Кинески истраживачи осмислили решење за стабилну комуникацију на ултра-брзим возовима

Кинески истраживачи су дизајнирали решење за одржавање стабилних комуникационих сигнала у будућим ултра-брзим возовима, пише Синхуа.
Ако би брзи воз у будућности достигао брзину од 1.000 км на сат, Доплеров ефекат би изазвао брзо мењање комуникационих канала, што би генерално утицало на комуникацију у возу.
Истраживачки тим, који чине стручњаци са Универзитета југоистока, технолошке компаније Нанђинг Тиком (Нањинг Тицом Тецхнологи Цо., ЛТД) и кинеске корпорације за науку и индустрију у области свемира, развио је специфичну методу за процену комуникационих канала у фреквенцијском опсегу од 700 мегахерца.
Истраживачи су предложили постављање две специјализоване паралелне кабловске линије на зидовима тунела које би преносиле електромагнетни сигнал, омогућавајући континуиране и стабилне везе између паметних телефона и телекомуникационих мрежа.
Коришћење ефикасних техника процене канала за праћење кључних параметара сигнала такође би минимизирало утицај померања фреквенције код мобилних уређаја при великим брзинама, наводе истраживачи.
Почетне компјутерске симулације потврдиле су да њихово решење може одржавати стабилан квалитет комуникације за пренос података у оквиру 5Г стандарда.
Кина је ове године завршила демонстрациони тест новог система ултра-брзог (УХС) маглев транспорта. Систем интегрише свемирску технологију са железничком технологијом на земљи, с циљем постизања брзине воза од 1.000 км на сат.
(Бета, 12.12.2024)