Јосип Броз Тито: Ко су његова деца и унуци
Тито је имао два сина Жарка и Миша и добио је шесторо унука. Јошка Броз, најстарији Жарков син, који је носио име по деди, преминуо је 3. јуна 2025.

Три званична брака, још две јавности познате везе, двоје деце и шесторо унука.
То би, укратко, били директни потомци, наследници и супруге, и, најуже, породица доживотног југословенског председника Јосипа Броза Тита, комунисте кога су волели и на Западу.
Иако се више пута женио и био у дугогодишњим романтичним везама, имао је само два сина – покојног Жарка, из првог брака са Пелагијом Белусовом, и Миша са невенчаном супругом Хертом Хас.
Најстарији Жарков син, некадашњи народни посланик у Скупштини Србије и члан Главног одбора СПС-а, именован по деди - Јосип Јошка Броз преминуо је 3. јуна 2025.
Јошкина полусестра, кардиолошкиња и мировна активисткиња, Светлана Броз преминула је 22. марта исте године.
Помало компликовано породично стабло Брозових може бити последица његове бурне биографије.
Лидер покрета отпора у Другом светском и оснивач Несврстаних у време Хладног рата, водио је неконвенционални живот, од револуционара до бонвивана.
Ипак, у љубави је знао да буде конзервативан, каже Борис Рашета, загребачки новинар и аутор више књига о југословенском државнику, цитирајући његове блиске сараднике.
„Тито је цео живот био ожењен само за партију, за комунизам.
„Посветио се амбицији, ту постигао све што је могао и отишао у свој својој величини&qуот;, говори Рашета за ББЦ на српском.
- Пет ствари које треба да знате о Титу
- Тито и његова гробница: Стални окршаји са Кућом цвећа
- Подељена сећања на Тита и Југославију

Три брака и две невенчане супруге
Под именом Јосиф Брозовић, 28-годишњи Тито је први пут стао на луди камен 7. септембра 1920.
У совјетском граду Омску, оженио се Пелагијом Белоусовом, Рускињом од свега 16 година, коју је упознао 1917.
Совјетски Савез напустили су одмах после свадбе и одселили у Југославију, где Пелагија остаје до Титовог хапшења и затварања 1928. у загребачком затвору Лепоглава, после такозваног „бомбашког процеса&qуот; због ширења комунистичке пропаганде и нелегалног држања оружја.
Назад у Совјетски Савез води и сина Жарка, рођеног четири године раније, претходно изгубивши троје деце.
„И тада брак траје, Пелагија одгаја Жарка у Русији, немарно, па он завршава у поправном дому и члан је малолетничких деликвентских банди&qуот;, говори Рашета.
Броз и Пелагија су се развели 1936.
„Били су заједно више од 15 година, за данашње грађанске појмове у Европи, свету и код нас, то је јако дуги брак&qуот;, сматра загребачки новинар.
Убрзо пошто је изашао из првог брака, ступа у нови, са двадесетак година млађом Немицом Елзом Јоханом Кениг, кодног имена Луција Бауер, у Москви, која је преузела бригу о Жарку.
Ана, како су је још звали, стрељана је већ наредне, 1937. године под оптужбом за шпијунажу, док Тито „потписује признање да није био довољно будан&qуот; у вези ње, додаје Рашета.
Исте године Броз у Паризу, у регрутном центру за шпанске добровољце, упознаје комунисткињу Херту Хас, његову нову партнерку, са којом се никада није венчао, а која ће му 1941. родити сина Александра.
У мају исте године Тито долази у Београд како би дизао устанак против надирућег фашизма и отпочиње романтичну везу са далеко млађом партизанком Даворјанком Пауновић Зденком, остављајући Херту са „стомаком до зуба&qуот;, прича Рашета.
„Ту је био неверан&qуот;, додаје.
Даворјанка Пауновић Зденка је преминула од туберкулозе 1946, а сахрањена је у дворишту Белог двора.
Тада 54-годишњи Броз писмом тражи од Херти да му се врати, на шта му је она наводно одговорила да „клечи пред мушкарцем само једном у животу&qуот;.
Последњи Титов брак склопљен је 1952. са Јованком Броз, рођеном Будисављевић, са којом ће остати до краја живота.

Жарко и Мишо
Тито и Пелагија у новембру 1920. губе прву бебу, да би наредних година добили ћерку Златицу и сина Хинка, који су такође преминули као деца.
Њихово четврто дете, Жарко Броз рођен је 1924. у месту Велико Тројство у данашњој Хрватској, док је детињство и рану младост провео у Москви.
По избијању Другог светског приступио совјетској Црвеној армији и као официр био два пута одликован.
Проблематично понашање и несташни дух из млађих дана проносио је даље кроз (љубавни) живот - женио се три пута и добио четири детета.
Живео је од совјетске војне пензије на Дедињу и преминуо 1995. у Београду.
Александар Мишо Броз, други Титов син из везе са илегалком Хертом Хас, рођен је 1941. у Загребу, где и данас живи.
„Кад су ме довели у Београд на први сусрет с оцем (1945), нисам био сигуран да ми је то тата. За сваки случај сам га звао: 'Чуј ти'&qуот;, говорио је овај пензионисани хрватски дипломата.
Важио је за „добро дете&qуот;, завршио Правни факултет и у браку са Миром Броз, рођеном Косинц, има ћерку Александру Сашу и сина Андреја.
Унуци - од селебритија до скромног живота

Титови унуци данас живе у Загребу и Београду, „немају никаквих проблема&qуот;, а неки од њих су и познате личности.
„Сви имају исте Брозовске очи&qуот;, каже Борис Рашета.
Александра Саша Броз је позоришна редитељка чије представе публика може да гледа у Хрватској и иностранству.
„Њена ћерка Сара је недавно променила презиме у Хас, да је не идентификују са породичним наслеђем&qуот;, додаје Рашета.
За разлику од сестре, која је јавна личност, њен брат Андреј живи повучено у Загребу, „као сваки обичан Хрват&qуот;, а у слободно време узгаја поврће, преноси Време.
Од Титових унука и Жаркових четворо деце међу живима нису више Јосип Јошка Броз, вероватно медијски најекспониранији потомак југословенског председника, и Светлана Броз, активисткиња и ауторка књиге „Добри људи у времену зла&qуот;.
Двоје који су и даље живи су Златица и Едвард Броз.
Едвард Броз је због учешћа у саобраћајној несрећи 1992. године у Земуну у којој је погинуо његов пријатељ – после скоро три деценије осуђен на осам месеци затвора, у одсуству.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Легенде, митови и теорије завере о Титу
- „Умро је друг Тито&qуот; - 42 године касније
- Како је Титов говор зауставио јунска гибања 1968. у Југославији
(ББЦ Невс, 06.05.2025)
