BBC vesti na srpskom

Olimpijske igre u Parizu 2024: Tekvondistkinja Aleksandra Perišić donela Srbiji srebrnu medalju, vaterpolisti protiv Hrvatske za zlato

Tekvondistkinja Aleksandra Perišić izgubila u finalnoj borbi protiv Vivijane Marton iz Mađarske u kategoriji do 67 kilograma, vaterpolisti braniće zlato iz Rija i Tokija protiv aktuelnog svetskog prvaka, Hrvatske. Senzacija u atletici - Amerikanci ostali bez medalje u muškoj štafeti 4 puta 100 metara. Španci olimpijski šampioni u fudbalu.

BBC News 09.08.2024
Tekvondistkinja Aleksandra Perišić, osvajačica srebrne medalje za Srbiju u disciplini do 67 kilograma
Reuters
Tekvondistkinja Aleksandra Perišić, osvajačica srebrne medalje za Srbiju u disciplini do 67 kilograma

Srbija je danas za samo sat vremena obezbedila dve medalje na Olimpijskim igrama u Parizu - a prvu, srebrnu je donela tekvondistkinja Aleksandra Perišić.

Mlada srpska takmičarka je pružila dostojan otpor u finalnoj borbi u kategoriji do 67 kilograma protiv Mađarice Vivijane Marton koja je naposletku slavila sa 2:0 u rundama (7:1, 4:2).

„Drago mi je što sam uspela da osvojim još jednu medalju za Srbiju, žao mi je što nije zlatna, ne mogu da budem toliko srećna jer znam po šta smo došle i šta smo ciljale.

„Hvala svima koji su nas podržavali i bodrili i što su preživeli ovo sve sa nama", izjavila je uplakana Perišić po završetku borbe.

Prethodno su srpski vaterpolisti bili bolji od Sjedinjenih Američkih Država 10:6 i u nedelju će se boriti za treću uzastopnu zlatnu medalju.

Više o meču pročitajte u posebnom tekstu.

Protivnik Srbije u finalu biće aktuelni svetski prvak, Hrvatska, koja je u drugom polufinalu pobedila Mađarsku 9:8.

Srbija je dosad u Parizu stigla do ukupno četiri medalje, pošto su prethodno strelci Damir Mikec i Zorana Arunović i teniser Novak Đoković osvojili zlatne medalje.

Hrvatska je osvojila šest medalja do sada - zlata u džudou i veslanju, srebro u tenisu i tri bronze - streljaštvo, bacanje diska i tekvondo.

Iako je u rvačkom četvrtfinalu do 74 kilograma poražen od Daičija Takatanija, srpski takmičar Hetik Cabolov imaće priliku da se dođe do bronze kroz repersaž, pošto je Japanac izborio prolaz u finale.

Boriće se sutra protiv Kubanca Gendrija Garzona Kabaljera u jednom od repersaža koji su na programu od 11 sati, u trećem duelu po redu.

Tekvondista Stefan Takov eliminisan je u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso u kategoriji do 80 kilograma.

Medalju iz Pariza neće doneti kajakaši, pošto su dvojci Marko Novaković-Marko Dragosavljević i Anđelo Džombeta-Vladimir Torubarov zauzeli sedmo, odnosno poslednje, osmo mesto u polufinalnoj trci, pa nisu uspeli da se domognu finala.

Ko je Aleksandra Perišić?

  • Rođena je 2. jula 2002. godine u Beogradu
  • Takmiči se u kategoriji do 67 kilograma, a na prvi trening je otišla sa četiri godine, zahvaljujući starijoj sestri koja se bavila tekvondoom
  • Članica je tekvondo kluba „Azija" gde je trenira Petra Butala Kovačić, nekadašnja hrvatska reprezentativka koja par godina živi u Beogradu
  • Umalo je prestala da trenira posle teške povrede 2019, kada je pokidala ligamente u desnom kolenu
  • U dosadašnjoj karijeri okitila se brojnim odličjima, kako u juniorskim, tako i u seniorskim kategorijama - neke od njih su dve bronzane medalje na Evropskim prvenstvima u Mančesteru 2022. i Beogradu 2024, kao i srebro na Svetskom u meksičkm gradu Gvadalahari pre dve godine
  • Prošle godine je na Evropskim igrama u Krakovu bila prva, a potom je osvojila zlatnu medalju i na Gran priju u kineskom gradu Taihuanu
  • Studira menadžment u sportu na Fakultetu za sport Univerziteta „Union - Nikola Tesla"
  • Perišić je 2023. izabrana za najbolju sportistkinju srpske prestonice, priznanje koje dodeljuje Sportski savez Beograda
Aleksandra Perišić nakon pobede u polufinalu
DIVYAKANT SOLANKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
  • Tekvondo

Mađarica Vivijan Marton dobro je otvorila borbu i povela udarcem u glavu koji nosi tri poena, da potom povisila na 5:0.

Na isteku prve runde tražena je video provera, ali spektakuarlni udarac nogom Aleksandre Perišić nije završio u kacigi mađarske takmičarke.

Usledila je kratka razmena udaraca za konačnih 7:1 u prvoj rundi.

Srpska tekvondistkinja je povela 2:0 u drugoj rundi udarcem nogom u oklop, a onda je Marton izjednačila, ali i povisila na 4:2, koliko je ostalo do kraja.

Perišić Marton
DIVYAKANT SOLANKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Aleksandra Perišić je u polufinalu bila ubedljiva protiv Kineskinje Đi Song, koju je savladala 2:0 u rundama (11:4, 9:1), pobedivši pre svega udarcima nogom u glavu.

Srpska tekvondistkinja je dan počela tesnom pobedom nad Ozodom Sobirjonovom, takmičarkom iz Uzbekistana, da bi potom u četvrtfinalu bila bolja od predstavnice Tajlanda Sasikarn Tongčan - 2:0 (5:3, 4:2).

Stefan Takov (desno) u borbi protiv Faisala Savadogoa iz Burkine Faso
REUTERS/Tingshu Wang
Stefan Takov (desno) u borbi protiv Faisala Savadogoa iz Burkine Faso

Stefan Takov, koji se nadmeće u muškoj konkurenciji u kategoriji do 80 kilograma izgubio je u osmini finala od Faisala Savadogoa iz Burkine Faso u dve runde 0:2 (4:6, 7:10).

  • Kajak

Srpski kajakaši nisu uspeli da osvoje medalju pošto su Marko Novaković i Marko Dragosavljević, odnosno Anđelo Džombeta i Vladimir Torubarov, takmičenje završili u B finalu.

Dvojac Novaković-Dragosavljević zauzeo je treće mesto u B finalu, odnosno 11. u ukupnom plasmanu, dok su u polufinalnoj trci bili sedmi od osam posada.

Džombeta i Torubarov su bili poslednjeplasirani (osmi) u polufinalu, a poslednji su stigli na cilj i u B finalu, pa su u ukupnom plasmanu završili kao 16.

  • Vaterpolo
Slavlje srpskih vaterpolista
REUTERS/Evgenia Novozhenina

Srpski vaterpolisti su još jednom oduševili navijače i nastavili pohod na treće zlato na Igrama u nizu pobedom nad Amerikom - 10:6.

Srbija je bila u vođstvu tokom većeg dela meča, predvodio ju je Nikola Dedović sa četiri gola, kapiten Nikola Jakšić tri puta je pogađao, a po jedan su dodali Nemanja Vico i Sava Ranđelović.

U taboru Amerikanaca, koje sa klupe predvodi nekadašnji selektor Srbije Dejan Udovičić, najefikasniji je bio Marko Vavić sa dva gola.

Delfini će u finalu odmeriti snage sa pobednikom drugog polufinala u kojem će se u 19.35 sastati Mađarska i Hrvatska.

Posle bledih partija u grupnoj fazi olimpijskog turnira, gde su srpski vaterpolisti zauzeli tek četvrto mesto, u četvrtfinalu su u drami pobedili favorizovanu Grčku golom kapitena Nikole Jakšića samo tri sekunde pre kraja utakmice (12:11).

  • Rvanje

Hetik Cabolov jedini je od šest srpskih rvača u Parizu koji i dalje ima šansu da osvoji medalju kroz repersaž.

Njegov protivnik biće Kubanac Gendri Garzon Kabaljero.

Cabolov je u osmini finala bio ubedljivo bolji od Imana Mahdavija, koji se takmiči kao član izbegličkog olimpijskog tima, rezultatom 10:0.

Hetik Cabolov (desno) u duelu protiv Japanca Daičija Takatanija
REUTERS/Kim Kyung-Hoon
Hetik Cabolov (desno) uzdaće se u Japanca Daičija Takatanija (desno), od kojeg je poražen, ali čiji bi plasman u finale doneo šansu srpskom borcu za bronzu

Koliko je bio superioran u osmini finala, toliko je ubedljivo poražen u četvrtfinalu, jer je Japanac Daiči Takatani slavio identičnim rezultatom.

Pošto je japanski borac pobedio u polufinalu Amerikanca Kajla Dajka, Cabolov će imati priliku da se domogne borbe za treće mesto kroz repersaž.

  • Brejking

Prvakinja istorijskog, prvog olimpijskog nadmetanja u brejkingu za b-devojke (b-girls) je Japanka Ami Juasa.

Ona je u finalu porazila 17-godišnju Dominiku Banević, poznatiju kao Nika u brejking svetu, sa 3:0.

Bronzu je osvojila kineskinja Lju Čingji, čije je brejking ime 671, pobedivši u borbi za treće mesto holanđandku Indiju Sarđu.

