BBC vesti na srpskom

Вишегодишње злостављање дечака које је довело до оставке верског вође Енглеске цркве

Кантерберијски надбискуп Џастин Велби је рекао да мора да преузме одговорност будући да је био обавештен о злостављању које је починио Џон Смит.

BBC News 13.11.2024  |  Ејми Вокер - ББЦ њуз
Džastin Velbi
Гетти Имагес
Џастин Велби

Џастин Велби поднео је оставку на место кентеберијског надбискупа пошто се суочио са све већим притиском да се повуче због тога што није пријавио вишеструког злостављача деце Џона Смита.

Велби је 11 година био кентерберијски надбискуп, односно верски вођа Енглеске цркве.

Поглавар Енглеске цркве је британски монарх, тренутно је то краљ Чарлс, док је ефективно вођство цркве у рукама кентерберијског надбискупа.

Велби је поднео оставку убрзо пошто је објављен извештај у којем се критикује да као духовни вођа Енглеске цркве није истражио понашање хришћанског радника Смита за кога се тврдило да годинама физички малтретира дечаке и сексуално их злоставља.

Један од оних који су тражили оставку Велбија је и Британац Ендрју Морс, који је говорио да га је Смит злостављао четири године док је био на Винчестер колеџу, престижној приватној школи, 1970-их и 1980-их.

Морс тврди да је Велби могао да предузме мере против Смита још 2013. године, када је преузео дужност кентенберијског надбискупа, али је одлучио да то не учини.

Ко је био Смит и зашто је Велби поднео оставку?

Смит је био познати адвокат и проповедник који је често говорио у црквама, иако није био заређени свештеник.

Водио је и летње кампове за младе хришц́ане.

Оптужен је да је дечаке доводио у његову куц́у у Винчестеру где их је брутално тукао дрвеним штаповима.

Неке од његових жртава морале су да носе пелене за одрасле због крварења.

Застрашујући независни извештај објављен прошле недеље показао је да је Џастин Велби, највише рангирани бискуп у Енглеској цркви, као и други црквени службеници, требало да званично пријави Смита 2013. полицији у Великој Британији и властима у Јужноафричкој Републици (ЈАР).

Смит је оптужен за злостављање десетине дечака, међу којима су и они из хришћанских кампова, у Великој Британији 1970-их и 1980-их.

Касније се преселио у Зимбабве и Јужноафричку Републику, где се процењује се да је злостављао између 85 до 100 дечака узраста од 13 до 17 година, наводи се у извештају Кита Макина.

Смитове жртве су рекле да их је подвргавао физичком, сексуалном и психичком злостављању.

До 2013. године, Енглеска црква је „на највишем нивоу знала“ за Смитова злостављања, баш као и Велби који је те године преузео највиши положај у овој верској институцији.

Да су он и други црквени службеници то пријавили полицији у Великој Британији и властима у ЈАР тада, „Џон Смит је могао да буде изведен пред лице правде много раније“, наводи се у независном извештају.

Велби се раније опирао позивима да се повуче.

Али усред све већег притиска, он је 12. новембра 2024. саопштио да мора да преузме „личну и институционалну одговорност&qуот;.

Портпаролка британског премијера је рекла да Кир Стармер „поштује одлуку&qуот; надбискупа Велбија о повлачењу, те да су његове мисли „пре свега, са свим жртвама&qуот;.

Džon Smit
ББЦ
Смит је био под полицијском истрагом када је умро

Када су се оптужбе о злостављању први пут појавиле?

Смитово злостављање први пут је пријављено добротворној организацији Иверн Траст (Иверне Труст), у којој је био председник, почетком 1980-их.

Извештај са детаљима о његовим „ужасним“ премлаћивањима дечака представљен је неким црквеним вођама 1982.

Али они који су примили тај извештај „учествовали су у активном заташкавању“ како би спречили да његови налази, међу њима и почињени злочини, изађу на видело, наведено је у Макиновом извештају.

Информације о Смитовом злостављању у Великој Британији поново су се појавиле 2012, када је службеник цркве у Кембриџширу добио писмо „из ведра неба“ од колеге који је то доживео.

У извештају је наведено да је пет полицијских снага обавештено о злостављању између 2013. и 2016.

Црквени лидери, међутим, нису поднели званичан извештај.

Полиција је тек 2017. године, пошто је документарни филм Канала 4 открио детаље о Смитовом злостављању јавности, покренула пуну истрагу.

Верује се да је Смит наставио да злоставља дечаке у Јужноафричкој Републици до његове смрти 2018.

Смит никада није одговарао.

Колико је Велби знао о Смиту?

Велби је радио у летњим камповима у Дорсету где је Смит упознао неке од његових жртава, али је надбискуп рекао да није знао за природу ових оптужби до 2013.

Припадник свештенства је упозорио Велбија на Смита 1980-их, али је надбискуп рекао да је то било „нејасно” и да „није било никаквих назнака о злоупотребама које су касније обелодањене”.

Након што је документарни филм Канала 4 емитован 2017. године, Велби се „безрезервно“ извинио Смитовим жртвама, али није поднео оставку.

После Макиновог извештаја овог месеца, надбискуп је рекао да је разматрао оставку због њених налаза и поново се извинио.

Велби је признао да је извештај јасно показао да он „лично није успео да обезбеди енергичнију истрагу“.

Али, после петиције коју су покренули чланови црквеног парламента - Генералног синода - и све већег притиска да оде, Велби је поднео оставку.

Шта су рекли његови критичари?

Међу критичарима је била бискупка Њукасла Хелен-Ен Хартли, која је рекла да је Велбијева оставка „веома јасан показатељ да је линија повучена и да морамо да се крећемо ка независности заштите“.

Ендрју Морс, који је преживео Смитово злостављање, позивао је Велбија да поднесе оставку, рекавши да сматра да је надбискупово признање да није урадио довољно у одговору на извештаје значило да су и он и Енглеска црква били умешани у „заташкавање“.

Петицију којом се позива на његову оставку, у којој се надбискуп оптужује да је „дозволио да се злостављање настави&qуот; и наводи да његов положај „више није одржив&qуот;, потписало је више од 14.000 људи.

Премијер је јавно рекао да су Смитове жртве „веома, веома изневерене“.

Како ће бити изабран нови кентерберијски надбискуп?

Надбискуп мора да тражи од краља, који је поглавар Енглеске цркве, дозволу да се повуче.

Конвенција налаже да се обавести и премијер.

Није познато колико дуго ће надбискуп остати на тој функцији, али ће процес проналажења замене вероватно трајати најмање шест месеци.

Консултације, које ће трајати неколико месеци, укључиће и људе унутар и ван Енглеске цркве који треба да кажу шта желе од следећег надбискупа.

Ове информације ће помоћи да се направи основа за дугачку листу одговарајућих кандидата.

Иако се кандидати не могу пријавити за ту улогу, они који буду изабрани за интервју не морају да буду из Енглеске цркве и не морају да буду бискупи, али ће вероватно бити.

Кандидате ће затим интервјуисати комисија чијег председника именује премијер.

Чланови подразумевају представнике из целе светске Англиканске заједнице, Генералног синода, као и најмање једног бискупа.

Најмање две трећине чланова комисије морају да се сложе пре доношења одлуке.

Надбискуп од Кентерберија је и духовни вођа светске Англиканске заједнице.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.13.2024)

BBC News

Повезане вести »

Забава, најновије вести »