Глобална анкета ЦГТН: Допринос Кине решавању климатских промена
Ниједна земља не може да стоји по страни од климатског проблема, а мултилатерализам је основни начин решавања проблема климатских промена, верује 90,3 одсто испитаника који су учествовали у глобалној онлајн ЦГТН (Кинеска глобална телевизијска мрежа) поводом Међународне конференције о клими ЦОП28 у Дубаију.
Поред тога, 91,4 одсто испитаника цени допринос Кине у промовисању глобалног управљања климом.
У истраживању које преноси Кинеска медијска група (ЦМГ), 83,0 одсто глобалних испитаника верује да су прекомерне емисије угљеника погоршале глобалне климатске промене и да само висококвалитетан пут одрживог развоја може помоц́и људима да се извуку из дилеме климатских промена. Такође 81,8 одсто испитаника позвало је земље да убрзају развој зелене и нискоугљеничне трансформације, смање емисије угљеника и залажу се за постизање глобалних климатских циљева.
Оквирна конвенција Уједињених нација о климатским променама наводи да највец́е историјске и тренутне глобалне емисије гасова стаклене баште потичу из развијених земаља и успоставља принцип "заједничке, али диференциране одговорности" између развијених земаља и земаља у развоју.
У анкети, чак 88,5 одсто испитаника сложило се да развијене земље треба да сносе вец́у историјску одговорност за кризу климатских промена које је проузроковао човек, 80,1 одсто испитаника је разочарано што су развијене земље одложиле или успориле своју климатску помоц́ земљама у развоју.
Такође 89,9 одсто испитаника позвало је развијене земље да озбиљно схвате своје смањење емисија и ефикасно обезбеде средства за прилагођавање клими и надокнаду за губитак и штету земљама у развоју. Још 82,9 одсто испитаника очекивало је да ц́е велике земље показати храброст и одговорност у решавању климатских промена.
Кина активно учествује у глобалном управљању климом. Кина сада има скоро половину светских инсталираних фотонапонских капацитета. Више од половине светских нових енергетских возила је у Кини, а Кина доприноси једној четвртини повец́ане површине пошумљавања у свету.
У анкети, 91,4 одсто испитаника цени допринос Кине у промовисању глобалног управљања климом. Као што ЦГТН нетизен каже: "Напори кинеске владе да побољша климатске промене су велики", преноси ЦМГ.
Анкета је објављена на ЦГТН-овој платформи на енглеском, шпанском, француском, арапском и руском језику, а 10.512 корисника интернета је гласало и изразило своје мишљење у првих 24 сата.
(Бета, 01.12.2023)