Nika (levo) i Ami (desno) ušle su u istoriju kao prve finalistkinje u brejkingu na Olimpijskih igrama
CAROLINE BLUMBERG/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Nika (levo) i Ami (desno) ušle su u istoriju kao prve finalistkinje u brejkingu na Olimpijskih igrama
  • Atletika

Igre u Parizu donela su velika uzbuđenja u atletici, a u petak novi olimpijski rekord i novu senzaciju.

Marilejdi Paulino, atletičarka iz Dominikanske Republike, objedinila je svetsko i olimpijsko zlato novim olimpijskim rekordom - 48,15, koji je oboren posle 28 godina.

marilejdi paulino
REUTERS/Aleksandra Szmigiel
Nova olimpijska rekorderka Marilejdi Paulino

Na pobednička postolja vratila se Salva Eid Naser iz Bahreina posle suspenzije, osvojiši srebro - 48,53.

Evropska šampionka, Poljakinja Natalija Kačmarek okitila se olimpijskom bronzom identičnim rezultatom koji je tada trčala početkom juna - 48,98.

- Trka na 10.000 metara, žene -

Beatris Čebet osvojila je i drugo zlato na Igrama u Parizu.

Posle trijumfa na 5.000 metara, Kenijka je pobedila i u trci na 10.000 metara - 30:43,25.

Italijanka Nadia Batokleti konačno je došla do medalje, srebrne istrčavši nacionalni rekord - 30:43,35.

Batokleti je umalo došla do bronze na 5.000 metara. Bila je četvrta, ali je drugoplasirana Kenijka najopre ostala bez srebra, ali joj je posle žalbe ono vraćeno.

Sifan Hasan, koja trči za Holandiju, osvojila je i drugu bronzu na Igrama.

Posle trećeg mesta na 5.000 metara, treća je bila i na 10.000 metara.

Trčaće i na 1.500 metara i u maratonu.

Muška američka štafeta na 4 puta 100 metara ne samo da nije odbranila zlato, nego je diskvalifikovana zbog greške u razmeni palice.

amerikanci, američka štafeta, štafeta na 4 puta 100 metara
ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Početnička greška Amerikanaca u razmeni palice u štafeti 4 puta 100 metara

Novi olimpijski šampion je Kanada, čiji su sprinteri istrčali identičan rezultat kao Amerikanci u Tokiju pre tri godine - 37,50 sekundi.

Atletičari Južnoafričke Republike istrčali su kontinentalni rekord - 37,57 za vicešampionsko mesto, a bronzanu medalju osvojili su atletičari iz Velike Britanije - 37,61.

- bacanje kugle, finale za žene -

Nemačka posle 28 godina ponovo ima olimpijsku šampionku u bacanju kugle.

Jemisi Ogunleje bacila je kuglu u poslednjoj seriji tačno 20 metara i pretekla Novozelanđanku Medi Veš na vodećoj poziciji, koja će morati da se zadovolji srebrnom medaljom sa 19,86.

bacanje kugle, bacačica kugle
REUTERS/Dylan Martinez
Jemisi Ogunleje osvojila je zlato za Nemačku u bacanju kugle

Kineskinja Song Đajuen osvojila je srebrno odličje hicem iz četvrte serije - 19,32.

Čak pet bacačica kugle finale je završilo sa rezultatima boljim od 19 metara.

- višeboj, žene -

Belgijanka Nafisatu Tijam postala je prva višebojka u istoriji koja je osvojila tri olimpijska zlata u sedmoboju i to uzastopno.

Posle sedam disciplina ukupno je sakupila - 6.880 bodova.

višeboj, ženski višeboj
REUTERS/Aleksandra Szmigiel
Belgijanka Nafisatu Tijam olimpijska šampionka u višeboju

Sve vreme joj je pretila Britanka Katarina Džonson Tompson koja je sa 36 bodova manje osvojila srebro.

Koliko je bila neizvesna broba za zlato, toliko se istim intetnzitetom pratio konačan rasplet i za bronzu, a ona je na kraju pripala još jednoj Belgijanki, Nur Vids, koja je sakupila 6.707 bodova.

- Troskok, finale za muškarce -

Španski troskokaš Džordan Dijaz trijumfovao je na Igrama, doskočivši na 17,86 metara.

Samo dva centimetara kraće skočio je Portugalac Pedro Pičardo, sada već bivši olimpijksi prvak iz Tokija.

Italijan Endi Dijaz osvojio je bronzanu medalju najboljim skokom ove godine - 17,64.

  • Fudbal (muškarci, finale)

Nije prošlo ni mesec dana otkako su Španci osvojili titulu veropskog fudbalskog prvaka, a danas su ovo leto učinili još magičnijim.

U goleadi u finalu protiv domaćina Francuske, Španija je pobedila 5:3 posle produžetaka.

Bilo je 3:2 za Francuze, ali je Španija preokrenula i došla do zlata, prvog posle 1992. godine i Igara u Barseloni.

Bronzanu medalju osvojio je Maroko koji je pregazio Egipat 6:0.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 08.09.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Sport, najnovije vesti »