Пленковић: Сјајних десет година Хрватске у Европској унији

Бета 01.07.2023

Десет година чланства у ЕУ било је сјајних десет година за развој Хрватске, рекао је премијер Андреј Пленковић данас у интервјуу за Хрватски радио.

Хрватска је 1. јула 2013. ушла у Европску унију.

"Мислим да је ових десет година било сјајних десет година за развој Хрватске", рекао је Пленковић подсетивши да је Хрватска међу 15 земаља које су у НАТО-у, ЕУ-у, шенгену и еврозони, пренела је агенција Хина.

"Не можемо бити у језгру више него што јесмо. То је била одлучност наше проевропске политике, пре свега ХДЗ-а као главне странке у владајућој коалицији, и свих реформи које смо предузели у овом седмогодишњем мандату", истакао је он.

"Знам да морамо још пуно учинити у низу подручја, али то морају сви. Имају и други проблема, и они који су оснивачи ЕУ имају проблема", рекао је Пленковић.

Он је казао да је Хрватска добила 25 милијарди евра за ову деценију "хватања корака" са земљама Средње и Источне Еуропе.

По његовим речима, 2016. године "апсорпција финансијског оквира" је била девет одсто, а данас је 124. Што се тиче Фонда солидарности, алокација је била милијарду и три милиона евра, а Хрватска је сада на милијарду и 400 милиона евра.

Подсетио је и да је Хрватска међу најбржима с Националним планом опоравка и отпорности реакција ЕУ-а на кризу ковида. Данас је Хрватска са сигурносним механизмом еврозоне, еуропским стабилизационим механизмом, заштитом спољне шенгенске границе у једном сасвим другом положају, рекао је он.

"Мислим да можемо бити поносни на наша достигнућа. (...) Време је да се подвуче црта и каже: Мислим да смо направили веома много", додао је премијер.

Говорећи о кризама попут пандемије ковида, Брегзита, мигрантске кризе, терористичких напада и велике финансијске кризе 2008. године где је "ЕУ научила лекцију", Пленковић је рекао да су кризе унутар ЕУ-а сталне.

"Ту је и брутална руска агресија на Украјину коју Хрватска најснажније осуђује, а која је проузроковала енергетско-прехрамбену кризу и инфлаторне притиске", казао је Пленковић.

"Мислим да ћемо ми тек временом разумети шта значи чланство у еврозони за Хрватску, шта значи европски стабилизационии механизам. Међутим, постоји начело солидарности које држи на окупу чланице ЕУ-а и та чињеница ће помоћи Хрватској у било каквој кризи и суочавању са спољним шоковима", истакао је премијер.

(Бета, 01.07.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Балкан, најновије вести »