Курти посетио општине на северу Косова и поручио да није против финансијске помоћи Београда

Бета 03.04.2024

Премијер Косова Аљбин Курти који је данас посетио север Косова, поручио је да није против финансијске помоћи Београда грађанима на Косову, али да се мора знати ко шаље новац, коме и за шта.

"Нема више скривених регистара преко којих Београд плаћа људе који нису ни наставници, ни лекари, него раде за Београд, а против Косова. Нема више тероризма, нема више кријумчарења, нема више силеџијске културе" - рекао је данас Курти у северном делу Митровице - преноси коссев.инфо.

Курти је најпре био у Општини Лепосавић где је одржао састанке с председником Општине Љуљзимом Хетемијем, а потом и с одборницима и осталим званичницима те општине.

Потом је био у Зубином Потоко и тамо "видео шта се ради око пописа становника и аутомобила", а потом присуствовао откривању спомен плоче посвећене пре 13 година убијеном косовском полицајцу Енверу Зумберију.

Рекао је да је био и у селу Бањска, где је 24. септембра наоружана криминална група напала припаднике косовске полиције и при томе убијен један полицајац.

"Обишли смо место где је била организована криминална заседа за Африма Буњакуа кога су 24. септембра прошле године убили паравојни терористи и злочинци који се сада крију по Србији" - рекао је Курти.

Затим се у згради Општине Северна Митровица,  састао с градоначелником Ерденом Атићем и новинарима рекао да је то посета је "за добробит грађана без обзира на националну и верску припадност".

"Равноправност уједињује људе. Ми смо против поделе друштва, ми смо за једнакост и равноправност. Наше институције то треба да гаје и у односу с грађанима, а и они у приступу институцијама. Све тенденције за дестабилизацију Косова долазе из Србије" - казао је Курти.

Србе је позвао да се одазову на попис становништва јер, како је рекао, тиме обезбеђују да косовске власти имају увид у бројност грађана и на основу тога праве планове.

"Позивам све српске грађане Републике Косова, грађане који овде живе, не само у северном делу Митровице, него и било где на Косову, да се што више одазову попису јер кад ми правимо планове за субвенције, инвестиције, радове, образовање, за здравствени систем, треба да имамо регистрован тачан број становника. То ће се одразити и на буџет који ће бити утврђен. Зато позивам све да се региструју. Они који се не региструју, имаће и мање буџета" - казао је он.

Рекао је да је проблем око коришћења динара на Косову "вештачки", а да је главни проблем тај што Београд инстистира на исплатама у готовини.

Одговарајући на питања новинара који извештавају на српском, Курти је тврдио да Приштина никада није била против динара, те да Србија ту валуту може да пошаље кроз финансијску помоћ, али је "на Косову једино средство плаћања евро и то је у складу с Чланом 11. Устава".

Казао је да је Београд још раније знао шта се спрема у вези с тим, док инсистира на готовини јер "тако плаћају људе које не би требало да плаћају" и да он, Курит, "нема ништа против да средства добијају лекари, професори, наставници".

"Изгледа да је главна брига Београда та што људи који нису ни лекари ни наставници, неће моћи да добијају новац у кешу. А ми хоћемо транспарентан систем, легализовање трансакција и нема више кеша" - рекао је он.

Курти је рекао да је најгора солуција коју је изабрао Београд то што је поставио четири "банкомата" у близини прелаза с Косовом.

(Бета, 03.04.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »