европи&qуот;, додаје.

Љубитеље фудбала у Србији за то време и даље боли рана из 2018. године.

„Ваљда је ово доказ оне изреке да је правда спора, али достижна&qуот;, каже за ББЦ на српском Београђанин Никола Крстић, присећајући се утакмице у Русији.

„Ипак, шта сад ми имамо од тога, када је пре три године требало да играмо у нокаут фази, а на крају је тамо завршила Швајцарска&qуот;, додаје.

123
Гетти Имагес

Шта се десило на утакмици Србија - Швајцарска?

Била је то утакмица другог кола групне фазе такмичења на Мундијалу, а Србија и Швајцарска су били ривали у борби за друго место које је водило даље, иза неприкосновеног Бразила.

Утакмица се играла у Калињинграду 22. јуна.

Србија је повела у петом минуту голом Александра Митровића.

Изједначујући погодак за Швајцарску постигао је Гранит Џака у 52. минуту.

А онда детаљ који и данас навијачи у Србији памте - 71. минут, Митровић на противничком петерцу у скоку покушава да главом захвати лопту, а двојица противничких играча га држе за дрес.

Иако је тада била у употреби видео технологија (ВАР) која омогућава судијама да детаљно прегледају спорне ситуације, немачки судија није желео помоћ и само је одмахнуо руком.

Фудбалери Србије су узалуд протестовали код Бриха, а на крају је до победе дошла Швајцарска голом Џердана Шаћирија у 90. минуту.

ФСС је после меча уложио и званичну жалбу на суђење, али од тога није било ништа.

„Тешко да ће Европска фудбалска унија (УЕФА) икада урадити нешто озбиљно после таквих жалби, код њих је као у тоталитарном режиму - не желе да им се наруши кредибилитет&qуот;, каже Ђуровић.

Како наводи, није страшно направити превид - судијских грешака је увек било и биће, па чак и на светским првенствима.

„Није ми засметало што Брих тада није свирао пенал, него његово понашње после тога.

„Морао је да се консултује колегама судијама у ВАР соби&qуот;, каже Ђуровић.

Ђуровић сматра да је тада до изражаја дошла Брихова „нарцисоидност и препотенција&qуот;.

„Често се и у свету и у Србији дешава да, ако је судија на терену доминантнији од екипе у ВАР соби, онда се њихови превиди и грешке не исправљају, или обрнуто&qуот;, наводи Ђуровић.

„Углавном, Брих је тада показао да је доминантан и снажнији&qуот;, додаје.

Ђуровић такође нема сумње да је тог дана био пенал над Митровићем.

„Ако Митровић није направио прекршај, онда ниједан судија на кугли земаљској не може да тврди да то није био пенал&qуот;, истиче бивши судија.

„Да је Брих свирао фаул Митровића рекао бих: 'Ето, симпатичнија му је Швајцарска од Србије и није свирао пенал', али није свирао ни фаул, само је наставио акцију без икаквих консултација.&qуот;

123
Гетти Имагес

Шта се десило после утакмице и шта је Брих рекао?

Играчи, стручни штаб, па и руководиоци Фудбалског савеза Србије (ФСС) после утакмице су били љути на Бриха.

Младен Крстајић, тадашњи селектор, на конференцији за медије рекао је да је Брих срамно делио правду.

„Послао бих ја њега у Хаг (Међународни суд за ратне злочине у бившој Југославији). Не бих му дао ни један картон. Да му суде! Као што је он нама судио&qуот;, казао је Крстајић.

Крстајић је ту алудирао на Међународни суд за ратне злочине у Хагу, пред којим су изрицане казне одговорнима за злодела током грађанског рата на територији бивше Југославије.

Славиша Кокеза, председник ФСС у то време, тврдио је да је Србија „брутално покрадена&qуот;.

Због оваквих изјава, дисциплински органи ФИФА казнили су Кокезу и Крстајића са по 5.000 швајцарских франака (око 4.600 евра).

Светска фудбалска федерација је после утакмице у Калињинграду одлучила да Брих више не дели правду на Мундијалу у Русији.

„Развој ситуације на Светском првенству је веома разочаравајући за судијски тим који водим и мене&qуот;, казао је Брих у лето 2018. за Дојче веле.

„Али живот иде даље и сигуран сам да ћемо се вратити&qуот;, додао је он.

Подршка овом арбитру тада је стигла од матичног, Фудбалског савеза Немачке (ДФБ).

„Сигуран сам да ће Феликс примити ову одлуку на професионалан начин и да ће следеће сезоне судити на високом нивоу&qуот;, навео је Луц Михаел Фрелих, председник ДФБ.

Он је тада подсетио да је Брих у том тренутку био најбољи светски судија према ранг листама ФИФА.

Почетком 2021, Међународна федерација за фудбалску историју и статистику (ИФФХС) прогласила Бриха за најбољег судију у другој деценији 21. века.

Ко је Феликс Брих?

Рођен је 1975. године у Минхену, а по занимању је правник, наводи се на сајту Фудбалског савеза Немачке.

Судијску каријеру у немачкој Бундеслиги почео је 2004, а три године касније, добио је и значку ФИФА и постао међународни судија.

У октобру 2008, Брих је први пут у каријери судио меч групне фазе Лиге шампиона између енглеског Ливерпула и холандског ПСВ Ајнхдовена.

Уследили су и мечеви на Олимпијским играма у Лондону 2012. и Светском првенству у Бразилу 2018.

Најзначајнији меч у клупској конкуренцији судио је у јуну 2017, када је делио правду у финалу Лиге шампиона између Реал Мадрида и Јувентуса.

Та утакмица одиграна је на Миленијум стадиону у Кардифу, а Реал је победио са 4:1.

Током каријере је судио 65 утакмица у Лиги шампиона, од чега и чак четири полуфинала - 2012, 2018, 2019. и 2021. године - као и финале Лиге Европе 2014. године.

ФИФА је у марту 2018. одлучила да стави Бриха на списак арбитара за Светско првенство у Русији.

Утакмица Србија - Швајцарска била је једина на којој је овај Немац делио правду на Мундијалу.

Последње велико такмичње на коме је Брих судио било је овогодишње Европско првенство.

Делио је правду на три утакмице, међу којима је и полуфинале Италија - Шпанија, а Азури су славили после пенала и касније стигли до титуле шампиона.

Такође, правду је делио на чак 303 бундеслигашка сусрета.

Признао непостојећи гол, расплакао Роналда

Брихова вероватно највећа грешка у каријери десила се 2013. године у Немачкој.

Играли су Бајер Леверкузен и Хофенхнајм, фудбалер Бајера Штефан Кислинг је шутирао и лопта је ушла у гол, али кроз рупу у мрежи са спољне стране.

Међутим, Брих је признао погодак, што је изазвало доста пажње у читавом свету.

Управа Хофенхајма уложила је жалбу и тражила да се меч поново одигра, али је немачки савез то одбио.

„Тада је он највише скренуо пажњу највише на себе&qуот;, каже Ђуровић.

Како наводи, грешке арбитара се дешавају и то је нормално.

„Ко би могао да очекује да у тако квалитетном првенству, где је организација на највишем нивоу, мреже нису добро окачене и да лопта прође ту где је прошла&qуот;, истиче Ђуровић.

У немачком фудбалу потом, сматра Ђуровић, нису имали снаге да пониште утакмицу, иако је погодак директно утицао на резултат.

Брих је после тога наставио да напредује и Ђуровић каже да је „сјајно судио одређене утакмице&qуот;, али „елитни судија никада није био&qуот;.

„Стално се понашао као да припада некој вишој категорији, показивао надобудност, препотенстност… Ја сам је барем осећао&qуот;, каже Ђуровић.

„Долази из земље која има у свему има велики утицај у Европи, што је сигурно утицало на то да напредује&qуот;.

Шест година после те рупе у мрежи, догодио се још један детаљ по којем ће љубитељи фудбала памтити немачког судију.

На утакмици Лиге шампиона између Валенсије и Јувентуса, Брих је у 29. минуту искључио Кристијана Роналда, који је тада дебитовао за италијански тим у европском такмичењу.

Зашто? Португалац се гуркао са играчем Валенсије Муриљом, а онда га је додирнуо по коси како би га убрзао да устане са траве.

После консултација са помоћницима, Брих је проценио да је тај потез вредан црвеног картона.

Љут и разочаран због овакве одлуке, Роналдо се расплакао приликом изласка са терена.


Погледајте видео: Роналдова трака, ватрогасац и хуманост


Грк Пицилкас - сушта супротност Бриху

Од навијача се и не очекује да буду објективни, па је уобичајено да имају оне које не подносе, али и оне које воле.

А из судијског ешалона, један од ретких за које навијачи у Србији имају лепе речи је грчки кошаркашки арбитар Никос Пицилкас.

Ради се о судији који је делио правду на утакмици Југославија - Аргентина у финалу Светског првенства у Индијанаполису 2002.

Плави су тада после продужетака савладали Аргентину, али је један од кључних момената била одлука Пицилкаса да у последњој секунди регуларног тока не свира прекршај над Аргентинцем Угом Сконокинијем под кошем Југославије.

То се десило при резултату 75:75, а да је Пицилкас свирао фаул, Сконокини би имао прилику да са линије за слободна бацања донесе победу Аргентини.

Осам година касније, Пицилкас је признао да је погрешио, али не у тој ситуацији, већ нападу који је претходио, када је дуел Луиса Сколе и Влада Дивца окарактерисао као фаул Аргентинца.

Дивац је промашио оба бацања, после чега је уследио поменути продор Сконикинија.

„Тада сам видео акцију из три угла, забележену са три камере. На једној, која је била у близини спорног догађаја, могло је да се тумачи да је прекршај Сколе над Дивцем заиста постојао.

Међутим, на осталим снимцима је било јасно да није било контакта између њих.

Био сам на погрешном месту на терену у лоше време за мене&qуот;, рекао је Пицилкас за грчки магазин Ол Стар баскет.

Треба поменути и Данија Макелија, главног судију утакмице Србија - Португал у квалификацијама за Светско првенство у Катару 2022.

У последњим тренуцима утакмице у Београду, Холанђанин Макели и његов помоћник нису признали гол Португалу који би им донео победу од 3:2.

Арбитри нису приметили да је лопта целим обимом прешла гол-линију, што је изнервирало најбољег португалског играча Кристијана Роналда, који је био стрелац несуђеног гола.

Роналдо је потом бесно скинуо капитенску траку и бацио је на траву.

Макели, који је и полицијски инспектор, потом се и јавно извинио Португалцима.

„Према прописима ФИФА, све што могу да кажем је да се извињавам селектору, господину Фернанду Сантошу и репрезентацији Португала за све што се десило.

„Наш судијски тим увек даје све од себе да би доносио исправне одлуке.

„Када на овакав начин осванемо у вестима, нисмо срећни због тога&qуот;, навео је Макели у писаној изјави португалском листу А Бола.


Погледајте видео о утамици фудбалера Србије и Косова у Немачкој


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 10.08.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »