Италија и политика: Договор за 11 минута - прва десничарка влада од Другог светског рата
Будућа премијерка и чланови њеног кабинета положиће заклетву у суботу.

Лидерка крајње деснице Ђорђа Мелони званично је прихватила мандат за формирање нове италијанске владе.
Тако ће Италија, први пут од Другог светског рата и слома фашистичког режима Бенита Мусолинија, добити крајње десну коалициону владу, а уједно и прву жену на месту премијера.
Мелони и њени коалициони савезници разговарали су у петак о формирању владе са председником Серђом Матарелом, а састанак је трајао 11 минута.
Будућа премијерка и чланови њеног кабинета положиће заклетву у суботу.
Мање од месец дана након што су Италијани гласали за нови Сенат и Представнички дом, она ће на месту премијера заменити Марија Драгија.
Биће то 68. влада у Италији од Другог светског рата.
- Ђорђа Мелони: Ко је ултрадесничарска лидерка која се спрема да завлада Италијом
- Вотка и љупка писма: Снимак открива како су Берлускони и Путин обновили пријатељство
- Путина су „гурнули&qуот; у рат са Украјином, каже Берлускони
Бивши премијер, 86-годишњи Силвио Берлускони и коалициони партнер странке Ђорђе Мелони присуствовао је кратким консултацијама код председника, упркос томе што је пољуљао јединство коалиције позитивним коментарима о руском председнику Владимиру Путину и поклонима за рођендане које су разменили.
Мелони, међутим, уверава западне савезнике да се у Италији ништа неће променити у спољној политици.
„Италија са нама у влади никада неће бити слаба карика на Западу&qуот;, рекла је она у покушају да смири забринутост око будуће спољне политике.
Потом је на Фејсбуку написала да је њена коалиција „спремна да Италији да владу која се свесно и компетентно суочава са хитношћу и изазовима нашег времена&qуот;.
Одлазећи премијер Марио Драги, који је у Бриселу учествовао на самиту Европске уније, нагласио је да је чланство Италије у ЕУ и НАТО-у у средишту њене спољне политике.

Берлускони, Путин и поклони
Крајем септембра, партија Браћа Италије (Фрателли д'Италиа) на чијем је челу Ђорђа Мелони, однела је победу на изборима у Италији и већ тада је најављено формирање прве крајње десне владе у последњих скоро осам деценија.
У десничарској коалицији је и странка Напред Италија, политичког ветерана и бившег премијера Силвија Берлусконија, али су неки његови поступци изазвали подозрење и критике међу партнерима.
Ове недеље је објављен аудио снимак на којем се чује како се Берлускони хвали да му је руски председник Владимир Путин послао 20 флаша вотке за рођендан и назвао га „бројем један међу његових пет најбољих пријатеља&qуот;.
Претходно је објављен и Берлусконијев говор пред партијским колегама у којем је оправдао образложење Русије за инвазију на Украјину, окривљујући украјинског председника Владимира Зеленског и Запад да су „гурнули&qуот; Кремљ у рат.
Берлускони, међутим, каже да су његове опаске извучене из контекста и да подржава став Италије и ЕУ о Украјини.
Међутим, његови коментари нису ништа ново: прошлог месеца је рекао италијанској телевизији да је руски лидер само покушао да замени Зеленског и његове сараднике „владом пристојних људи&qуот;.
Објављивање ових снимака је извршило притисак на Ђорђу Мелони (45).
Њен други крајње десничарски савезник, лидер Лиге Матео Салвини, такође се дуго сматра за Путиновог обожаваоца, али су Мелони потребни и Берлускони и Салвини, бивши министар полиције, да би формирала већинску владу.
Један од најближих Берлусконијевих сарадника, Антонио Тајани, који се нада да ће постати министар спољних послова у новој влади, рекао је колегама са десног центра у Бриселу да су његова странка и њен лидер пронатовски и против „неприхватљиве руске инвазије Украјине&qуот;.
Саветник украјинског председника Михаил Подољак написао је на Твитеру да док Берлускони ужива у руској вотки, Ђорђа Мелони демонстрира шта су прави принципи.
Мелони се већ сукобила око главних државних послова са странкама Напред Италија и Лига одмах после избора на којима је њена партија Браћа Италије освојила 26 одсто гласова.
Берлусконијева и Салвинијева странка су освојиле по око осам одсто гласова.
Берлусконијева странка је одбила да подржи Ињасија Ла Русу, кога је Мелони предложила за председника италијанског Сената, а лидер Напред Италија описао је Мелони као препотентну и арогантну.
Иако од победе на изборима Мелони настоји да изгледа као умерена, предложени кандидат за председника Сената је суоснивач њене странке која сакупља меморабилије фашистичког диктатора Бенита Мусолинија.
Браћа Италије вуку корене из послератног неофашистичког покрета у земљи.
Ла Руса се први састао са председником Матарелом у четвртак, а следио га је нови председник Доњег дома Лоренцо Фонтана.
Председавајући Представничког дома долази из крајње десничарске Лиге и 2018. године је хвалио руског лидера као „светлост чак и за нас на Западу&qуот;.
Председник Матарела се касније састао са лидерима опозиционих странака.
Лидер левог центра Енрико Конте рекао је да су ставови и Берлусконија и новог председавајућег Доњег дома Фонтане веома забрињавајући.
Центристички лидер Карло Календа је такође изразио дубоку забринутост због пропутиновских коментара бившег италијанског премијера.
Под претпоставком да Мелони у петак потврди да може да води владу, она ће избор министара доставити председнику, који би требало да их потврди већ за викенд.
Гласање у парламенту следеће недеље сматра се формалношћу, с обзиром на десничарску већине у оба дома.
Први задатак Ђорђе Мелони и њеног кабинета биће енергетска стабилност и помоћ грађанима да плаћају рачуне.
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 10.21.2022)
