BBC vesti na srpskom

Нови протест студената у Београду: 'Битно је да имаш (у)став'

Студенти Београдског универзитета у недељу су организовали скуп испред Уставног суда у намери да изврше још један притисак на институције да раде посао и утврде одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду 1. новембра прошле године када је погинуло 15 људи. Протест студената и у Нишу.

BBC News 12.01.2025
studenti, protest
РЕУТЕРС/Дјордје Којадиновиц
Перформанс студената испред Уставног суда у Београду и симболична порука да су судови слепи на кршење Устава и закона

Студенти Београдског универзитета наставили су притисак на правосудне органе у Србији у намери да их приморају да раде по Уставу и законима земље.

Студенти који већ недељама блокирају факултете у недељу, 12. јануара су се окупили испред Уставног суда у центру Београда, где су им се придружили и грађани.

Протест је одржан под слоганом „Битно је да имаш (у)став!&qуот; чиме су студенти, како су рекли, желели да укажу који се све чланови Устава, највишег правног акта, крше.

Иако недељом Уставни суд не ради, студенти кажу да то и није битно, јер овај суд, истичу, ионако не ради ни кад треба.

После одавања поште погинулима у паду надстрешнице на станици у Новом Саду, прочитани је када и како је све Устав прекршен последњих месеци и како су студенти били изложени разним притисцима, а правосудни органи на то нису реаговали.

Студенти више универзитета у Србији, који блокадама факултета траже реакцију институција после пада надстрешнице у Новом Саду 1. новембра, када је погинуло 15 људи, у петак, 10. јануара блокирали су Мостарску петљу, једно од главних саобраћајних чворишта у српској престоници.

Истовремено са протестом у Београду, и студенти у Нишу су у недељу организовали скуп.

Студенти су дошли до Уставног суда у центру Београда у више колона, а једна је кренула са Економског факултета.

„Дошла сам да подржим студенте и као њихов професор и један од потписника писма подршке студентима и са њима смо докле год буде требало&qуот;, рекла је Сања Митић, професорка Економског факултета, за ББЦ на српском.

Каже да су студенти задовољни због подршке комплетног Наставно-научног већа Економског факултета и да се нада да ће успети у њиховим захтевима.

Крајем прошле године, студенти су протестовали и испред седишта главне републичке тужитељке Загорке Доловац која се врло ретко појављује у јавности, иако је 12 година на функцији.

И од ње су тражили комплетну истрагу о паду надстрешнице на недавно реконструисаној новосадској железничкој станици у Новом Саду и утврђивање кривичне одговорности свих који су допринели трагедији.

Блокадама факултета у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, студенти траже објављивање свих докумената о реконструкцији надстрешнице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената на протестима, подношење кривичних пријава против нападача на студенте, као и повећање издвајања од 20 одсто за образовање.

И док надлежни тврде да су сви захтеви испуњени, студенти то негирају, истичући да не желе да причају са појединцима из власти, већ да само институције могу да испуне захтеве.

Погледајте фотографије са новог протеста

studenti, protest
РЕУТЕРС/Дјордје Којадиновиц
studenti, protest studenata
Фонет
Студентски захтеви и епилог
studenti, protest
РЕУТЕРС/Дјордје Којадиновиц
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
ББЦ/Милица Раденковић Јеремић
studenti, protest
ББЦ/Милица Раденковић Јеремић
studenti, protest
Фонет
studenti, protest studenata
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti, protest
Фонет
studenti
ББЦ/МилицаЈеремић Раденковић
studenti
Фонет
studenti, protest studenata
Фонет
studenti, tigar
ББЦ/Милица Јеремић Раденковић
Један од транспарената студената Економског факултета у Београду

Досадашњи протести

studenti
АНДРЕЈ ЦУКИЦ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк
studenti, protest
РЕУТЕРС/Дјордје Којадиновиц
Протест студената и грађана на Мостарској петљи у Београду

Пад надстрешнице изазвао је велике протесте у Србији, који и даље трају, са основним захтевом да се до краја истражи овај случај и да свим одговорнима буде суђено.

Студенти су претходно организовали протест на београдском тргу Славија, један од највећих у историји земље, као и испред Врховног јавног тужилаштва, тражећи реакцију врховне јавне тужитељке Загорке Доловац.

После протеста, из Тужилаштва је саопштено да су подигнуте оптужнице против групе осумњичених за пропусте приликом реконструкције новосадске станице и почело је објављивање документације.

Али студенти кажу да није објављена комплетна документација и поручују да им захтеви нису испуњени.

Милош Вучевић, председник Владе Србије, поручује да неће бити никакве обојене револуције, нити прелазне владе.

„Власт ће се мењати само и искључиво на изборима. Неће бити никакве привремене владе - председник државе никад неће дати мандат за тако нешто, већина у парламенту никада неће гласати за такав предлог и не постоји никаква земаљска и небеска сила која би нас натерала на то. Може увек да се прича о изборима&qуот;, рекао је Вучевић за РТС.

Новосадски студенти су за то време протестовали испред покрајинског и градског парламента, а у суботу, 11. јануара, организовали су скуп испред просторија Безбедносно-информативне агенције (БИА) у Новом Саду.

Рекли су да су дошли на „пријатељски разговор&qуот;, што је била реакција на претходне тврдње да су припадници српске тајне полиције позивали на разговоре поједине студенте и њихове родитеље.

Студенти Новосадског универзитета рекли су да су потез БИА схватили као „застрашивање&qуот; и поручили да се „никог не плаше&qуот;, позивајући и ову државну службу да почне да ради посао.

Испред просторија БИА су отпевали песмицу: „Ко се боји БИА још, БИА још...&qуот;.

Истог дана је одржан и велики протестни скуп у Крагујевцу на позив студената.

Погледајте фотографије из Новог Сада и Крагујевца

protest u Novom Sadu
ББЦ/Светлана Параментић
Новосадски студенти испред просторија БИА
protest u Novom Sadu
ББЦ/Светлана Параментић
protest u Novom Sadu
ББЦ/Светлана Параментић
protest u Kragujevcu
Фонет
protest u kragujevcu
Фонет

У градовима широм Србије настављени су свакодневни скупови у 11.52, којима се у оквиру акције „Застани, Србијо&qуот; одаје пошта страдалима у паду настрешнице.

Протести се организују у мањим местима.

Осим студентских, организовани су и бројни протести опозиције, грађанских покрета и активиста, а придружили су им се и пољопривредници и представници других занимања.

Опозиција тражи оставке градоначелника Новог Сада Милана Ђурића и премијера Србије Милоша Вучевића, председника владајуће Српске напредне странке (СНС), као и утврђивање кривичне одговорности за пад надстрешнице.

Један од главних слогана тих протеста гласи „Корупција убија&qуот;.

Опозиција сматра да је у Србији распрострањена корупција у разним пројектима, а пре свега у инфраструктурним, што је и довело до новосадске трагедије.

Оптужбе о корупцији власти негирају - председник Вучић је изјавио да у случају Новог Сада „нема корупције, већ да је реч о грешкама струке&qуот;, као и да је тужилаштво „надреално брзо&qуот; урадило истрагу.

Погледајте видео: Студентска блокада аутопута код Мостарске петље у Београду

Обнова станице

Обнова станице, изграђене 1964. године, а после обнове отворене два пута – 2021. и у јулу 2024. - окосница је једног од најважнијих владиних инфраструктурних пројеката, брзе линије воза од Београда до Будимпеште.

Председник Србије Александар Вучиц́ реновирано здање отворио је заједно са мађарским премијером Виктором Орбаном.

Инвеститор пројекта била је Инфраструктура Железнице Србије, која је, према грађевинској дозволи, дужна да обезбеди стручни надзор у току извођења радова.

Пројекат реконструкције Железничке станице Нови Сад израдио је Саобраћајни институт ЦИП.

За извођење радова на овом пројекту изабран је конзорцијум кинеских компанија Чајна релвеј интернашнал и Чајна комјуникејшнс констракшн.

Уговор који су за овај посао потписале српске власти са кинеским партнерима није јавно доступан.

Француској компанији Ежис и мађарском Утиберу, додељен је стручни надзор, према Одлуци о додели уговора из 2022. године, доступном на сајту Министарства грађевинарства.

Само неколико сати после пада надстрешнице, представници власти су тврдили да она није била реновирана, што су поједини стручњаци касније оповргли.

Погледајте видео: Хиљаду студентских писама за тужитељку Загорку Доловац

Оптужнице

Два месеца после трагедије у Новом Саду начињени су први кораци ка потенцијалном судском епилогу.

Више јавно тужилаштво у Новом Саду подигло је 30. децембра 2024. оптужницу против 13 људи, међу којима су бивши министар саобраћаја Горан Весић и бивша директорка Инфраструктуре железнице Србије Јелене Танасковић.

У дану када је организована блокада Мостарске петље у Београду 11. јануара, објављено је да је Виши суд у Новом Саду одбио предлог Вишег јавног тужилаштва да се Горану Весићу одреди притвор.

Оптужница је подигнута и против Аните Димоски, Весићеве помоћнице задужене за железнички саобраћај, као и против Небојше Шурлана, бившег директора Инфраструктуре железнице.

Њих четворо оптужени су за тешко дело против опште сигурности, у вези са кривичним делом изазивање опште опасности.

Одговорни пројектант грађевинске конструкције, главни пројектант идејног пројекта, главни пројектант пројекта за грађевинску дозволу, као и лица одговорна за ревизију, техничку контролу, извођење грађевинских радова и стручни надзор, оптужени су за тешко дело против опште сигурности, али у вези са кривичним делом непрописно и неправилно извођење грађевинских радова.

Погледајте видео: Велики протест у Београду 22. децембра 2024.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 01.12.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »