Kineska inicijativa za pokretanje Međunarodne stanice za istraživanje Meseca ima nove partnere
Ambiciozna kineska inicijativa za pokretanje Međunarodne stanice za istraživanje Meseca dobila je nove partnere za globalnu saradnju, navodi agencija Sinhua.
Tokom današnje ceremonije otvaranja dvodnevne svemirske konferencije u Tunsiju, u istočnoj kineskoj provinciji Anhui, predstavnici Kineske nacionalne uprave za svemir (CNSA) potpisali su sa kolegama iz Senegala sporazum o saradnji na projektu Međunarodne stanice za istraživanje Meseca.
Na konferenciji je Kineska laboratorija za istraživanje dubokog svemira (DSEL) potpisala memorandume o razumevanju sa 10 institucija iz više zemalja, uključujući Srbiju, Švajcarsku, Ujedinjene Arapske Emirate, Indoneziju, Pakistan, Panamu i Južnu Afriku.
Među tim institucijama su i Savez za nauku i tehnologiju "Pojas i put", Afrička fondacija za razvoj svemira i Afrička poslovna alijansa.
Kineska nacionalna uprava za svemir je 2017. godine zvanično pokrenula inicijativu za saradnju sa međunarodnom zajednicom na projektu Međunarodne stanice za istraživanje Meseca. Do danas je više od 40 institucija iz celog sveta potpisalo dokumente o saradnji sa Kinom.
Vu Veiren, direktor i glavni naučnik DSEL, rekao je u uvodnom izlaganju na konferenciji da se Međunarodna stanica za istraživanje Meseca pridržava principa uzajamnih konsultacija, zajedničke izgradnje i zajedničkih koristi za podsticanje zajedničkih napora sa globalnim partnerima.
Stanica je naučni eksperimentalni objekat koji se sastoji od sekcija na površini Meseca, u mesečevoj orbiti i na Zemlji. Dizajnirana je da bude sistem koji je moguće proširiti i održavati, sposoban za dugotrajan robotski rad sa kratkoročnim ljudskim učešćem na Mesecu.
Projekat će biti realizovan u dve faze. U prvoj fazi biće izgrađen osnovni model do 2035. u regionu južnog pola Meseca.
(Beta, 05.09.2024)