Истраживање: Девојчице, девојке и жене у Србији сматрају да су дискриминисане

Бета 05.02.2024

Да су девојчице, девојке, жене дискриминисане у друштву у Србији сматра 77,22 одсто средњошколки, 92,14 одсто наводи да уме да препозна дискриминацију, а 45,36 одсто је имало искуство дискриминације - налази су онлине истраживања "Девојке имају реч" које је спровела Академија женског лидерства.

У истраживању су учествовале 1.542 ученице до 19 година претежно из градова.

Родну равноправност као равноправност жена и мушкараца у свим областима живота дефинише више од половине испитаница (53,62одсто), потом као поштовање женских права и слобода, једнаке плате за исти рад и послове које раде и жене и мушкарци, преузимање дела послова у домаћинству.

Резултати анкете показују да готово половина средњошколки (48,3 одсто) сматра да се послови деле на мушке и женске.

Жељу да стекну високо образовање изразило је 91,88 одсто испитаница, а 77,73 одсто њих је упознато са шансама и могућностима које им стоје на располагању у погледу запошљавања и каријере.

Скоро 80 одсто девојака које су попуниле онлине упитник не жели да се бави занимањем којим се баве њихови родитељи и најближи сродници.

Анкета показује да професионално усмерење девојке бирају на основу професионалних узора који их мотивишу (33,43 одсто), својих интересовања и савета породице (30,50 одсто), наставника (5,35 одсто) и пријатеља (5,10 одсто).

За 86,45 одсто девојака узори за избор професија којима желе да баве су жене, углавном их саме налазе самосталним истраживањима или преко друштвених мрежа.

Као узори најзаступљеније су стручњакиње разних области, професорке, научнице, потом медијске личности (естрадне уметнице, инфлуенсерке, глумице) и жене на високим положајима (директорице, политичарке и друге).

Академија женског лидерства наводи да је циљ истраживања анализа ставова младих жена, девојчица и девојака и других кључних актера на локалном нивоу, ради унапређивања њиховог професионалног развоја. Истраживање је спроведено у деведесет локалних самоуправа Србије и поред онлине упитника обухватило је пет фокус група у средњим школама и десет дубинских интервјуа с младим женама активним у локалним заједницама.

Пројекат "Девојке имају реч" спроводе Медијски центар Бета и Академија женског лидерства у оквиру програма "Млади и медији за демократски развој" Београдске отворене школе који подржава Шведска.

(Бета, 05.02.2024)

Бета »

Друштво, најновије вести »