Kineski pisac naučne fantastike ne planira da koristi AI kao pomoćnika

Beta pre 13 dana

Hoće li pisci naučne fantastike potražiti pomoć veštačke inteligencije (AI), koja već pomaže, a ponekad i zamenjuje ljude u mnogim vrstama pisanja? Za slavnog pisca naučne fantastike Liu Cisina, autora trilogije "Problem tri tela", odgovor glasi: za sada ne, ali za budućnost – nije siguran.

"Bar za sada, ne nameravam da uključim AI u stvaranje svojih dela", rekao je Liu 19. decembra putem video-linka na forumu o naučnoj fantastici u Pekingu.

"Međutim, s obzirom na trenutnu brzinu razvoja, AI bi mogao imati snažne sposobnosti pisanja za pet do deset godina. Do tada ne bih bio siguran da neću prihvatiti pomoć AI-ja", dodao je.

Kako prenosi Sinhua, dobitnik nagrade Hugo izjavio je da brz razvoj AI tehnologija može učiniti pisce naučne fantastike poput njega "poslednjom generacijom pisaca naučne fantastike čija su dela nesumnjivo napisali ljudi".

"Naravno, mnogi budući pisci će se držati ljudskog pisanja, ali će biti potrebno da se to dokaže, a taj dokaz može biti težak", dodao je.

U međuvremenu, 61-godišnji Liu rekao je da daje sve od sebe da piše, iako je pisanje sporo i teško.

"Pokušaću najbolje da prikažem odnose ljudi sa univerzumom, našu budućnost u univerzumu i mnoge mogućnosti sa kojima se možemo suočiti u budućnosti", izjavio je.

Liu je najpoznatiji po svojoj trilogiji "Problem tri tela", koja je prevedena na više od 30 jezika i adaptirana u animacije, televizijske i radijske drame. Filmsku adaptaciju režiraće poznati kineski reditelj Džang Jimou.

Mašinsko pisanje izaziva kontroverze među piscima naučne fantastike. Nagrađivani pisac Ted Čijang navodno je izjavio da veliki jezički modeli ne stvaraju zanimljivu umetnost, jer su programirani da imitiraju ili prosečno prikazuju izbore koje su drugi pisci već napravili.

Đi Šaoting, organizator foruma, rekao je da pisci naučne fantastike imaju pomešana osećanja prema pisanju uz pomoć veštačke inteligemcije. "Neki bojkotuju AI pisanje, dok ga drugi koriste za popunjavanje sadržaja", rekao je.

„Za sada je ono što AI proizvodi dosadno, jer uglavnom vrši semantičko preuređivanje postojećih tekstova i nedostaje mu sveobuhvatno promišljanje. Ne može se meriti s ljudskim piscima kada je reč o stvaranju novih ideja", izjavio je Đi, član odbora za naučnu fantastiku Kineskog udruženja pisaca.

(Beta, 23.12.2024)

Peking »

Ključne reči

Kultura, najnovije vesti »