КРИК правоснажно осуђен по Колувијиној тужби

Бета 07.06.2024

Апелациони суд у Београду потврдио је првостепену пресуду којом је КРИК осуђен за кршење претпоставке невиности Предрагу Колувији, коме се суди по оптужби да је организатор криминалне групе која је произвела више од тону и по марихуане.

То је данас објавио КРИК, те навео да их је Колувија тужио јер је у вести са суђења "Заказан почетак суђења за Јовањицу 2“ назван "оптужени нарко-бос”.

КРИК је пресудом дужан да му исплати укупно 89.800 динара на име одштете и трошкова суђења, док је читав процес редакцију коштао око 2.000 евра.

"Ово је прва правоснажна пресуда на штету КРИК-а, а редакција ће употребити сва преостала правна средства – изјавиће ревизију Врховном суду и уставну жалбу Уставном суду", наводи се.

Како су указали, Апелациони суд није усвојио објашњење из КРИК-ове жалбе да је текст због којег је Колувија тужио редакцију извештај са суђења које траје и да је у њој јасно наведено да је оптужен, а не осуђен, те просечан читалац не може да буде у заблуди да ли је Колувија осуђен или не.

За суд није било релевантно објашњење да су у тексту коришћени изрази „оптужени и оптужба” и „према тврдњама тужилаштва”, да је објављена и Колувијина одбрана, као и да је реч о теми од великог значаја за јавност, навели су.

Уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић је током суђења објаснио да новинари у текстовима не могу да користе дуге и неразумљиве правне формулације, већ, како је казаио, користе колоквијалне изразе које сви разумеју.

"У случају (да користимо искључиво правне изразе), када споменемо Колувију, морали бисмо увек за њега да напишемо да је – оптужен као организатор организоване криминалне групе која је имала за циљ вршење кривичних дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога”, објаснио је.

Истакао је и да се КРИК у овом случају угледао на водеће светске медије, попут "Гардијана”, "Вашингтон поста” и „Ројтерса”, који извештавају на исти начин и користе енглески израз "аццусед нарцо босс“ – који у дословном преводу на српски језик значи "оптужени нарко-бос”.

Новинарска удружења и медијске организације истакли су раније да КРИК није прекршио претпоставку невиности и Колувијину тужбу оценили као притисак на редакцију и покушај ућуткивања.

Циљ тужби, како су навели, јесте да КРИК престане да извештава о „Јовањици”, једном од најважнијих случајева у држави.

Судско веће којим је председавала судија Зорица Ђаковић, ипак, сматра да је КРИК тиме што је у вести написао да је Колувија "оптужени нарко-бос”, као и да се ради о "плантажи марихуане”, Колувију "означио учиниоцем кажњивог кривичног дела, иако о томе не постоји одлука суда.”

"Изнете чињеничне тврдње у вези са тужиоцем су нетачне и по природи подобне да доведу до душевних болова, те је тужилац након објављивања чланка осећао велику срамоту”, пише у пресуди Апелационог суда.

Овим је Апелациони суд потврдио претходну пресуду коју је донела судија Вишег суда у Београду Бојана Чогурић.

КРИК је, према пресуди, дужан да Колувији плати 30.000 динара због изазваних душевних болова и 59.800 динара за судске трошкове.

Читаво суђење, међутим, када се узму у обзир трошкови адвоката и судске таксе, КРИК ће коштати – око 2.000 евра.

Ово је прва правоснажна пресуда којом је КРИК осуђен.

КРИК је најавио да ће наставити да се бори преосталим правним средствима у земљи – изјавиће ревизију Врховном суду и уставну жалбу Уставном суду, и, уколико је неопходно, правду тражити и пред Европским судом за људска права у Стразбуру.

(Бета, 07.06.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »