BBC vesti na srpskom

Goran Ješić pušten na slobodu

Goran Ješić, bivši predsednik vojvođanske Opštine Inđija, kao i odbornik Miloš Bačulov privedeni su u Novom Sadu 5. novembra, tokom protesta zbog obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice. Pušeni su na slobodu, pošto im je prethodno određen pritvor od 30 dana.

BBC News 25.11.2024
goran ješić
Dragana Prica
Goran Ješić posle privremenog puštanja na slobodu

Goranu Ješiću, nekadašnjem funkcioneru vojvođanske vlade i jednom od privedenih na protestima 5. novembra u Novom Sadu, ukinut je 30-dnevni pritvor.

Ješić je bio priveden posle protesta zbog napada na policajca u civilu, pa pušten dva dana kasnije posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu.

Međutim, sudsko veće u Novom Sadu je potom Ješiću, kao i odborniku Miši Bačulovu, odredilo pritvor do 30 dana, poništivši prethodne odluke.

Ješić je negirao optužbe da je napao službeno lice.

„Deo suda još ima integritet pa je sudija presudio i pustio nas kućama, i ne samo mene već sve one koji dolaze posle mene ovih dana.

„Politička naredba Tužilaštva je bila sramotna", rekao je posle saslušanja,

Ješić je nekada bio istaknuti predstavnik Demokratske stranke i gradonačelnik Inđije, mesta u Vojvodini, na oko 60 kilometara od Beograda.

Njegovo hapšenje uživo je prenosila televizija N1 tokom protesta u Novom Sadu koji je organizovan zbog tragedije posle pada nadstrešnice na železničkoj stanici, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.

Kamere su zabeležile kako policija u civilu odvodi bivšeg funkcionera nakon što je pokušao da spreči privođenje Relje Stanojevića, studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu, učesnika protesta.

Tokom i posle protesta u Novom Sadu, privedeno je još 14 ljudi, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Pet učesnika protesta sumnjiči se za nasilničko ponašanje, a tužilaštvo im stavlja na teret da su doprineli uništavanju Gradske kuće, rekao je ranije advokat Ivan Ninić, preneo je portal 021.rs.

Među privedenima je dve nedelje bio i Relja Stanojević, koji je po izlasku u petak, u suzama pričao o nehumanim uslovima pritvora za N1.

Njegovo oslobađanje tražile su brojne strukovne grupe i Akademija umetnosti.

Ješić - najmlađi predsednik opštine u Srbiji

Goran Ješić, 2013
Pokrajinska vlada autonomne pokrajine Vojvodine
Goran Ješić (sredina) je bivši potpredsednik Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine (fotografija iz 2013. godine)

Ješić je tokom godina bio na raznim funkcijama - bio je čelnik Opštine Inđija, narodni poslanik, potpredsednik Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine i potpredsednik Demokratske stranke (DS), navodi se u zvaničnoj biografiji na sajtu Otvoreni parlament.

Rođen je 1974. godine u Sremskoj Mitrovici, a živi u Inđiji, čiji je opštinski predsednik bio od 2000 do 2012.

Kada je izabran na funkciju, imao je 26 godina i bio je najmlađi predsednik opštine u Srbiji.

Politički je aktivan od 1996. godine kada je osnovao opštinsku organizaciju Građanskog saveza Srbije u Inđiji.

Diplomirao na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu.

U julu 2012. imenovan je za potpredsednika vojvođanske vlade i pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Dve godine kasnije, izabran je i za potpredsednika Demokratske stranke.

Na vanrednim parlamentarnim izborima održanim 24. aprila 2016. godine, izabran je za poslanika u Skupštini Srbije.

Ješić se 2020. usprotivio odluci njegove tadašnje stranke da bojkotuje izbore, a bojkot je u jednom kasnijem intervjuu opisao kao „veliku glupost".

Demokratsku stranku je napustio 2023. godine, rečeno je iz partije za BBC na srpskom.

Po izlasku iz pritvora je najavio povratak u politiku.

Ko je Miša Bačulov?

Među uhapšenima je bio i Miša Bačulov zvani 'Ronin', koji je tokom protesta u Novom Sadu bio među onima koji su sa traktora istovarili smrdljivu tečnost na Gradsku kuću.

On je pušten 7. novembra i određen mu je kućni pritvor.

Međutim, poput Ješića, i on je potom ponovo priveden i poslat u pritvor po nalogu sudskog veća.

Bačulov je pušten na slobodu, 23. novembra, dan posle Ješića.

Iako se u prvi mah mislilo da je reč o fekalijama, na saslušanju u novosadskom Višem tužilaštvu Bačulov je rekao da je u cisterni bila voda iz zrenjaninskog vodovoda.

Stanovnici ovog vojvođanskog grada se decenijama žale na loš kvalitet vode.

Bačulovu je određen novi pritvor zbog opasnosti da će ponoviti krivično delo zbog kojeg ga terete, rekao je njegov advokat Milan Alanović12. novembra.

Kaže i da je sud prilikom određivanja novog pritvora ocenio da je Bačulov prekršio uslove prethodno određenog kućnog pritvora davanjem izjave za medije ispred suda i to okarakterisao kao problematičan stav sudskog veća.

Dodao je da je uložena žalba na pritvor Bačulovu.

Mediji ga predstavljaju kao nagrađivanog sportistu i humanitarca, a tokom lokalnih izbora u Novom Sadu 2024, bio je nosilac liste „Heroji“.

Bačulov je osnivač kluba borilačkih sportova i agencije za obezbeđenje, treći je u svetu u tajlandskom boksu i osvajač više od 30 medalja.

U Novom Sadu je otvorio klub „Ronin Džim”, gde obučava nove borce.

Mediji navode i da je organizovao više od 20 humanitarnih turnira „Borbom protiv nasilja”.

Bačulov je bio član predsedništa pokreta Evropski put bivšeg ministra privrede Radeta Baste, koji je razrešen dužnosti pošto je rekao da je za uvođenje sankcija Rusiji.

Rođen je 1982. godine.

Pogledajte BBC video sa protesta u Novom Sadu

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.25.2024)

BBC News

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »