Opanak za ginisa: Može da ga obuje samo onaj ko nosi broj šezdeset: "Onaj koji se javi da mu je taman, poklonićemo ga"
Blic 16.05.2022
![Opanak za ginisa: Može da ga obuje samo onaj ko nosi broj šezdeset: "Onaj koji se javi da mu je taman, poklonićemo ga"](https://nstatic.net/img/logo/s/blic.png)
Srpski opanak obišao je sve kontinente, prešao put preko Prokletija i Albanije, preživevši sve bure i oluje na brdovitom Balkanu. Srpski seljak ga je nosio na njivu, ali i na bogosluženje. Danas ga je iz svakodnevne upotrebe potisnula obuća mahom proizvedena u Kini, a opanak je postao simbol koji predstavlja naše pretke ali i ponos u kom se rado zaigra kolce uz srpsku dvojku.
Retko se sreće, ali još ređi su oni koji ih prave. Miroslav Pavlović iz sela Kloka kod Topole, sa svojih petnaest godina savladao je ovaj zanat i jedan je od retkih opančara u Srbiji. Za nekoliko decenija svog rada uspeo je da napravi preko 10.000 pari ove tradicionalne obuće. - Nije lako napraviti jedan par opanaka, jer se sve ručno radi. U zavisnosti od modela i kalupa, broja obuće potrebno je i po nekoliko sati sedenja i štrikanja. Mahom se prave od prave