Одборници Скупштине града Београда одбили предлог да расправљају о заштити три зграде Генералштаба

Одборник Саво Манојловић је казао да је то питање већ било на дневном реду, као и да у "тренутним промењеним" околностима постоји појачана потреба да се расправља о тој теми.
"Сматрамо да Генералштаб, без обзира што је имао статус културног добра, на нивоу Републике, јесте нешто што се налази у Београду и чини његов идентитет", казао је Манојловић на седници Скупштине града.
Вршилац дужности директора Републичког завода за заштиту споменика културе (РЗЗСК) Горан Васић приведен је 13. маја због сумње да је фалсификовао Предлог за доношење одлуке о престанку својства културног добра Генералштаба.
"Тужилаштво је ухапсило Горана Васића због фалсификовања, на шта смо указивали све време да је у питању незаконито склањање статуса културног добра са те две зграде. Према информацијама које имамо из Тужилаштва у томе су учествовали људи из Градског завода за зашиту споменика културе", казао је Манојловић.
Оценио је да то питање није могло да прође без Владе Србије, јер је у питању везани акт.
"Дакле, везани акт се доноси из два дела, један је када одређени орган, у овом случају то је требао да буде Завод за заштиту споменика културе, да одређено мишљење, а други је када Влада донесе ту одлуку", навео је Манојловић.
Додао је да је покрет Крени-промени због тога поднео кривичне пријаве против тадашњег министра културе Николе Селаковића и тадашњег премијера Милоша Вучевића
"То је један пример аполитилчке корупције, сматрамо да је тиме требао да се обезбеди сусрет са америчком администрацијом и да је то дар породици Кушнер. Нема земље која ће бити достојанствена, а да не брине о жртвама", навео је он.
Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић је казао да је и зграда Министарства унутрашњих послова, у Улици кнеза Милоша срушена у бомбардовају, као и да је ту сада пословни центар, поручујући Манојловићу да је и тада требало да има исти став.
(Бета, 20.05.2025)