О родној равноправности међу младима у у лесковачкој Хемијско-технолошкој школи

Бета 29.11.2024

Да ли у друштву у Србији постоји родна равноправност, да ли су дечаци и девојчице равноправни у својим породицама, ко теже долази до посла  - жене или мушкарци, колико је родна равноправност важна у превенцији породичног насиља, нека су од питања о којима су говорили ученици Хемијско-технолошке школе "Божидар Ђорђевић Кукар" у Лесковцу који су данас учествовали у радионици "Равноправно, без фолирања".

С ученицима лесковачке школе разговарали су психотерапеуткиња Душанка Стојковић Трајковић из организације "Жене за мир", директорка људских ресурса компаније "Цумтобел" Драгана Ристић и Милош Ђајић из Академије женског лидерства.

Директорка људских ресурса компаније "Цумтобел" Драгана Ристић казала је да поручује исто дечацима и девојчицама, али можда мало више девојчицама, да је најбоља инвестиција увек у образовање и у путовање.

"То је оно у шта људи треба да инвестирају и сигурно је да ће им се вратити. Ово прво због знања, због сигурности, интегритета који ће имати сутрадан у послу и у животу, а ово друго због искуства које треба да стекну и да упознају друге културе, да виде колико је свет широк и шта се све може", истакла је Ристић.

{Видео4:}

Она је казала да се бори да постоји родна равноправност, а има утисак да што се више о томе прича, то се ствара другачија слика онога што то у ствари треба да буде.

"То не треба да буде никаква привилегија, родили смо се сви да будемо равноправни и верски и родно и по питању неких других опредељења, али се не треба тиме трговати, да жена истиче да је слабији пол када јој то одговара, а када јој не одговара да пребацује на јачи пол", нагласила је Ристић.

По њеним речима, сви својим делима треба да покажу да су равноправни.

{Видео3:}

Психотерапеуткиња Душанка Стојковић Трајковић казала је да сматра да ученици недовољно знају о родној равноправности и да се нико не бави довољно том темом.

"Ми се залажемо за родну равноправност и боримо се против сваке врсте дискриминације у друштву. Активно смо учествовале у формирању стратегија за спречавање било које врсте неравноправности како на републичком, тако и на локалном нивоу", релка је она.

{Видео2:}

Ученици школе "Божидар Ђорђевић Кукар" имали су подељена мишљења о томе а да ли постоји родна равноправност у друштву у Србији или не.

Ученица Првог разреда Дуња Тодоровић казала је да дечаци и девојчице нису увек једнаки.

"Дечацима је лакше. Нема ко да их вређа. Пуно вређају девојчице које су дебље или када иду да се упишу на неки спорт и само су дечаци тамо, онда ту девојчицу гледају попреко и вређају је некада", казала је Тодоровић.

Ученица Ирис Станковић рекла је да сматра да углавном постоји родна равноправност, али да има случајева када је лакше бити дечак него девојчица.

"Дечацима је лакше да нађу посао, док девојке баш и не могу", сматра она.

Ученик Никола Савић изјавио је да у друштву нема увек равноправности између жена и мушкараца: "По мом мишљењу женама је лакше да нађу посао јер су нежнији пол, а мушкарцима је лакше да се баве спортом".

Милош Ђајић из Академије женског лидерства је рекао да ће у оквиру пројекта "Сви имају реч - заједно за родну равноправност у школама" радионице бити и у Новом Пазару, Сремској Митровици, Београду и Суботици.

Ученици ће потом сами, по свом избору направири пано, истраживање, представу или неки други садржај који ће представити 8. марта у Београду на скупу представника свих школа у којима су радионице организоване.

{Видео5:}

Пројекат "Сви имају реч - заједно за родну равноправност у школама" спроводе Академија женског лидерства и Медијски центар Бета, а подржава Шведска у оквиру програма Београдске отворене школе "Млади и медији за демократски развој".

 

(Бета, 29.11.2024)

Лесковац »

Лесковац »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »