Kovačević: U slučaju sankcija Rusiji, Evropa će izgubiti do 40 odsto uvoznog kapaciteta gasa

Beta 22.02.2022

Međunarodni ekspert za energetiku Aleksandar Kovačević izjavio je danas da će u slučaju prekida isporuka gasa iz Rusije u Evropu, evropsko tržište izgubiti 35-40 odsto uvoznog kapaciteta gasa.

Kovačević je agenciji Beta kazao da u pojedinim zemljama postoji određena sposobnost domaće proizvodnje gasa, kao što su Holandija, Danska, Velika Britanija i Norveška.

"Pored toga, postoje znatni potencijali za novu proizvodnju u Rumuniji, Kipru, Ukrajini i Poljskoj. U ovim zemljama potencijal proizvodnje nekovencionalnog gasa bi mogao biti i znatno veći. Proizvodnja u Danskoj i Holandiji opada već niz godina ali bi mogla imati kratkoročno poboljšanje po cenu bržeg opadanja u narednim godinama", rekao je Kovačević.

Dodao je da Evropa raspolaže s 30 terminala za uvoz utečnjenog gasa.

"Danas postoje tehnološka rešenja da se vrlo brzo instaliraju i dodatni terminali. Svetsko tržiste utečnjenog gasa je veoma robusno i ima veliku dinamiku rasta već niz godina. Utečnjeni gas posle regasifikacije ima znatno veći energetski potencijal po kubnom metru od standardnog gasa iz Rusije. Veliki isporučioci utečnjenog gasa su Sjedinjene Američke Države, Katar, Alžir, Australija, Malezija, ali i niz novih isporučilaca kao što su Kanada, Iran, Izrael, Mozambik i druge zemlje", objasnio je Kovačević.

Na tržištu utečnjenog gasa, naveo je, Evropa bi morala da plaća cene koje su uporedive s cenama na Dalekom Istoku.

Na pitanje Bete da li Srbija ima pristup značajnijim terminalima za utečnjeni prirodni gas, Kovačević je odgovorio da nema.

"Gas bi morao biti isporučen u Srbiju cevovodima preko nekoliko evropskih zemalja i shodno tome bi cena bila još viša u odnosu na nabavnu cenu na samom terminalu ili na svetskom tržištu. Srbija ima još znatno veći potencijal poboljšanja efikasnosti upotrebe gasa i bila bi u stanju da potrošnju smanji za jednu trećinu u vrlo kratkom roku. Pored toga, stoje na raspolaganju mnogobrojni inovativni načini pribavljanja tečnog gasa sa prekomorskih tržišta i primene novih tehnologija u tom kontekstu", kazao je ekspert za energetiku.

Po njegovim rečima, zemlje gde je korišćenje gasa vrlo neefikasno imaće ozbiljne probleme u nabavci i plaćanju gasa.

"Međutim, ti problemi potiču više od problema strukture gasnog tržišta u Evropi, a ne toliko od okolnosti da isporuke u Rusiji izostaju iz bilo kog razloga", zaključio je Aleksandar Kovačević.

(Beta, 22.02.2022)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Ekonomija, najnovije vesti »