Cene kafe rekordno visoke zbog lošeg vremena
Trgovci kafom očekuju da će se usevi smanjiti pošto su dva najveća svetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom.
Ljubitelji kafe uskoro bi mogli da se suoče sa poskupljenjem omiljenog napitka, jer je kafa na međunarodnom tržištu robe dostigla najvišu cenu u istoriji.
U utorak je cena zrna arabike, koja čini većinu svetske proizvodnje, premašila 3,44 dolara po funti (0,45 kg), skočivši za više od 80 odsto ove godine.
U međuvremenu, cena zrna robuste dostigla je maksimum u septembru.
Do toga dolazi kada trgovci kafom očekuju da će se usevi smanjiti pošto su dva najveća svetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom.
Iako su poslednjih godina velike pržionice i kafe uspele da spreče povećanje cena kako bi kupci bili zadovoljni i zadržali tržišni udeo, izgleda da će se to promeniti, kaže Vin Ngujen, izvršni direktor kompanije Tuan Loc Commodities.
- Kafa: Odakle potiče, zašto je pijemo i šta radi našem telu
- Gledanje u šolju: Turska tradicija popularna kao Tinder
- Postoji li prava zamena za šoljicu ukusne kafe
„Brendovi kao što je JDE Peet i Nestle ranije su preuzimali više cene sirovina na sebe.
„Ali trenutno su skoro na prekretnici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cena u supermarketima u prvom delu 2025. godine", rekao je on.
Na događaju za investitore u novembru, izvršni direktor Nestlea rekao je da se industrija kafe suočava sa „teškim vremenima", priznajući da će njegova kompanija morati da prilagodi cene i veličinu pakovanja.
„Nismo imuni na cenu kafe, daleko od toga", rekao je Dejvid Reni, šef brendova kafe kompanije Nestle.
Suša i snažne padavine
Poslednji rekord cene kafe postavljen je 1977. godine pošto su neobične snežne padavine uništile plantaže u Brazilu.
„Zabrinutost oko žetve 2025. u Brazilu je glavni uzrok poskupljenja", rekao je Ole Hansen iz Sakso banke.
Zemlja je doživela najgoru sušu u poslednjih 70 godina tokom avgusta i septembra, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo strah da bi cvetni usevi kafe mogli da propadu.
Nisu samo brazilske plantaže kafe koje daju zrna arabike ugrožene lošim vremenom.
Zalihe robuste takođe će se smanjiti pošto su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, takođe suočile sa sušom i obilnim padavinama.
Kafa je druga najprodavanije roba na svetu, posle sirove nafte, i njena popularnost raste.
Na primer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u poslednjoj deceniji.
„Potražnja za ovom robom je i dalje visoka, dok se navodi da su zalihe koje drže proizvođači i pržionice na niskom nivou", rekla je Fernanda Okada, analitičarka cena kafe u S&P Global Commoditi Insights.
„Očekuje se da će se trend rasta cena kafe zadržati neko vreme", dodala je ona.
Kako je u Srbiji?
I Srbija uglavnom uvozi kafu iz Brazila i Vijetnama.
Cena kafe raste proteklih 10 godina, rekao je Branislava Jorgić, berzanski analitičar za RTS.
Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, od 2022. do danas, sto grama kafe poskupelo je u proseku za 36 dinara.
Na to utiču povećana potrošnja i klimatske promene u glavnim zemljama proizvođačima, kao i poskupljenje transporta, objasnio je on.
„Cena kafe će verovatno ostati na ovom nivou do nove proizvodnje 2025. godine. Tada će klimatski uslovi i procene roda odrediti dalji razvoj", dodao je Jorgić.
- Kako se pravi kafa bez kofeina
- Klimatske promene i hrana - čega neće biti na rafovima
- I kafi preti izumiranje
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 12.10.2024)