Tramp položio zakletvu i postao 47. predsednik SAD

Beta pre 3 dana

Donald Tramp je danas postao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, položivši zakletvu u Vašingtonu pred glavnim sudijom Vrhovnog suda SAD Džonom Robertsom.

Senator iz Ohaja Džej Di Vens, koji je uz Trampa na izborima postao potpredsednik SAD, položio je zakletvu pred sudijom Vrhovnog suda Bretom Kavanoom.

Republikanac Tramp je postao predsednik SAD nakon što je izašao kao pobednik iz procesa opoziva pred kraj prethodnog mandata, uprkos tome što je prvi bivši šef države osuđen za krivično delo i pošto je preživeo dva atentata tokom kampanje u 2024. godini.

Tramp će stupiti na dužnost u trenutku kada republikanci, uz Belu kuću, kontrolišu i oba doma Kongresa SAD, usled čega mu je otvoren put da sprovede planove koji uključuju preoblikovanje mnogih politika.

On je postao prvi predsednik SAD koji je osuđen za krivično delo - za falsifikovanje poslovnih dokumenata u vezi sa tajnim isplatama novca porno glumici Stormi Denijels, uoči izbora 2016. godine, kako ona ne bi javno govorila o njihovoj aferi.

Tramp se danas obavezao da "čuva, štiti i brani" Ustav, na istom mestu na kojem su se njegove pristalice 6. januara 2021. satima sukobljavale s policijom. Tramp je rekao da će jedan od njegovih prvih poteza biti pomilovanje mnogih od više od 1.500 optuženih za krivična dela tokom smrtonosnih nereda na Kapitol hilu pre četiri godine.

Tramp je bio 45. predsednik SAD, od 2017. do 2021. godine. U novembru 2020. izgubio je na izborima od demokrate Džozefa Bajdena, ali taj poraz nikada nije priznao. U novembru 2024. ubedljivo je pobedio na izborima potpredsednicu SAD Kamalu Haris.

 

Tramp: Upravo počinje zlatno doba Amerike, ponovo ćemo biti poštovani širom sveta

Novi predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas u Vašingtonu po stupanju na dužnost da upravo počinje zlatno doba Amerike i obećao da će naciju ponovo učiniti bogatom i poštovanom.

"Od danas će naša zemlja cvetati i biće ponovo poštovana širom sveta", rekao je republikanac Tramp na ceremoniji inauguracije u Kongresu SAD, pošto je postao 47. američki predsednik.

Trampovo obraćanje pred oko 600 zvanica u Rotundi Kongesa SAD ličilo je na njegov govor na inauguraciji 2017. godine, kada je prvi put postao predsednik - bila je to svojevrsna optužnica za stanje u zemlji koje nasleđuje, uz velika obećanja da će rešiti probleme i pokušaj da sebe predstavi kao nacionalnog spasitelja, navodi Asošiejted pres.

"Naš suverenitet će biti vraćen. Naša bezbednost će biti obnovljena. Naš glavni prioritet biće stvaranje nacije koja je ponosna, prosperitetna i slobodna", kazao je Tramp pred članovima svoje porodice, poslanicima Kongresa, kandidatima za njegov kabinet, drugim istaknutim političarima i poslovnim liderima.

Obećao je da će ispuniti predizborna obećanja da će poslati vojsku na granicu sa Meksikom, povećati proizvodnju nafte i uvesti carine kako bi "obogatio građane" SAD.

Rukovodstvo SAD u prethodne četiri godine Tramp je opisao kao nesposobno i korumpirano, ponavljajući oštru retoriku koju je svakodnevno koristio u predizbornoj kampanji. Iako nije imenovao svog prethodnika Džozefa Bajdena ni bilo kog drugog demokratu, jasno je da je mislio na njih, navodi AP.

"Imamo vladu koja ne može da upravlja ni običnom krizom kod kuće, dok je istovremeno zaglavljena u neprekidnom nizu katastrofalnih događaja u inostranstvu", rekao je Tramp, navodeći kao primere požare u Kaliforniji i poplave u Severnoj Karolini, o kojima je više puta iznosio netačne tvrdnje.

On je kazao i da je dosadašnja vlada "štitila opasne imigrante umesto građana koji poštuju zakon i tuđe granice na račun američkih" i da "više nije u stanju da pruža ni osnovne usluge u vanrednim situacijama".

