Sjedinjene Države odobrile prodaju 'pilećeg mesa' iz laboratorije
Sjedinjene Države postaju druga zemlja sveta, posle Singapura, koja je otvorila put da veštačko meso stigne do tanjira, tako što su u sredu prvi put odobrile dvema kompanijama prodaju "pilećeg mesa" nastalog u laboratoriji.
Američko ministarstvo poljoprivrede pregledalo je i odobrilo infrastrukturne bezbednosne sisteme kompanija "Upside Foods" i "Good Meat", rekao je portparol za AFP.
Federalna služba za sanitarnu inspekciju hrane (FSIS) je stoga "izdala tri obaveštenja o usklađenosti ustanovama koje prave (....) proizvode dobijene od životinjskih ćelija", rekao je on u saopštenju, a treće je pripalo kompaniji "Joinn Biologics" koja sarađuje s firmom "Good Meat".
"Upside Foods" i "Good Meat" su već u novembru dobile odobrenje Agencije za bezbednost hrane Sjedinjenih Država (FDA), dok je Ministarstvo poljoprivrede prošle nedelje proverilo i odobrilo regularnost obeležavanja tih proizvoda.
"Ta dozvola će suštinski promeniti način na koji meso dolazi na naše stolove", rekla je Uma Valeti, izvršna direktorka i osnivačica kompanije "Upside Foods", i u saopštenju pozdravila taj "džinovski korak ka održivijoj budućnosti".
Džoš Tetrik, suosnivač i izvršni direktor kompanije "Eat Just" koja je majka-firma "Good Meat"-a, bio je oduševljen što je meso uzgojeno u laboratoriji sada "dozvoljeno za prodaju".
Njegova kompanija je prva 2020. dobila u Singapuru odobrenje za iznošenje veštačkog mesa na tržište.
U maju je firma "Eat Just" potpisala ugovor s proizvođačem opreme za razvoj ogromnih rezervoara u kojima se nada da će u velikim količinama proizvoditi "piletinu" i "govedinu".
Proizvodi dve kompanije biće brzo dostupni u nekoliko restorana, uveravaju oni.
Francuski kuvar Dominik Kren je posle objave dozvole već naručio "meso" "Upside Foods"-a za svoj restoran u San Francisku.
Popularni kuvar Hose Andres će takođe nabaviti prvu američku seriju iz kompanije "Good Meat", koja će biti poslužena u jednom od njegovih restorana u Vašingtonu.
Mnoga novoosnovana preduzeća imaju za cilj da proizvode i prodaju takozvano "laboratorijsko" ili "veštačko meso" da bi omogućila ljudima da jedu proteine životinjskog porekla s manjim uticajem na životnu sredinu od intenzivne poljoprivrede i bez patnje životinja.
Ovi proizvodi se razlikuju od zamena na biljnoj bazi, kao što su "odresci" na bazi soje i drugim sastojcima koji oponašaju teksturu i ukus mesa bez sadržaja proteina životinjskog porekla.
Ali "laboratorijsko meso" je još veoma komplikovano i veoma skupo za proizvodnju. Druge kompanije su se stoga okrenule prodaji takvog "mesa" kao hrane za kućne ljubimce, ali je njih teže zadovoljiti od njihovih vlasnika.
"Pet Foods", start-up u Koloradu, stvara životinjske proteine iz procesa mikrobne fermentacije bez ubijanja krava ili pilića.
Proizvodnja veštačkog pilećeg mesa sastoji se od kultivisanja ćelija ekstrahovanih iz životinjskih ili oplođenih kokošjih jaja u bioreaktorima i hranjenja hranljivim materijama sličnim onima koje unose prave životinje: proteini, masti, šećer, minerali i vitamini.
Zahvaljujući ovim hranljivim materijama, ćelije rastu kao što bi rasle u telu životinje i postale mišićno tkivo i masnoća. Dobijeni proizvod se zatim "bere" iz buradi i oblikuje u unapred definisane oblike, kao što je pileće belo meso.
Međutim, i dalje postoje pitanja o stvarnom uticaju ove alternative na životnu sredinu, posebno o njenoj potrošnji energije i zdravstvenoj bezbednosti.
Nedavna studija Univerziteta Kalifornije u Dejvisu, koju još nisu pregledali drugi naučnici, pokazala je da sve faze laboratorijske proizvodnje mesa zahtevaju mnogo energije i emituju veliku količinu gasova staklene bašte.,
(Beta, 22.06.2023)