ДЕА затвара две канцеларије у Кини иако се агенција бори да заустави проток дроге фентанила

Иако се месецима причало о томе нејасно је зашто ДЕА затвара своје канцеларије у Шангају и Гуангџоуу, остављајуц́и само оне у главном граду Пекингу и Хонгконгу, као ни како би то могло да утиче на њене напоре у вези са борбом у сузбијању трговине фентанила.
"Морамо да радимо са Кинезима и натерамо их да помогну да се заустави проток хемикалија", рекао је Мајк Вигил, бивши шеф иностраних операција ДЕА "а тешко је развити те односе са мање заступљености у земљи".
Иако је Кина додала десетине хемикалија од којих се производИ фентанил на своју листу забрањених супстанци, она остаје највец́и светски извор фентанила који се криви за скоро 100.000 смртних случајева у САД годишње.
"Ова затварања одражавају потребу да се искористе ограничени ресурси ДЕА за операције тамо где можемо да остваримо највец́и утицај у спашавању америчких живота", рекла је администраторка ДЕА Ен Милграм запосленима прошле недеље. План такође укључује затварање десетак других канцеларија у свету.
Биле су потребне године америчких захтева пре него што је Кина уопште пристала да дозволи ДЕА да отвори канцеларије ван главног града Пекинга 2017. године.
Међутим, један амерички званичник упознат са ситуацијом, који је разговарао под условом да остане анониман, рекао је да је сарадња Кине углавном била само симболична и да су се агенти у теренским канцеларијама суочавали са потешкоц́ама у добијању виза и бројним ограничењима јер су односи САД са Кином погоршани.
Кина је суспендовала сарадњу у борби против наркотика 2022. године у знак одмазде због посете тадашње председнице Представничког дома Ненси Пелоси Тајвану. Међутим, чинило се да су се ти односи недавно побољшали након састанка председника Џозефаа Бајдена у Сан Франциску са Си Ђинпингом.
Милграмова је отпутовала у Кину у јануару са Тодом Робинсоном, највишим званичником за борбу против наркотика у Стејт департменту. Неколико месеци касније, власти у Пекингу ухапсиле су једног кинеског држављанина који је побегао из САД након што је оптужен у пред федералним судом у Лос Анђелесу за трговину фентанилом.
Она је наглашавала како би таква сарадња могла помоц́и да се прекине кинеска трговина хемикалијама и њена улога као магнета за прање илегалних прихода од дроге широм света.
Кина није желела да коментарише оно што је рекла да је унутрашња ствар ДЕА. Међутим, Лиу Пенгиу, портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону, похвалио је недавну сарадњу две земље у вези са фентанилом, наводец́и недавну посету седишту ДЕА делегације коју је предводио генерални директор кинеског Бироа за контролу наркотика.
(Бета, 16.09.2024)