"Sve to će se promeniti od danas i promeniće se veoma brzo", rekao je Tramp, u čijoj neposrednoj blizini su sedeli dosadašnji predsednik i potpredsednica SAD, Džozef Bajden i Kamala Haris, koju je porazio na novembarskim izborima.

Trampov govor je u velikoj meri zvučao kao njegova obraćanja na mitinzima, sa mnogo pritužbi i kritika - govorio je o "pokušajima da mu uzmu slobodu" i o "korišćenju Ministarstva pravde SAD kao oružja", navodi AP.

Naveo je da je na izborima dobio mandat "da u potpunosti preokrene užasnu izdaju" i da "vrati ljudima njihovu veru, njihovo bogatstvo, njihovu demokratiju i njihovu slobodu".

"Od ovog trenutka, pad Amerike je završen", rekao je Tramp.

Povodom prošlogodišnjeg atentata u Pensilvaniji, kada je lakše ranjen, Tramp je rekao da ga je "Bog spasio da ponovo učini Ameriku velikom", čime je izazvao oduševljenje republikanaca, dok su predstavnici demokrata, uključujući Bajdena i Haris, mirno sedeli.

Tramp je time neosnovano implicirao da je atentat bio deo zavere sa ciljem da se spreči njegov povratak u Belu kuću, iako je napadač bio nedvosmisleno poremećeni 20-godišnjak, navodi AP.

On je rekao i da će ponovo povući SAD, koje su najveći zagađivač ugljenikom, iz Pariskog sporazuma o klimi, čime će zadati udarac naporima širom sveta u borbi protiv globalnog zagrevanja i još jednom udaljiti zemlju od njenih najbližih saveznika.

Tramp je 2017. godine, kada je prvi put postao predsednik, takođe napustio Pariski sporazum o klimi, sklopljen 2015. sa ciljem ograničavanja dugoročnog globalnog zagrevanja.

On je danas govorio i o Panamskom kanalu, za koji je nedavno kazao da ga nije trebalo poklanjati i da ne isključuje mogućnost da ga preuzme upotrebom vojne sile. Tramp je danas rekao da se prema američkim brodovima koji plove kroz Panamski kanal "ne postupa pošteno" i da im se naplaćuju preveliki iznosi, ponovivši da "Kina upravlja Panamskim kanalom".

Tramp je rekao i da će odmah početi da izdaje izvršne naredbe, od kojih će se prve odnositi na proglašenje vanrednog stanja na granici sa Meksikom i na slanje vojnika u tu oblast, zbog čega je dobio ovacije svih prisutnih republikanaca i nekoliko demokrata.

On je ponovio tvrdnju da imigranti koji ilegalno ulaze u SAD dolaze iz zatvora i mentalnih ustanova, iako nema dokaza da druge zemlje šalju kriminalce ili mentalno obolele na granicu sa SAD.

Najavio je da će danas potpisati i izvršne naredbe o poništavanju zaštite transrodnih osoba i o ukidanju programa različitosti, jednakosti i inkluzije koje sprovodi savezna vlada. Jedna od izvršnih naredbi proglasiće da savezna vlada priznaje samo dva nepromenljiva pola: muški i ženski.

Naveo je da je cilj tog poteza okončanje napora da se "društveni inženjering rase i roda uvede u svaki aspekt javnog i privatnog života".

Tramp je rekao da će danas izdati i izvršne naredbe koje se tiču smanjenja inflacije i proglašenja "vanredne situacije u oblasti energetike na nivou cele države" radi omogućavanja veće proizvodnje energije.

Obećao je da će "pobediti rekordnu inflaciju". U prvih 17 meseci Bajdenovog mandata inflacija je kontinuirano rasla, a vrhunac od 9,1 odsto dostigla je u junu 2022. godine, dok najnoviji podaci pokazuju da je u decembru 2024. pala na 2,9 odsto. U drugim istorijskim periodima inflacija je bila i veća, na primer 1980. godine, kada je bila više od 14 odsto, navodi AP.

Tramp se osvrnuo i na činjenicu da se inauguracija održava na Dan Martina Lutera Kinga mlađeg, čuvenog borca za građanska prava, rekavši da će nova administracija "težiti da njegov san postane stvarnost".

"Mi ćemo ostvariti njegov san. Izgradićemo društvo koje ne pravi razliku među bojama (rasama) i koje se zasniva na zaslugama", kazao je Tramp, aludirajući na stav Martina Lutera Kinga mlađeg da svi Amerikanci treba da budu tretirani na osnovu karaktera, a ne boje kože.

(Beta, 20.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »