Трамп не одустаје, жели да САД контролишу Гренланд и Панамски канал
Новоизабрани председник тврди да су ове територије кључне за националну безбедност земље.

Доналд Трамп, новоизабрани амерички председник, не одустаје од жеље да Сједињене Државе преузму Грендланд и Панамски канал, називајући их „кључним за националну безбедност државе&qуот;.
Упитан да ли би применио „војну или економску силу&qуот; како би се заузела аутономна данска територија или Канал, Трамп одговора „да не може да гарантује да је то искључено&qуот;.
„Оно што вам могу рећи је да су нам потребни због економске сигурности&qуот;, изјавио је Трамп на конференцији одржаној на његовом имању Мар-а-Лаго на Флориди.
И Данска и Панама одбиле су предлоге да се одрекну територија.
- Гренланд поново поручио Трампу: Нисмо на продају
- „Гренланд није на продају“, поручују Трампу
- Како Трампове и Маскове чарке стварају нове дипломатске изазове
Трамп је обећао да ће употребити „економску силу&qуот; када су га питали да ли би покушао да припоји Канаду, назвавши њихову заједничку границу „вештачки повученом линијом&qуот;.
Реч је о најдужој граници на свету између две земље, а установљена је уговорима, склопљеним у време оснивања САД-а, крајем 18. века.
Новоизабрани председник тврди и да Америка троши милијарде долара на заштиту Канаде и критикује увоз аутомобила, дрвене грађе и млечних производа из те земље.
„Они треба да буду америчка држава&qуот;, рекао је новинарима.
Џастин Трудо, одлазећи канадски премијер, рекао је да нема „никакве шансе&qуот; да се те две земље споје.
Повод конференције било је представљање економског развоја и инвестиција компаније Дубаји девелопер Дамак некретинине у вредности од 20 милијарди долара за изградњу центара података у САД.
Уместо тога Трамп је критиковао еколошке прописе, амерички изборни систем, низ правних случајева против њега и одлазећег председника Џоа Бајдена.
Предложио је и да се Мексички залив преименује у „Амерички залив&qуот; и поновио противљење енергији ветра, рекавши да ветротурбине „излуђују китове&qуот;.
Конференција је одржана у тренутку када је његов син Доналд Трамп Млађи у посети Гренланду.
Пре доласка у престоницу Нуук, Трамп Млађи је изјавио да иде на „приватни једнодневни излет&qуот; да разговара са људима и да није планирао састанке са владиним званичницима.
- Трамп и Данска: Гренланд као јабука раздора
- Седам ствари које Трамп обећава да уради као председник
- Шта Трампова победа значи за свет
Данска премијерка Мете Фредериксен је за државну телевизију изјавила да „Гренланд припада Гренланђанима&qуот; и да само локално становништво може да одреди њихову будуц́ност.
Сагласна је да „Гренланд није на продају&qуот;, али је нагласила да је Данској потребна блиска сарадња са Америком, савезницом у НАТО-у.
Острво се налази на сред пута од САД до Европе, што значи да је стратешки важан за Америку и дом је великог америчког свемирског објекта.
Поседује и нека од највец́их налазишта ретких земљаних минерала, кључних у производњи батерија и високотехнолошких уређаја.
Трамп је сугерисао да је острво кључно за војне снаге како би се пратили кинески и руски бродови, за које је рекао да су „свуда&qуот;.
„Говорим о заштити слободног света&qуот;, рекао је он новинарима.

Откако је поново победио Трамп је више пута помињао идеје о територијалном проширењу САД и враћање Панамског канала.
Он је новинарима рекао да је канал „од виталног значаја за земљу&qуот; и тврдио да „њиме управља Кина&qуот;.
Претходно је оптужио Панаму да је америчким бродовима наплац́ивала превисоке таске да користе пловни пут, који повезује Атлантски и Тихи океан.
Хозе Раул Мулино, панамски председник, одбацио је Трампове тврдње и рекао да „апсолутно нема кинеског мешања&qуот; у контроли канала.
Компанија са седиштем у Хонгконгу, ЦК Хатчисон Холдингс, управља двема лукама на улазима у канал.
Канал је изграђен почетком 1900-их и САД су задржале контролу над зоном канала до 1977. године, када је споразумима о којима је преговарао тадашњи председник Џими Картер постепено уступљен назад Панами.
„Давање тог канала Панами била је веома велика грешка&qуот;, рекао је Трамп.
„Картер је био добар човек, али је то била велика грешка&qуот;, додао је.
Колико је Трамп озбиљан у погледу проширења територије, посебно када је реч о Канади, земљи од 41 милиона људи и другој по величини земљи на свету, не може се рећи са сигурношћу.
Током конференције је поновио и бројне неистине и чудне теорије завере, између осталог да је Хезболах, исламистичка екстремистичка група, била умешана у побуну на Капитолу САД 2021.
- Како би могао да изгледа Трампов нови кабинет
- Седам ствари које Трамп обећава да уради као председник
- Америчка тајна база откривена у леду Гренланда
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.08.2025)
