Grčki radnici zbog visokih troškova života i malih plata paralisali život u zemlji

Vodeći grčki sindikati privatnog i javnog sektora prirediili su danas jednodnevni generalni štrajk, zahtevajući veće plate zbog rasta troškova života, a opšta obustava rada od jutra parališe život u Grčkoj, javljaju tamošnji i strani mediji.Brodovi su ostali u lukama, avioni ne lete, a javni gradski prevoz je prepolovljen, dok sindikati pritiskaju da se okončaju dugotrajne mere štednje koje su Grčkoj nametnuli međunarodni kreditori pre jedne decenije.
Hiljade demonstranata marširale su centrom Atine u dvema sindikalnim demonstracijama završenim mirno.
Dva glavna krovna sindikata traže povećanje plata i potpuni povratak prava na kolektivno pregovaranje koja su ukinuta da bi se tokom finansijske krize u Grčkoj dobila međunarodne pomoć.
Komercijalni letovi za i iz Grčke i između domaćih destinacija otkazani su od srede u ponoć do četvrtka u ponoć, dok su u Atini autobusi, trolejbusi, gradski vozovi, tramvaji i metro saobraćali samo deo dana. Slično funkcioniše i gradski javni prevoz u celoj Grčkoj.
Radovan železnički saobraćaj je potpuno obustavljen u Grčkoj, uključujući i prigradske linije.
Trajekti su od jutra 9. aprila ostali privezani u lukama, kao i brodovi, pošto u obstavi rada učestvuje i Panhelenska federacije pomoraca (PNO).
Ostrva su odsečena od kontinentalnog dela zemlje, a strani turisti zarobljeni na aerodromima, ili uopšte nisu ni uspeli da stignu do svojih destinacija u Grčkoj.
Grčka je zabrinute da bi svetska finansijska previranja izazvana novim američkim carinama mogla dovesti do daljih povećanja troškova života.
"Visoki troškovi života gutaju prihode radnika, a Vlada se osvrće na to", piše u saopštenju Opšte konfederacije radnika Grčke (GSEE), krovnog sindikata privatnog sektora, koji ukazuje da veliki deo stanovništva troši više od 40 odsto svojih prihoda samo na stanovanje i grejanje, prenela je agencija AP.
Krovni sindikat javnog sektora ADEDY, pozvao je na povećanje plata i vraćanje regresa za državnu službu, koji su bili ekvivalentni dvomesečnoj plati pre nego što su ukinuti kao deo mera štednje za spasavanje.
Na protest je pozvala i Grčka federacija zaposlenih u ugostiteljstvu i turizmu.
Sindikati traže korekcije kolektivnih ugovora u svim sektorima, povećanje plate, ponovno uvođenje 13 i 14 plate koje su se ispalčivale za godipnji odmor i Božić, i političke mere koje će ublažiti inflacioni pritisak na stanovništvo i nestajanje stambenog prostora po pristupačnim cenama jer se stabnovi i kuće masovno pretvaraju u turističke, za iznajmljivanje.
U Grčkoj su, kada je bila prinuđena da se uz međunarodnu pomoć izvlači iz teške dužničke krize, ukinuta mnoga prava koje su radnicima mogli da steknu kolektivnim ugovorima sa poslodavcima.
Pslednjih godina Grčka je uspela da se izbavi iz teške finansijske krize, i njena privreda je u usponu, ali to stanovnici još ne vidse u novčanicima.
Grčka je u Evropskoj uniji i dalje na začelju po realnim zaradama i kupovnoj moći iako je njen privredni rast dva odsto iznad proseka EU.
Vlada se nalazi pred dilemom kako da poveća plate i standard, a da ujedno ponovo ne podgreje inflaciju.
(Beta, 09.04.2025)