Нова економија: Померен рок за изградњу београдског метроа, завршетак прве линије крајем 2030.

Рок за завршетак радова прве линије београдског метроа поново је померен, али сада са 2028. године на 2030, када је требало да има већ две линије метроа, објавила је данас Нова економија.
Прва фаза, по сазнањима Нове економије, би била рута метроа од почетне станице Железник до крајњег терминуса - станице Панчевачки мост.
Предузеће "Београдски метро и воз" најавило је за други квартал 2025. припремне радове у оквиру изградње прве фазе "линије 1" београдског метроа, односно измештање подземних инсталација, рашчишћавање и комплетну припрему терена.
"До краја 2025. требало би да почињу грађевински радови на изградњи самих станица, чему ће претходити потписивање уговора са извођачима – кинеском компанијом Повер Цхина и француском компанијом Алстом", пише Нова економија.
Из предузећа су рекли да ће недавно усвојен кредит од Дојче банке вредан 178,38 милиона евра обезбедити средства за радове на Депоу на Макишу, из ког ће се управљати целокупним системом метроа, а убрзаће и радове у оквиру изградње прве фазе "линије 1" метроа.
Додали су да су завршени радови на насипању терена на Макишком пољу, који су започети крајем 2021. године на локацији од 72 хектара, као и да је насута површина за будући Депо Макиш, Парк&Риде и Терминус јавног градског превоза у близини почетне метро станице Железник.
Изградња инфраструктурних објеката депоа на Макишу подразумева седам објеката - административну зграду/контролно оперативни центар са четири хале: халу за инспекцију, халу за одржавање, халу за гарирање возова, халу за одржавање возила инфраструктуре, као и два објекта - улазна портирница и трафостаница.
Из "Метроа" наводе да ће бити изграђена противпожарна станица која ће служити Депоу и целом Макишком пољу, као и колосеци, колосечне везе и интерне саобраћајнице са прикључцима на градску железничку и путну мрежу, а које ће обезбедити рад свих операција унутар тог депоа.
Како пише Нова економија, 2023. године почело је расељавање на локацијама које су обухваћене Акционим планом расељавања, а последњи поступци тог плана почели су у новембру ове године.
"Имајући у виду наведено, у поступцима одређивања накнаде на свим локацијама примењиваће се Акциони план расељавања и ова фаза ће трајати док се не испуне сви захтеви који су у самом плану наведени, а који су у складу са релевантним Стандардима учинка Међународне финансијске корпорације", наведено је.
Буџетом за 2025. годину предвиђене су инвестиције у изградњу метроа у износу 6,5 милијарди динара, односно око 55,5 милијарди евра.
"То је, међутим, мање у односу на инвестиције предвиђене буџетом за актуелну годину, које износе 7,4 милијарде динара, дакле око 63,24 милиона евра. Према ревидираној Фискалној стратегији 2025-2027 за изградњу метроа је обезбеђено 11 пута мање новца него што је првобитно предвиђено", пише на сајту Нове економије.
Подсећа се да је према првобитном плану требало бити издвојено више од 141 милијарде динара, односно 31,1 милијарда 2025. године и још 110 милијарди 2026. године, али је ипак предвиђено укупно 13 милијарди динара, односно по 6,5 милијарди годишње.
(Бета, 03.12.2024)