Софија Тодоровић: Жртва политичког система, нисам ја, већ ова земља

Директорка Иницијативе младих за људска права (ИИХР) Софија Тодоровић, коју је полиција Србије од 6. јула чак девет пута задржала и претресла на граничним прелазима, рекла је данас у емисији "Иза вести" Телевизије Н1 да се не осећа као жртва система.
Она је оценила да је "цела земља жртва овог система, а онда последично и сви ми".
"Не осећам се као жртва јер верујем да нисам посебна ни у којем смислу. Са знањем које имам и колико сам у пољу заштите људских права, имам неке алате како да се заштитим. Жртве система су неки људи чије приче не стижемо да испричамо", истакла је Тодоровић.
Нагласила је да "ако имамо једну политичку структуру која на овакав начин управља институцијама и третире законе, нама више није важно да ли је неки закон усвојен или не".
"Ми смо на колективном нивоу законе почели да треитрамо као нешто маргинално: добро, закон је донет, али закони се крше", рекла је Тодоровић.
Додала је и да је ове године била изложена кампањама и непријатним референцама и неадекватном говору представника институција због кампање против резолуције о Сребреници и фестивала "Мирдита, добар дан".
Истакла је и да је њено прво задржавање на граници трајало четири сата и, по речима полицајаца, извршено је ради детаљне граничне контроле.
На питање да ли се осећала несигурно, Тодоровић је рекла "да све што се дешавало улива несигурност, али да је једина предност тога кад сте рођени 1992. године чињеница да научите да је несигурност саставни део живота".
"Нађете начина да са њом живите, али да вам она не креира животе и да вам не буде звезда водиља која ће да вам креира понашање", истакла Тодоровић.
Казала је и да за њу нису изненађење спискови на основу којих су активисти задржавани на границама.
"Није ми изненађујуће да постоје некакви спискови, земља у којој више није битно ко ће да се жртвује и 'баци под воз' да би се нека тема прогурала, заташкала или да би се позорност померила на неку страну, спискови против оних који се воде кампање док нам у земљу улазе бегунци и убију полицајца", навела је Тодоровић.
Истакла је и да је тешко рећи да ли су опаснији званични или незванични спискови активиста, истичући да су и једни и други погрешни.
"Када је реч о институционалним, ствар може да буде опаснија јер ни на ове незваничне нема ко да реагује јер се институције баве сличном врстом активности усмереном на исте појединце", рекла је Тодоровић.
Додала је да и један и други списак имају за циљ "слање порке да је за неке људе било доста и да би требало да се повуку".
На најаву да ће људи с неформалних спискова поднети кривичне пријаве против "НН лица", Тодоровић каже да морају да се обраћају институцијама којима се и она обраћа поводом списка који је вероватно такође формирала нека институција.
"Од инситуција не смемо да одустанемо јер оне су наше. Верујем да у институцијама не раде само лоши људи. И министар унутрашњих послова Ивица Дачић је рекао да ће да се укину ти спискови, ево видећемо. Путујем сутра па ћемо видети", закључила је Тодоровић.
(Бета, 09.09.2024)