АП: Трамп победио и у Мичигену, дошао до 292 електорска гласа

Бета 06.11.2024

Новоизабрани председник САД, републиканац Доналд Трамп победио је кандидаткињу демократа Камалу Харис и у Мичигену, још једној од седам кључних савезних држава, објавила је агенција Асошиејтед прес.

Освајањем Мичигена на јучерашњим председничким изборима, Трамп је обезбедио 292 електорска гласа, а за повратак у Белу кућу било му је довољно 270. Харис је освојила 224 електорска гласа.

Од седам "колебљивих држава" које су пресудно утицале на исход избора, Трамп је победио у свим у којима је АП до сада прогласио победника - Пенсилванији, Мичигену, Висконсину, Џорџији и Северној Каролини.

Победник још није познат у две "колебљиве државе" - Аризони и Невади, а Трамп, председник од 2017. до 2021. године, има предност у обе.

Пенсилванија, Мичиген и Висконсин, три државе из "појаса рђе", који је тај неформални назив добио због пропадања некада моћног индустријског сектора после 1980. године, имале су пресудан утицај на исход избора и 2016. и 2020. године.

Трамп је 2016. постао председник пре свега захваљујући победи у те три традиционално демократске државе. У све три је тадашњу кандидаткињу демократа Хилари Клинтон победио са мање од један одсто разлике - 0,23 одсто у Мичигену, 0,72 одсто у Пенсилванији и 0,77 одсто у Висконсину.

На изборима 2020. године, демократа Џозеф Бајден је победио Трампа јер је успео да освоји и Висконсин (са 0,6 одсто разлике) и Пенсилванију (1,2 одсто) и Мичиген (2,8 одсто).

Према пројекцијама Асошиејтед преса, Трамп је на јучерашњим изборима поново успео да освоји све три државе, Пенсилванију са око 2,0 одсто разлике, Мичиген са око 1,5 одсто, а Висконсин са мање од 1,0 одсто разлике.

Трамп је до сада победио у 28 од 50 савезних држава, а Камала Харис у 18. Победник још није проглашен у четири државе, међу којима су Мејн и Аљаска, уз Аризону и Неваду.

Трамп је забележио тријумф у савезним државама Тексас, Флорида, Пенсилванија, Охајо, Џорџија, Северна Каролина, Мичиген, Индијана, Висконсин, Тенеси, Кентаки, Јужна Каролина, Мисури, Алабама, Луизијана, Ајова, Канзас, Арканзас, Оклахома, Ајдахо, Јута, Монтана, Северна Дакота, Јужна Дакота, Небраска, Вајоминг, Мисисипи и Западна Вирџинија.

Харис, потпредседница САД, победила је у савезним државама Калифорнија, Њујорк, Илиноис, Њу Џерси, Вирџинија, Вашингтон, Масачусетс, Минесота, Колорадо, Орегон, Мериленд, Конектикат, Њу Мексико, Роуд Ајленд, Њу Хемпшир, Хаваји, Вермонт, Делавер, и у Дистрикту Колумбија (главни град Вашингтон).

Ниједан од тих резултата не представља изненађење.

Тексас, Флорида и Охајо, раније углавном "колебљиве државе" које су имале знатан утицај на исход избора, овај пут немају такав значај јер је Трамп у све три био убедљив фаворит.

Гласачи се нису опредељивали директно за Харис (60) или за Трампа (78), већ су бирали електоре, демократе или републиканце, који у децембру формално бирају председника (електорски колеџ). Тај чин је формалност, зато што електори у децембру готово без изузетка гласају за кандидата кога су представљали на изборима - ове године за Харис или Трампа. Због тога је победник избора познат чим се преброје гласови.

У свакој од 50 савезних држава бира се онолико електора колико она има чланова у Конгресу САД, док Дистрикт Колумбија даје три члана електорског колеџа. Кандидат који победи у једној савезној држави добија све њене електоре, осим у Мејну и Небраски.

(Бета, 06.11.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »