Гњот: Ми у Белорусији се боримо за правду и слободу од почетка владавине Лукашенка

Белоруски активиста и редитељ Андреј Гњот који је пре неколико дана пуштен из кућног притвора у Србији где је чекао одлуку о екстрадицји у Белорусију, а сада је у Немачкој, рекао је да се грађани Белорусије боре за правду и слободу од почетка владавине тренутног председника Александра Лукашенка.
Гњот је на онлајн конференцији за новинаре рекао да су виши судови у Србији увек били на "његовој страни" али да га је Основни суд увек враћао у притвор.
"Апелациони суд је увек пресуђивао у моју корист, и био објективан и фер. Зато мислим да власт у Србији мора да се позабави правосудним системом и начином рада основних судова" рекао је Гњот.
Он је истакао да је Србија европска земља и да заслужује да буде део "европске породице".
"Ми у Белорусији се боримо за правду и слободу од почетка владавине Лукашенка и то је борба народа. Мене је одржало разумевање тога за шта боримо" казао је Гњот.
Он је рекао да је у Белорусији оптужен за утају пореза и да постоји много људи који су због учешћа у демонстрацијама након крађе избора 2020. године оптужени и затворени због исте ствари.
На питање да ли је неко "договорио његово пуштање на слободу са властима у Србији", Гњот је рекао да је, поред дипомата са Запада, велики допринос имао тим Светлане Тихановске, Лукашенкове противкандидаткиње 2020. која је такође у егзилу.
"Дипломате из ЕУ, САД и Канаде тражиле су од власти у Србији моје ослобађање, али битан догађај се догодио када је међународни тим Светлане Тихановске контактирао председника Србије Александра Вучића и тражио моје ослобађање, а канцеларија председника Вучића је изразила симпатије за мој случај", пренео је Гњот.
Он је такође изјавио саучешће грађанима Србије због несреће која се јуче догодила у Новом Саду када се срушила надстрешница Железничке станице, при чему је погинуло 14 људи.
Гњот је у октобру 2023. ухапшен на аеродрому у Београду, по у међувремену укинутој потерници Интерпола коју је за њим расписала Белорусија.
Он се сада налази у Берлину пошто му је пре два дана укинут кућни притвор, и тада је напустио Србију.
У београдском Централном затвору провео је седам месеци, а од 5. јуна до данас био је у кућном притвору.
Апелациони суд у Београду је прошлог месеца објавио да је укинуо решење Вишег суда о изручењу Гњота Белорусији и да је предмет вратио на поновно одлучивање.
Минск терети Гњота за утају пореза, док он те оптужбе описује као лажне и тврди да је реч о "системском механизму гоњења" противника режима Александра Лукашенка.
(Бета, 02.11.2024)