Vuk Cvijić o odluci Tužilaštva: Jedina dobra stvar je što su morali da konstatuju da sam ja napadnut

Beta pre 12 dana

Prvo osnovno javno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu protiv urednika tabloida "Srpski Telegraf" Milana Lađevića, zbog napada, u maju prošle godine, u centru Beograda, na novinara nedeljnika Radar Vuka Cvijića.

To tužilaštvo smatra, kako je potvrđeno Insajderu, da nema elemenata nasilničkog ponašanja koje bi gonilo tužilaštvo, već da u radnjama Lađevića može biti elemenata samo krivičnog dela - laka telesna povreda a za koje Cvijić može podneti privatnu tužbu.

"Jedina dobra stvar je što su morali da konstatuju da ja jesam napadnut i kako oni sami konstatuju da je izvršeno nasilje. E sad, kakva je odluka - kakva nije... Ima pravo žalbe, ja ću iskoristiti sve zakonske mogućnosti", kazao je Cvijić .

Cvijić je fizički napadnut 29. maja prošle godine u Kosovskoj ulici i odmah odmah po incidentu je izjavio da ga je, bez razloga, Lađević napao i udario, a ima i lekarski potvrdu da su mu nanete povrede.

Sa druge stran, Lađević i tabloidi odmah su objavili dijametralno suprotnu verziju priče, navodeći da je Cvijić provocirao Lađevića i inscenirao da ga je Lađević odgurnuo.

 

NUNS: Udaranje novinara nije incident, već ozbiljno krivično delo i napad na slobodu medija

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je danas izrazilo "duboko razočaranje i zabrinutost" zbog odluke Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu u kojoj "ne prepoznaje nijedno krivično delo" u fizičkom napadu suvlasnika "Srpskog telegrafa“ Milana Lađevića na novinara nedeljnika "Radar“ Vuka Cvijića, 29. maja 2023. u centru Beograda.

To udruženje je navelo da je Tužilaštvo, nakon gotovo 11 meseci predistražnog postupka, "uprkos video snimku na kojem se jasno vidi kako Lađević pesnicom udara Cvijića u lice i odguruje ga, što rezultira njegovim padom na zemlju, zaključilo "da u ovom nasilju nema elemenata krivičnog dela".

U odluci o odbačaju krivične prijave tužilac Bojan Jelić dao je obrazloženje da "nema značajne promene u ponašanju prolaznika“, odnosno „nije narušen spokoj građana“, što se navodi kao preduslov za postojanje krivičnog dela nasilničkog ponašanja, piše u saopštenju.

Smatraju  da je ovakav zaključak neprihvatljiv i da šalje poruku da se fizički napadi na novinare,  čak i kada su dokumentovani video zapisima, mogu nekažnjeno tolerisati.

"Time se dodatno urušava bezbednost novinara u Srbiji i obesmišljava uloga institucija koje bi morale da zaštite osnovna ljudska prava i slobodu izražavanja", dodaje se.

Očekuju da Više javno tužilaštvo u Beogradu, kao nadređeni organ, preispita ovu odluku i usvoji žalbu, koju će punomoćnici Cvijića podneti, a kojom bi se kako jeopšteno, "omogućilo da se napad naCvijića procesuira u skladu sa zakonom".

Zahtevaju od javnog tužilaštva da u budućnosti reaguje brže, efikasnije i ozbiljnije kada su u pitanju napadi na novinare kao i da pravovremeno izveštava javnost o napretku u istragama, "kako bi se prekinuo obrazac nekažnjivosti i nepoverenja u institucije".

"Nezavisno od toga ko je izvršilac napada, da li je reč o predstavniku vlasti, privatnom licu ili kolegi iz druge redakcije, smatramo da se svaki fizički napad na novinara mora tretirati kao napad na slobodu medija i javni interes", navodi se.

NUNS je naveo i da "pruža punu podršku kolegiCvijiću i redakciji Radara", te je najavio da će nastaviti da o ovom slučaju informiše domaće i međunarodne organizacije koje se bave zaštitom slobode medija i novinara.

 

 

(Beta, 27.03.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »