Неизвесно подизање оптужнице против Милана Радоичића због Бањске

Бета 16.01.2025

Више јавно тужилаштво у Београду још није донело одлуку о подизању оптужнице против бившег потпредседника Српске листе Милана Радоичића због трагичних догађаја у Бањској 24. септембра 2023. године, иако је главни тужилац Ненад Стефановић то најавио пре месец и по дана. 

ВЈТ није одговорило на два званична захтева агенције Бета с питањем да ли ће и када бити подигнута оптужница против Радоичића. 

Новинару Бете је незванично речено да о подизању оптужнице одлучују тужиоци Ненад Стефановић и Никола Пантелић, али да на том случају није успостављена неопходна сарадња с Еулексом. 

"Иако је признао да је организовао оружану групу, Радоичић највероватније неће бити оптужен јер нема довољно доказа. Неуобичајено је у тужилачкој пракси да се најављује време подизања оптужнице, као што је то урадио главни тужилац Стефановић", рекао је Бети извор из ВЈТ. 

Главни јавни тужилац Ненад Стефановић изјавио је почетком децембра да ће крајем 2024. или почетком ове године бити одлучено о подизању оптужнице за случај Бањска, подсетивши да је против бившег потпредседника Српске листе Милана Радоичића покренута истрага због тог случаја. 

"Против Милана Радоичића покренута је истрага у вези с догађајем од 24. септембра 2023. године у месту Бањска на територији Косова и Метохије. Током истраге предузето је више од 40 процесних радњи. Одлуку о подизању оптужнице ВЈТ ће донети крајем ове или почетком наредне године", рекао је тада Стефановић за Косово онлајн, додајући да очекује адекватну сарадњу с Еулексом. 

Стефановић је казао да се проверавају наводи осумњиченог, које је изнео током саслушања у ВЈТ у Београду. 

ВЈТ се уз посредовање Министарства правде Србије обратило Еулексу и затражило да му се достави комплетна документација која се тиче догађаја од 24. септембра 2023. у Бањској. 

"Затражено је достављање записника о увиђају, фото документације, обдукционих записника свих преминулих лица, лекарски извештаји свих повређених. Тражени су и записници о вештачењу оружја и муниције и експлозивних направа, као и записници о саслушању окривљених и испитивању сведока", рекао је Стефановић. 

Наредбом о спровођењу истраге, додао је, Радоичићу се на терет ставља да је с другим НН лицима извршио три кривична дела: "удруживање ради вршења кривичних дела", "недозвољена производња, држање, ношење и промет ватреног оружја и експлозивних материја" и "тешко дело против опште сигурности". 

У сукобу с косовском полицијом у Бањској погинули су Стефан Недељковић из Звечана, Бојан Мијаиловић и Игор Миленковић из Лепосавића, док је више припадника те оружане формације рањено. 

Тела погинулих Срба остављена су косовским безбедносним снагама. 

У сукобу је погинуо и косовски полицајац Африм Буњаку. 

Након трагичног догађаја у Бањској косовска полиција је саопштила да је од Радоичићеве групе запленила 24 џипа, једно оклопно возило, као и два четвороточкаша. 

На списку заплењеног оружја је било и осам нагазних мина, 29 напуњених и седам искоришћених ракетних бацача, 142 минобацача, 75 ручних бомби, као и осам противтенковских мина. 

Заплењено је и 150 комада динамита, 5,5 килограма експлозива, 20 килограма ТНТ, 23 електрична детонатора, шест машинских пушки, 30 калашњикова, три револвера, три револвера с пригушивачем, 18 пригушивача за калашњиков, као и 21 панцир. 

На списку су била и три дрона, 32 радио апарата, четири фотоапарата, пет пари ципела, 107 војних торби, 115 војних униформи, компас, шест сателитских мапа, три топографске мапе, један телефон, 23 маске, 20 пијука, 20 лопата, осам секира, три моторне тестере, четири тестере. 

Пронађена су и 32 телефона, 32 СИМ картице, 1.800 новчаница (еври и динари), храна и лекови и велика количина муниције.

(Бета, 16.01.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »