Вук Јеремић за ЦМГ: Трговински споразум САД и Кине био би моћан сигнал наде

Бивши министар спољних послова Србије Вук Јеремић оценио је да постоје предуслови за трговински споразум САД и Кине, изразивши уверење да ће се два лидера, Доналд Трамп и Си Ђинпинг, састати пре краја године како би финализовали договор.
У ауторском тексту за Кинеску медијску групу (ЦМГ), Јеремић пише да су свету, уместо конфронтације, потребни хармонични односи засновани на узајамном поштовању, равнотежи интереса и мултилатералном приступу решавању глобалних питања.
"У том духу, договор између САД и Кине не би био само трговински споразум – већ моћан сигнал наде за остварење напретка човечанства у 21.веку", наводи Јеремић у тексту "Београд као мост: Где би Трамп и Си могли да промене ток историје".
Јеремић, председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД), указује да је свет током протекле четири деценије сведочио можда и најуспешнијем развојном експерименту у историји човечанства – успону Народне Републике Кине.
"Овај пут је започет реформом великог отварања под руководством Денга Шијаопинга крајем 1970-их година, од када Кина бележи економски раст без преседана. Више стотина милиона људи је извучено из сиромаштва, земља је постала индустријска, трговинска и технолошка суперсила, а кинески модел развоја постао је предмет проучавања широм света", наводи Јеремић.
Јеремић додаје да је "можда парадоксално да је у свему томе кључну улогу одиграла стратешка одлука владе САД, које су, после победе у Хладном рату, обликовале нови светски поредак с глобализацијом као темељним принципом".
"Подршка САД укључивању Кине у Светску трговинску организацију 2001. године била је од историјског значаја, заснована на хипотези да ће развој тржишне економије довести и до политичке либерализације и приближавања Кине западним моделима демократије", оцењује бивши шеф српске дипломатије (2007-2012).
Он додаје да је "та претпоставка, међутим, занемарила дубоке корене кинеске државности, континуитет политичке мисли и културолошки код цивилизације која никада није напустила идеју колективног напретка под чврстим руководством централне власти".
"Кина је тако остала верна свом политичком моделу с водећом улогом Комунистичке партије, истовремено развијајући независну спољну, економску и трговинску политику. У последњој деценији, поготово са доласком председника Сија Ђинпинга, тај модел је додатно консолидован и прилагођен изазовима савременог света", наводи Јеремић.
Додаје да је с друге стране, слабљење релативне моћи САД у свету који се убрзано креће ка мултиполарности, отворило простор за политички преокрет у самој Америци – оличен у феномену Доналда Трампа.
"Трамп је од самог почетка био израз својеврсне побуне против естаблишмента, и наилазио је на снажне отпоре из редова политичке и медијске елите, као и дела државног апарата, често називаног 'дубоком државом'. У све три председничке кампање које је водио, суочавао се са готово монолитним противљењем утицајних центара моћи, али је успевао да придобије подршку обичних Американаца, оних који су се осећали запостављено у процесу глобализације", пише Јеремић.
Јеремић, председавајући 67. заседања Генералне скупштине УН (2012-2013), наводи да је Трампово обећање да ће заштитити америчку економију од "нефер трговинских пракси" било једно од кључних обећања у његовој последњој изборној кампањи.
"Стога, када је по повратку у Белу кућу ове године одлучио да уведе царине на робу из читавог света, то није био обичан хир, већ испуњење демократског мандата добијеног на изборима", указује Јеремић.
Он наводи да је кинески одговор на тај потез био очекивано чврст - "као сила која своју снагу црпи из хиљадугодишњег континуитета, Кина је јасно ставила до знања да неће прихватити услове који би је довели у подређен положај".
"Ипак, обе стране су брзо уочиле границе конфронтације и нужност преговора. Трговински рат две највеће светске економије имао би несагледиве последице, не само по њих, већ и по глобалну стабилност. Стога је последња рунда економско-трговинских консултација између високих америчких и кинеских делегација у Лондону била од огромног значаја", додаје Јеремић.
Јеремић пише да је "оптимистичан у погледу исхода тих преговора" и додаје да се чини да су предуслови за споразум ту и да је сада на председницима Трампу и Сију да финализују договор.
"Верујем да ће до њиховог првог билатералног сусрета у новом Трамповом мандату доћи пре краја ове године", оцењује Јеремић.
Он наводи да свет у времену великих изазова – од технолошких револуција до криза међународног поретка – више него икад захтева разборитост и одговорност лидера, и додаје да су уместо конфронтације, потребни хармонични односи засновани на узајамном поштовању, равнотежи интереса и мултилатералном приступу решавању глобалних питања.
"У том духу, договор између САД и Кине не би био само трговински споразум – већ моћан сигнал наде за остварење напретка човечанства у 21.веку", навео је Јеремић у ауторском тексту за ЦМГ.
(Бета, 13.06.2025)