Studija: Drevna klimatska kriza uticala na hemijski sastav okeana

Beta pre 13 dana

Zajednička studija kineskih i američkih naučnika otkrila je kako je masovno oslobađanje ugljenika pre 56 miliona godina uticalo na hemijski sastav okeana, pružajući ključne uvide u efekte savremenih klimatskih promena, piše Sinhua.

Studija, nedavno objavljena u časopisu Nejčer geosajens (Nature Geoscience), sprovedena je u saradnji istraživača sa Univerziteta u Pekingu, Državnog univerziteta Pensilvanije, Univerziteta Kalifornije u Riversajdu i drugih instituta.

Tim je rekonstruisao stanje zakiseljenosti okeana tokom Paleocen-Eocen termalnog maksimuma (PETM), klimatskog događaja obeleženog značajnim porastom globalnih temperatura i velikim poremećajem ekosistema. Studija je otkrila zapanjujuće sličnosti između zakiseljenosti okeana tokom PETM-a i savremenih trendova uzrokovanih rastućim nivoom ugljen-dioksida u atmosferi.

Tokom PETM-a, nagli porast emisija ugljenika doveo je do oštrog pada pH vrednosti okeana, smanjujući dostupnost karbonatnih jona potrebnih morskim organizmima za formiranje ljuštura – ključne komponente za skladištenje ugljenika u okeanima.

Koristeći asimilaciju paleoklimatskih podataka, koja kombinuje proksi zapise sa simulacijama modela Zemljinog sistema, istraživači su rekonstruisali promene u karbonatnoj hemiji okeana. Procene ukazuju da su se nivoi ugljen-dioksida u atmosferi tokom PETM-a povećali sa 890 delova na milion (ppm) na 1.980 ppm, uz prosečan pad pH vrednosti okeana od 0,46 jedinica.

"Ovi nalazi pružaju jasno upozorenje za budućnost",  rekao je Li Mingsong, profesor na Univerzitetu u Pekingu, dodajući da pad pH vrednosti okeana tokom PETM-a veoma podseća na savremene projekcije u scenarijima visokih emisija.

Li je istakao da je trenutna stopa emisije ugljenika mnogo brža nego tokom PETM-a, što predstavlja ozbiljnu pretnju morskim ekosistemima i biodiverzitetu.

"PETM, koji je trajao oko 200.000 godina, pruža prirodni pandan za ono što bi nekontrolisane emisije ugljenika mogle učiniti danas" rekao je Li. "Ubrzane emisije s kojima se danas suočavamo predstavljaju još veću dugoročnu pretnju morskom životu, naročito u osetljivim regionima poput Arktika", dodao je.

Nalazi naglašavaju trajne posledice povišenih emisija ugljenika i ističu hitnu potrebu za klimatskim akcijama kako bi se zaštitilo zdravlje okeana i globalni biodiverzitet, navode istraživači.

(Beta, 23.12.2024)

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »