Демократија поздрављена као заједничка вредност за човечанство на међународном форуму у Пекингу

Трећи Међународни форум о демократији под називом "Заједничке људске вредности" окупио је у Пекингу више од 200 гостију из разних делова света који су учествовали у опсежним дискусијама о томе како остварити демократију у модерном и дигиталном добу.
На скупу који је почео 20. марта учесници, међу којима и познати научници и високи званичници поздравили су демократију као заједничку вредност за човечанство и разговарали о њеним разноврсним облицима и улози коју игра у унапређивању глобалног управљања, пренела је Кинеска медијска група (ЦМГ).
Говорници на форуму рекли су да не постоји једнолични модел демократије и да треба поштовати разноврсне приступе демократији.
"Кина практикује свеобухватну народну демократију, која интегрише демократске изборе засноване на закону, консултација, доношење одлука, управљања и надзора кроз низ закона и институционалних аранжмана", речено је.
Одржавши главни говор на Форуму, Онг Тее Кеат, бивши потпредседник Доњег дома малезијског парламента, похвално је говорио о кинеској демократији.
"Кина подржава разноликост демократске праксе и види разлику између достизања тежњи људи и нивоа друштвеног развоја који је способан да га подржи", рекао је.
Ванг Шаогуанг, професор емеритус на Кинеском универзитету у Хонгконгу, нагласио је да се представници држе принципа од народа за народ, мислећи на кинеску филозофију управљања која је усредсређена на људе.
Неки од главних говорника на форуму одржаном 20. марта упозорили су на опасност наметања специфичног модела демократије другим земљама и мане демократије западног стила.
Бивши италијански премијер Масимо Далема рекао је да су западњаци поносни на своју демократију с обзиром да је њихова демократија освојена кроз борбу против фашизма и нацизма са високом ценом жртвовања током Другог светског рата.
"Међутим, тај легитимни понос не би требало да нас спречи да видимо да наш модел, управо зато што је резултат дугог и необичног историјског процеса, не може да се извози и намеће у другим деловима света", упозорио је он, наводећи то искуство у Авганистану, Ираку и на Блиском истоку.
(Бета, 21.03.2024)